Дежурна Ординација! #2

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Не бе, боље нека каже дека освен што го боли глава, има и куп други симптоми. Зошто? Пошо во нашава држава све иде по некои степени на (не) итноќа (сметани по тотално различни критериуми и од тотално различни луѓе) и врски. Наместо све да е навремено. Барем релативно навремено.

:)
Човекот побара објаснение зошто се чека, му објаснив. :P Точно е тоа за критериумите, ама КТ или магнет не е фотоапарат. Има луѓе снимаат синуси на кт, затоа што ги болеле, мислам синус на кт може да се сними, ама може и на обична графија, може и со ехо да се види, непотребно зрачење во таа регија, непотребна постапка за таа цел. Претераа веќе.
Најверојатно ќе снима глава поради то што го боли, најчесто е тоа, ќе отиде со дијагноза цефалеа и оп на снимање, никој не се замара претходно да го препрати на друг специјалист. На крај, наодот б.о., калцификати и девијација на нос.:icon_lol: Идиопатска главоболка. :D
 
Член од
8 август 2012
Мислења
108
Поени од реакции
23
Се чека затоа што не си итен случај и луѓе со рак чекаат. Уствари ова беше многу фино од мене, се чека поради таквите ко тебе. :свиркам:

Диф. крвна слика, деградациони маркери, гликозен статус, јетрени ензими, притисок, снимка или ехо на синуси, преглед кај оторино., кај очен доктор, на неуролог, па тогаш ако има потреба КТ или магнет. Може испуштив нешто, ама имаш матичен ќе ти објасни.
Oди па кажи и да ти даде нешто.Една година одам и ништо ми вика не било.
--- надополнето: 16 септември 2013 во 00:35 ---
Се чека затоа што не си итен случај и луѓе со рак чекаат. Уствари ова беше многу фино од мене, се чека поради таквите ко тебе. :свиркам:

Диф. крвна слика, деградациони маркери, гликозен статус, јетрени ензими, притисок, снимка или ехо на синуси, преглед кај оторино., кај очен доктор, на неуролог, па тогаш ако има потреба КТ или магнет. Може испуштив нешто, ама имаш матичен ќе ти објасни.

Не би беше прашањето зашто чекаат,туку зашто таму чекаат а на други места не!И од кај да знаеш дека јас по моја волја одам на снимање?Инаку ова Гликозен статус,јетрени ензими или ехо на синуси немам правено,ама веројатно неврологот знае,па ме пратил на М.Р



Туку дали некаде во некоја лабароторија ги вршат сите овие анализи и дали за сите е доволно само да се провери крв.

  • KKS - kompletna krvna slika (misli se na broj krvnih stanica)
  • SE - sedimentacija eritrocita (brzina taloženja crvenih stanica)
  • GUK - glukoza u krvi
  • ŠUK - šećer u krvi
  • oGTT - oralni test tolerancije glukoze
  • HbA1c - glikirani hemoglobin, pokazuje razinu glukoze kroz dulje vrijeme
  • AST - aspartat aminotransferaza, jetreni enzim
  • ALT - alanin aminotransferata, jetreni enzim
  • GGT - gamaglutamil transferaza, jetreni enzim
  • Fe - željezo u krvi
  • TIBC - ukupni kapacitet vezivanja željeza
  • UIBC - nezasićeni kapacitet vezivanja željeza
  • Ca - kalcij
  • K - kalij
  • Na - natrij
  • Mg - magnezij
  • PO4 - anorganski fosfor
  • PV - protrombinsko vrijeme
  • INR - internacionalno ujednačen odnos PV, drugi prikaz PV
  • APTT - aktivirano parcijalno tromboplastinsko vrijeme
  • IgE - imunoglobulin E, važan kod alergija
  • PTH - parathormon
  • T3 - trijodtironin
  • T4 - tiroksin
  • TSH - tiroidea simulirajući hormon
  • fT3 - slobodna frakcija T3
  • fT4 - slobodna frakcija T4
  • A-TPO - mikrosomalna protutijela štitnjače
  • A-Tg - tireoglobulinska protutijela
  • LH - luteotropni hormon
  • FSH - folikul-stimulirajući hormon
  • DHEA-s - dehidro-epi-androstendion
  • AFP - alfa-feto protein, tumorski biljeg za jetru
  • CEA - karcino-embrionalni antigen, tumorski biljeg za crijevo
  • PSA - prostata specifični antigen, tumorski biljeg za prostatu
  • fPSA - slobodna frakcija PSA
  • CA 125 - tumorski biljeg za jajnike
  • CA 15-3 - tumorski biljeg za dojke
  • CA 19-9 - tumorski biljeg za crijeva i gušteraču
  • CA 72-4 - tumorski biljeg za želudac
  • CRP - C-reaktivni protein
  • RF - reuma faktor
  • ASO - antistreptolizinski titar (infekcija streptokokima)
  • Astal - antistafilolizin (infekcija stafilokokima)
Туку дали некаде во некоја лабароторија ги вршат сите овие анализи и дали за сите е доволно само да се провери крв.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Oди па кажи и да ти даде нешто.Една година одам и ништо ми вика не било.
--- надополнето: 16 септември 2013 во 00:35 ---



Не би беше прашањето зашто чекаат,туку зашто таму чекаат а на други места не!И од кај да знаеш дека јас по моја волја одам на снимање?Мислам дека претеруваш малку.



Туку дали некаде во некоја лабароторија ги вршат сите овие анализи и дали за сите е доволно само да се провери крв.

  • KKS - kompletna krvna slika (misli se na broj krvnih stanica)
  • SE - sedimentacija eritrocita (brzina taloženja crvenih stanica)
  • GUK - glukoza u krvi
  • AST - aspartat aminotransferaza, jetreni enzim
  • ALT - alanin aminotransferata, jetreni enzim
  • Fe - željezo u krvi
  • IgE - imunoglobulin E, važan kod alergija
  • CRP - C-reaktivni protein
Туку дали некаде во некоја лабароторија ги вршат сите овие анализи и дали за сите е доволно само да се провери крв.
Секаде ги прават, ама за целиот список ќе ти треба литар крв. Оние што ти ги оставив се доволни + уреа и креатинин.

Јас ти кажав зошто се чека, а ти друг пат биди појасен (пошо не можам да те разберам) и ако толку си запнал закажи си термин.
 
Член од
8 август 2012
Мислења
108
Поени од реакции
23
Секаде ги прават, ама за целиот список ќе ти треба литар крв. Оние што ти ги оставив се доволни + уреа и креатинин.

Јас ти кажав зошто се чека, а ти друг пат биди појасен (пошо не можам да те разберам) и ако толку си запнал закажи си термин.

Најпрвин пукања во стомакот,а потоа болки во глава и десно матно око.Тие се проблемите кои ги имам.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Најпрвин пукања во стомакот,а потоа болки во глава и десно матно око.Тие се проблемите кои ги имам.
Тогаш штом те пратил неуролог, направи магнет. Ако мислиш дека симптомите се влошуваат т.е. добиваат на интензитет, главоболките и проблеми со видот тогаш пак консултирај се со докторот што те упатил да видиш дали може по итна постапка.

Што ти значи болдот? Ти се гледа матно на десно око, или ?
 
Член од
8 август 2012
Мислења
108
Поени од реакции
23
Тогаш штом те пратил неуролог, направи магнет. Ако мислиш дека симптомите се влошуваат т.е. добиваат на интензитет, главоболките и проблеми со видот тогаш пак консултирај се со докторот што те упатил да видиш дали може по итна постапка.

Што ти значи болдот? Ти се гледа матно на десно око, или ?

Да на десното око ми се гледа матно.Почна помалку,за да биде се поматно.Искрено незнам што би се видело на М.Р,но гледам дека симптомите се повеќе се влошуваат па поради тоа гледам да направам нешто,отколку да седам само така.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Да на десното око ми се гледа матно.Почна помалку,за да биде се поматно.Искрено незнам што би се видело на М.Р,но гледам дека симптомите се повеќе се влошуваат па поради тоа гледам да направам нешто,отколку да седам само така.
Може да се видат многу работи на магнет, ова е најпрецизна техника, конкретно може да видат дали се случуваат некои процеси на оптичкиот нерв и слично.
Незнам, би можел да отидеш и на преглед на офталмолог додека чекаш за магнет.
 

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Пред два дена ме разнесе ветар и така по прилично измрзнав и сеа осеќам дека вратот ми е здрвен ептен као да почнува да ми се врти шо да се напијам?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Пред два дена ме разнесе ветар и така по прилично измрзнав и сеа осеќам дека вратот ми е здрвен ептен као да почнува да ми се врти шо да се напијам?
Ништо ако немаш јаки болки. Земи некоја маст со ментол и нека те измасира некој на местово, така неколку пати и ќе ти помине. Друг пат пази се, ова е најзаебаниот период.
Ако осетиш симптоми на настинка напиј си се кафетин колд.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Пред два дена ме разнесе ветар и така по прилично измрзнав и сеа осеќам дека вратот ми е здрвен ептен као да почнува да ми се врти шо да се напијам?
Покрај кафетин колд(не обичниот тој е за појаки болки и хронични често) подобра опциоја мислам дека е антипиретик парацетамол од 500мг и чај и лимон.

Кафетин колд има парацетамол нхо 1000мг на што црниот дроб нема да реагира многу добро добро.

Такла да првен 500 мг тоа е антипиретик и чај со лимон, масажа е прифатлива од некое моме ако неќе женска ти ил не си во врска тогаш мувачицата:) .
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пред два дена ме разнесе ветар и така по прилично измрзнав и сеа осеќам дека вратот ми е здрвен ептен као да почнува да ми се врти шо да се напијам?
Пиј чај од камилица, ставај толи облоги на вратот или масирај со руска вода :)
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
имам проблем со кожата над ноктите на рацете , од време на време како да се лупи и подвиткува многу ми смета кога ги ставам рацете по џебови , знае ли некој од што се појавува тоа ?
 

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Покрај кафетин колд(не обичниот тој е за појаки болки и хронични често) подобра опциоја мислам дека е антипиретик парацетамол од 500мг и чај и лимон.

Кафетин колд има парацетамол нхо 1000мг на што црниот дроб нема да реагира многу добро добро.

Такла да првен 500 мг тоа е антипиретик и чај со лимон, масажа е прифатлива од некое моме ако неќе женска ти ил не си во врска тогаш мувачицата:) .
Е фала ви на советот ова со масажава ми помогна женската ме измасира прекрасно со ВЕНТОР маста и стварно фала богу ме опушти:P:P
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
имам проблем со кожата над ноктите на рацете , од време на време како да се лупи и подвиткува многу ми смета кога ги ставам рацете по џебови , знае ли некој од што се појавува тоа ?
Може тресам глупости, ама сум чул дека би можело да е од некаков недостаток на витамини. Едно време имав сличен проблем, не знам како..само од себе.. ми помина.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Да на десното око ми се гледа матно.Почна помалку,за да биде се поматно.Искрено незнам што би се видело на М.Р,но гледам дека симптомите се повеќе се влошуваат па поради тоа гледам да направам нешто,отколку да седам само така.

Пред скоро две години имав сличен случај, силни главоболки кои траеа со денови и изгубив вид на лево око. Додуше моето беше краткотрајно некаде за саат време ми се врати видот, ама јас таква испаничена отидов на невролог и ме прати на магнет. За да не чекам земав болнички упат ме примија како да лежам во болница ама немаше место па си седев дома само на сабајле одев за испитувања. и за 2 дена имав направено од испитувања на крв, електролити, екг и магнет и ги добив резултатите. Кај мене немаше ништо страшно, така да колку и да ти се чини страшно немој да се паничиш. Еве ти начин како да завршиш побрзо работа за да не чекаш. Болнички упат и сакале неќеле мораат да те завршат побрзо. Со среќа и побрзо да пишеш добри резултати.

п.с Како што те посоветуваа веќе, најдобро ќе биде да прво одиш на офтамолог за да не испадне дека нема воопшто потреба од магнет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom