Дежурна Ординација! #2

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Интересно е што на мој термин страната има и магнетна резонанца 2 во државна,за која има веднаш место.Дали е ова некоја грешка или навистина имаат два апарати?
На приватно не планирам искрено бидејчи премногу ми се 8000 денари.
Тоа е за итни случаи, итен случај мора да се води под друга опција.

А што треба да снимаш?
 
Член од
8 август 2012
Мислења
108
Поени од реакции
23
Да упатен сум во тоа дека треба она да закаже,но прашањето ми беше која е разликата меѓу онаа во градска,воена и државна болница.

Бидејќи гледам во државна на радиологија се чека и по 1 месец.Првиот слободен термин е дури на 4.Октомври.
Додека пак во другите болници може веднаш да се направи.
Интересно е што на мој термин страната има и магнетна резонанца 2 во државна,за која има веднаш место.Дали е ова некоја грешка или навистина имаат два апарати?
На приватно не планирам искрено бидејчи премногу ми се 8000 денари.
Tреба да снимам глава бидејќи имам некои болки и ми беше посочено Мр.И добро сега никој незнае зашто ваму највеќе се чека.Дали апаратот е поубав или нешто друго е работата.
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.468
Поени од реакции
6.531
пола аналгин и после неколку сати ( поточно 4 ) алкохол нема гајле така?
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
пола аналгин и после неколку сати ( поточно 4 ) алкохол нема гајле така?
Пола аналгин е смешно, или испиј цел или подобро ич немој да пиеш. И ако веќе мораш да пиеш лекови гледај да се воздржиш од алкохол, колку и да не е опасно ;)
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.468
Поени од реакции
6.531
Пола аналгин е смешно, или испиј цел или подобро ич немој да пиеш. И ако веќе мораш да пиеш лекови гледај да се воздржиш од алкохол, колку и да не е опасно ;)
смешно не смешно се напив кај 5ипол полојна оти ме болеше малце глата и ми помина... ::D и сега планирам накај 10 да пијам,не е опасно така? иначе си пазам секогаш,ама ете сега демек петок е и ајде... :D и фала унапред :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
пола аналгин и после неколку сати ( поточно 4 ) алкохол нема гајле така?
За возрасни луѓе цел аналгин треба, ама алкохол и апчиња НИКАКО...... или едното го пиеш или другото, не барај нешто измеѓу :)
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.468
Поени од реакции
6.531
За возрасни луѓе цел аналгин треба, ама алкохол и апчиња НИКАКО...... или едното го пиеш или другото, не барај нешто измеѓу :)
знам дека треба цел,ама ете пола се напив,и ми помина глата,не планирам вечер да пијам пак аналгин,ни пак утре...само прее се напив ......а планирам да пијам алколох,значи ме интересира дали е опасно или не... и по колку време поминва дејството од пола аналгин? :) :)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Tреба да снимам глава бидејќи имам некои болки и ми беше посочено Мр.И добро сега никој незнае зашто ваму највеќе се чека.Дали апаратот е поубав или нешто друго е работата.
Се чека затоа што не си итен случај и луѓе со рак чекаат. Уствари ова беше многу фино од мене, се чека поради таквите ко тебе. :свиркам:

Диф. крвна слика, деградациони маркери, гликозен статус, јетрени ензими, притисок, снимка или ехо на синуси, преглед кај оторино., кај очен доктор, на неуролог, па тогаш ако има потреба КТ или магнет. Може испуштив нешто, ама имаш матичен ќе ти објасни.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ме интересира нешто во врска со ноктите.Прочитав некаде дека по ноктите може да се препознае некоја болест...па ако некој знае нека каже,како по бојата по некој нерамнини на ноктите се препознава нешто што не е воред со организамот:)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Ме интересира нешто во врска со ноктите.Прочитав некаде дека по ноктите може да се препознае некоја болест...па ако некој знае нека каже,како по бојата по некој нерамнини на ноктите се препознава нешто што не е воред со организамот:)
http://www.rusmedserv.com/mycology/html/Atlas_of_Nail_Disorders.pdf
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ме интересира нешто во врска со ноктите.Прочитав некаде дека по ноктите може да се препознае некоја болест...па ако некој знае нека каже,како по бојата по некој нерамнини на ноктите се препознава нешто што не е воред со организамот:)
Ноктите кои ,,цветаат,, се луштат даваат мало укажување за можност за анемија.
Појавата на бели дамки по ноктите покажува дека нашиот организам има недостих од калциум. :)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
нема со превод?
Ако сакаш со превод иди во универзитетска библиотека и барај некоја дерматологија. Има еден куп болести на ноктите, најопасни се меланомот и спиноцелуларниот карцином. Може некои промени да укажуваат на некои системски болести, но се случува да се појават и без некоја позадина. Пример, некој има издигнати линии по должината на ноктот, онака без причина, кај постарите луѓе тоа пак е знак на стареење, имаш убави слики во книгава разгледај ја.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ако сакаш со превод иди во универзитетска библиотека и барај некоја дерматологија. Има еден куп болести на ноктите, најопасни се меланомот и спиноцелуларниот карцином. Може некои промени да укажуваат на некои системски болести, но се случува да се појават и без некоја позадина. Пример, некој има издигнати линии по должината на ноктот, онака без причина, кај постарите луѓе тоа пак е знак на стареење, имаш убави слики во книгава разгледај ја.
ме интересира онака,затоа што секогаш ги гледам луѓето во нокти и секогаш нешто приметувам.....
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Се чека затоа што не си итен случај и луѓе со рак чекаат. Уствари ова беше многу фино од мене, се чека поради таквите ко тебе. :свиркам:

Диф. крвна слика, деградациони маркери, гликозен статус, јетрени ензими, притисок, снимка или ехо на синуси, преглед кај оторино., кај очен доктор, на неуролог, па тогаш ако има потреба КТ или магнет. Може испуштив нешто, ама имаш матичен ќе ти објасни.
Не бе, боље нека каже дека освен што го боли глава, има и куп други симптоми. Зошто? Пошо во нашава држава све иде по некои степени на (не) итноќа (сметани по тотално различни критериуми и од тотално различни луѓе) и врски. Наместо све да е навремено. Барем релативно навремено.

:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom