Дежурна Ординација! #2

B

BooBojan

Гостин
Дечки у последно време имам малце чуден проблем со една чудна главоболка која ја имам 2-3 дена.
Осеќам дека ме боли главата во пределот малку над десното око и најчудното за мене е тоа што ме боли само кога ќе ја наведнам главата надолу(ке погледнам надолу) е тогаш почнува болката.
Да не се наога некој центар тамо за некој рефлекс нешо така?Некој поупатен за мојот проблем и некое чаре за него? Благодарам однапред!
 
G

galaxy

Гостин
Дечки у последно време имам малце чуден проблем со една чудна главоболка која ја имам 2-3 дена.
Осеќам дека ме боли главата во пределот малку над десното око и најчудното за мене е тоа што ме боли само кога ќе ја наведнам главата надолу(ке погледнам надолу) е тогаш почнува болката.
Да не се наога некој центар тамо за некој рефлекс нешо така?Некој поупатен за мојот проблем и некое чаре за него? Благодарам однапред!
Претпоставувам воспаление на синуси. Си имал некогаш проблеми со синуси? Неодамна настинат? Оди на матичен лекар.
 
B

BooBojan

Гостин
Претпоставувам воспаление на синуси. Си имал некогаш проблеми со синуси? Неодамна настинат? Оди на матичен лекар.
Не не досега не сум имал такви проблеми,ама сега од пред саат време почна и истиот предел над левото око да ме боли така како десната страна,тоа е пределот на почетокот на носот(под челото) ваљда се синусите.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Какво вежбање? Спорт некој или во стил тегчиња, аеробик ли шо ја знам? Продолжи со вежбите, ама не толку интензивно*, после неколку дена ќе ти се опуштат мускулите.

Барем ја така до сеа иам праено некои 3-4 пати.

*сеа не глеј ти ич да не вежбаш :)

За аеробик прашував, но без разлика, вежбав со воспалени мускули но прехтодно се напив еден аспирин а со вежбањето ми се опуштија и намали болката. Фала на одговорот.

Инаку не сум човек кој лесно се откажува. ;)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
За аеробик прашував, но без разлика, вежбав со воспалени мускули но прехтодно се напив еден аспирин а со вежбањето ми се опуштија и намали болката. Фала на одговорот.

Инаку не сум човек кој лесно се откажува. ;)
Без разлика за каков спорт се работи, воспаление е нормална појава поради стресот на мускулите и млечната киселина која се појавува при физички напор.
Со одмор повеќе време ќе треба да помине, затоа се препорачува да се вежба со интензитет кој нема да биде премногу напорен и дополнително да се внесе калиум и магнезиум за да се неутрализира млечната киселина и да има побрз опоравок.
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
131
Поени од реакции
28
враснат нокт ..совети и искуства како да се отстрани по најлесниот пат ..?
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
затоа прашав најлесниот пат..инаку имам слушнато дека после тој зафат 3 недели дома одмарање :/
Не се 3 недели, братучетка ми се оперираше од тоа и дома одмараше околу 10-14 дена, после тоа си фураше на работа,немаше гајле :)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Веќе 4 дена ме стегаа грудиве, ме боли левата рака, и ме стега срцето и се осеќам омалаксано. Крвниот притисок ми беше 140 со 90 пулсот 59
 
G

galaxy

Гостин
Веќе 4 дена ме стегаа грудиве, ме боли левата рака, и ме стега срцето и се осеќам омалаксано. Крвниот притисок ми беше 140 со 90 пулсот 59
Оди одма на лекар, што да ти кажат овде друго.
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
131
Поени од реакции
28
Не се 3 недели, братучетка ми се оперираше од тоа и дома одмараше околу 10-14 дена, после тоа си фураше на работа,немаше гајле :)
сега не..полагам за кола другата недела..да положам ,потоа ако сака и со месеци нека се лежи :D
Веќе 4 дена ме стегаа грудиве, ме боли левата рака, и ме стега срцето и се осеќам омалаксано. Крвниот притисок ми беше 140 со 90 пулсот 59
убо ти вика Х8Р одма на лекар ..неубај работи ти се случуваат :|
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Едно прашање иако може и не е за оваа тема.
Во последно време имам големи проблеми на работа, големи стресови, нервози. Како да ги намалам или поточно што да консумирам за да ги намалам евентуалните последици од стресот по организмот.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Едно прашање иако може и не е за оваа тема.
Во последно време имам големи проблеми на работа, големи стресови, нервози. Како да ги намалам или поточно што да консумирам за да ги намалам евентуалните последици од стресот по организмот.
Медитирај ;)
 
G

galaxy

Гостин
Едно прашање иако може и не е за оваа тема.
Во последно време имам големи проблеми на работа, големи стресови, нервози. Како да ги намалам или поточно што да консумирам за да ги намалам евентуалните последици од стресот по организмот.
Решавај ги проблемите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom