Дежурна Ординација! #2

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Прилично сум сигурна дека не ми е за во темава прашањево, ама па не знам каде на друго место а е од оваа област.

Ми треба слики од магнетна резонанца да праќам во странство и ако ги пратам преку пошта ќе се уништат, па би сакала некако да ги префрлам на компјутер (цд/усб и сл).
Разбрав дека во странство така и правеле, не давале снимки како кај нас туку ти давале цд со снимката па се надевам дека можам да направам слично нешто. Па дали некој има информација ДАЛИ може да се изведе ова некако и каде.

Фала.
Најчесто кога те снимаат на магнет сликите остануваат во системот, а технологот само прави реконструкции на одредени делови кои се од интерес, можеш да побараш да ти ги снимат на CD. И кај нас ги даваат на CD, ама само ако побараш.

Друга опција, да ги сликаш сликиве со некој квалитетен фотоапарат, пошто скенер тука многу работа нема да ти заврши, пошто сликиве се темни и треба да се осветлат одозгора.
Значи снимката на негативоскоп (или пак бела светлина, неонка) и апарат со висока резолуција и мирна рака (или статив) ќе ти завршат работа.

Јас имам така сликано за трудови, успева, убаи слики се вадат.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Прилично сум сигурна дека не ми е за во темава прашањево, ама па не знам каде на друго место а е од оваа област.

Ми треба слики од магнетна резонанца да праќам во странство и ако ги пратам преку пошта ќе се уништат, па би сакала некако да ги префрлам на компјутер (цд/усб и сл).
Разбрав дека во странство така и правеле, не давале снимки како кај нас туку ти давале цд со снимката па се надевам дека можам да направам слично нешто. Па дали некој има информација ДАЛИ може да се изведе ова некако и каде.

Фала.
А зошто не ти дадоа цд со снимките кога ги направија? Во државна или приватна институција беше? Затоа што мене кога ме снимаа ми дадоа и цд, и снимките ми ги дадоа.
Пробај со методата што ти ја предложи Gregor . Добро би било да најдеш некој пофин апарат кој би можел да ги фати сите детали од снимката, да нема сенки и слично, затоа што секоја точка е битна.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Најчесто кога те снимаат на магнет сликите остануваат во системот, а технологот само прави реконструкции на одредени делови кои се од интерес, можеш да побараш да ти ги снимат на CD. И кај нас ги даваат на CD, ама само ако побараш.

Друга опција, да ги сликаш сликиве со некој квалитетен фотоапарат, пошто скенер тука многу работа нема да ти заврши, пошто сликиве се темни и треба да се осветлат одозгора.
Значи снимката на негативоскоп (или пак бела светлина, неонка) и апарат со висока резолуција и мирна рака (или статив) ќе ти завршат работа.

Јас имам така сликано за трудови, успева, убаи слики се вадат.
Фала за советот, ќе се обидам да го изведам тоа некако.
А пошто спомна дека остануваа во системот, снимкиве се стари 2 години.. има шанса сеуште да постојат во нивниот систем?
А зошто не ти дадоа цд со снимките кога ги направија? Во државна или приватна институција беше? Затоа што мене кога ме снимаа ми дадоа и цд, и снимките ми ги дадоа.
Пробај со методата што ти ја предложи Gregor . Добро би било да најдеш некој пофин апарат кој би можел да ги фати сите детали од снимката, да нема сенки и слично, затоа што секоја точка е битна.
Ова се постари снимки накај 2 години стари, во државна се правени и немав потреба за цеде тогаш (не дека знаев дека постои таква опција)...
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
Ne dopiram nisto nego kako na grloto da imam lepliva plunka, cudno custvo i celo vreme me tera da pravam hm hm


Sent from my iPhone using Tapatalk
Колку кутии на ден пушиш?
Зошто ова мене ми мириса на пушач. Како и да е намалиги цигарите ако пушиш, воздржи се да не палиш или да не стоеш во зачадена просторија 5-6 часа пред спиење. И секако наутро кога че станиш пробај млака вода една чаша 2-3 дена си како нов(y)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Фала за советот, ќе се обидам да го изведам тоа некако.
А пошто спомна дека остануваа во системот, снимкиве се стари 2 години.. има шанса сеуште да постојат во нивниот систем?

Ова се постари снимки накај 2 години стари, во државна се правени и немав потреба за цеде тогаш (не дека знаев дека постои таква опција)...
Штотуку татко ми ме просветли, порано имало некои „драм скенери“ во фирмите што печатат постери (него му текнува на Скен поинт, Магна скен, ако уште постојат), таму може да ти ги скенираат снимките. Најдобро распрашај се по тие фирми и види дали сѐ уште ги имаат (уствари, дали сѐ уште постојат, пред сѐ), ако имаат би требало да може да ги скенираат. Такви скенери имало и по фото студијата ама таму биле со многу мал формат.
Реално, од пред 2 години тешко уште да ги чуваат снимките, ама провери иако шансите се мали.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Фала за советот, ќе се обидам да го изведам тоа некако.
А пошто спомна дека остануваа во системот, снимкиве се стари 2 години.. има шанса сеуште да постојат во нивниот систем?

Ова се постари снимки накај 2 години стари, во државна се правени и немав потреба за цеде тогаш (не дека знаев дека постои таква опција)...

Еве добив информација, се зависи од капацитетот на комјутерот и колку снимања се вршат, на институтот за радиологија пример работат смена по 25 снимања + итни случаи да имаат, реално нема шанси да ги чуваат снимките, штом ќе се преполни датотеката ги бришат, не верувам дека прават бекап.

Така да пробај како што ти рече Алтернатив, ако не успееш, апарат и сликај ги, само гледај во позадина да имаш јако бело светло, како и апаратот да дава квалитетни слики, да може да се зумира, пошо како што рече Алтернатив, тука секој милиметар важен.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Колку кутии на ден пушиш?
Зошто ова мене ми мириса на пушач. Како и да е намалиги цигарите ако пушиш, воздржи се да не палиш или да не стоеш во зачадена просторија 5-6 часа пред спиење. И секако наутро кога че станиш пробај млака вода една чаша 2-3 дена си како нов(y)
Не сум пушач :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Нешто ми се дешава последниот саат време. На едно 10-тина минути како некој наплив осеќам тука на сред гради, како едно ептен кратко срцебиење и толку. Ми се има случувано и порано, само не оволку често. До сега сите доктори ми рекоа дека е на психичка база (вклучувајќи го и Кедев) тахикардии, срцебиење и тие слични срања.

http://www.anxietyzone.com/index.php?topic=45525.0

Баш како на дечкиве што пишале тука

Help? :)
 
Член од
8 август 2012
Мислења
108
Поени од реакции
23
Луѓе ај малку помош!Треба да правам магнетна резонанца па ме интересира каде да ја правам т.е каде да и речам на докторката да ми даде упат.Гледам дека во државна се чека најдолго,додека пак во градска и 8 септември чекањето е помало.Каде е најдобро да се оди и дали ги даваат снимките откако ќе заврши снимањето или остануваат кај нив.Ова ме интересира бидејќи сакам да одам кај приватен доктор и он да ги види снимките.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.261
Од сабајлево имам дијареја и често повраќам после пиење на течности (било кои).
Чаре некое ? (и да знам дека прашањево е малце дебилно во споредба со овие прашања над мене)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Нешто ми се дешава последниот саат време. На едно 10-тина минути како некој наплив осеќам тука на сред гради, како едно ептен кратко срцебиење и толку. Ми се има случувано и порано, само не оволку често. До сега сите доктори ми рекоа дека е на психичка база (вклучувајќи го и Кедев) тахикардии, срцебиење и тие слични срања.

http://www.anxietyzone.com/index.php?topic=45525.0

Баш како на дечкиве што пишале тука

Help? :)
Штом ти се поклопува со нивното, ѕирни ја и нашава тема ;)

Луѓе ај малку помош!Треба да правам магнетна резонанца па ме интересира каде да ја правам т.е каде да и речам на докторката да ми даде упат.Гледам дека во државна се чека најдолго,додека пак во градска и 8 септември чекањето е помало.Каде е најдобро да се оди и дали ги даваат снимките откако ќе заврши снимањето или остануваат кај нив.Ова ме интересира бидејќи сакам да одам кај приватен доктор и он да ги види снимките.

Магнетната секако мора да ја закаже матичната преку системот Мој термин, така што таа може да види каде најмалку би чекал кога ќе закажува.
Ако сакаш да ја правиш приватно (што е прилично скапо) ти ги препорачувам Мегамед (иако им е послаб апаратот, Д-р Дамјановски е дефинитивно најдобар радиолог во земјава), или Систина (понов апарат со поголема резолуција, радиолозите не знам какви се).
Снимките ги добиваш во "hard copy", не остануваат кај нив, после можеш да ги однесеш и да се консултираш со приватниот доктор секако.

Од сабајлево имам дијареја и често повраќам после пиење на течности (било кои).
Чаре некое ? (и да знам дека прашањево е малце дебилно во споредба со овие прашања над мене)

Чаре да пробаш да се напиеш електролитен раствор (Хумана, ги има во секоја аптека), иако се одвратни, пробај да задржиш нешто. Те фатил некој стомачен вирус најверојатно, земи медицински јаглен (нема ограничување колку таблетки смееш во денот, само столицата ќе ти стане црна, да не се извадиш од памет), линекс (или некој сличен пробиотик), а ако не престанува дијареата можеш да земеш и селдиар.
Пробај да земеш нешто лесно што би те освежило, кисело млеко со двопек (попара) или нешто такво.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Од сабајлево имам дијареја и често повраќам после пиење на течности (било кои).
Чаре некое ? (и да знам дека прашањево е малце дебилно во споредба со овие прашања над мене)
Многу пати ми се случувало ова, ама арно рекле кога повраќаш ти олеснува, не се стегај кога ти се повраќа повраќај ќе ти олесни верувај ми. Иначе чаре, ти кажа другарот погоре.

и да, пиј што помалку вода, т.е. избегнувај да пиеш по многу вода, повеќе пиј сок (џус) или јогурт.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво дечки :D

Имам едно прашање.

На забар ми рекоа да направам Панорамска снимка на забите, и докторката ми го препорача Ендомак.

Е сега имам две прашања.

1. Колку чини снимката ( за цела уста ) ?
2. Каде се наоѓа Ендомак ?

Ви Благодарам однапред :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво дечки :D

Имам едно прашање.

На забар ми рекоа да направам Панорамска снимка на забите, и докторката ми го препорача Ендомак.

Е сега имам две прашања.

1. Колку чини снимката ( за цела уста ) ?
2. Каде се наоѓа Ендомак ?

Ви Благодарам однапред :D
Ендомак имаш во Аеродром, позади Палма, а имаш и во Струмица :)
 
Член од
8 август 2012
Мислења
108
Поени од реакции
23
Штом ти се поклопува со нивното, ѕирни ја и нашава тема ;)




Магнетната секако мора да ја закаже матичната преку системот Мој термин, така што таа може да види каде најмалку би чекал кога ќе закажува.
Ако сакаш да ја правиш приватно (што е прилично скапо) ти ги препорачувам Мегамед (иако им е послаб апаратот, Д-р Дамјановски е дефинитивно најдобар радиолог во земјава), или Систина (понов апарат со поголема резолуција, радиолозите не знам какви се).
Снимките ги добиваш во "hard copy", не остануваат кај нив, после можеш да ги однесеш и да се консултираш со приватниот доктор секако.
Да упатен сум во тоа дека треба она да закаже,но прашањето ми беше која е разликата меѓу онаа во градска,воена и државна болница.

Бидејќи гледам во државна на радиологија се чека и по 1 месец.Првиот слободен термин е дури на 4.Октомври.
Додека пак во другите болници може веднаш да се направи.
Интересно е што на мој термин страната има и магнетна резонанца 2 во државна,за која има веднаш место.Дали е ова некоја грешка или навистина имаат два апарати?
На приватно не планирам искрено бидејчи премногу ми се 8000 денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom