Дежурна Ординација! #2

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Ej luge mi treba itna sovet ... devojkami e mn uplasena vcera pri odnos na nogata osetiv nesto kako mi kapna ... koa pipnav vidov deka toa e vo vid na menstruacija taka ko slajm vo krv no ne i e periodot poso i e 22ri den... posle bese cela vo paniki i neznaevme sto da praime i neznaeme sto i e. imal li nekoj vakvo iskustvo ili da mi kaze sto treba da prevzemam ?fala
Се работи за предменструациско крварење (кое настанува до максимално 10 дена пред менструација).Причините се различни:Низка концентрација на прогестерон(заради инсуфициенца на жолтото тело или корпус лутеум),можи да е од повреда при пенетрација,можи да се работи за трудност(често во првиот месец на трудноста),можи да се појават заради користењето на контрацепциски таблети,инфекции.Исто така можи да се работи за дисплазија на материчниот врат или пак некаков полип во цервикалниот канал.Во суштина имаш голем диапазон на причинители.Али за секој случај јас не би ја зел здраво за готово така да би ти советувал за секој случај да си направи гинеколошки преглед.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Колку е загрижувачки крвен притисок 150/90 ?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Колку е загрижувачки крвен притисок 150/90 ?
Загрижувачки е, веќе навлегува накај висок степен на хипертензија. Тебе ти е толку висок притисокот?
 
С

Спенсер

Гостин
Како и зошто мускулите на нозете ги фаќа грч? Поточно листовите... ?
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Ми треба помош ја истегнав ногава и мускулов веќе 15-20 дена не можам да трчам салам не можам фудбал да играм :S Дајте некој совет како да ми помини...

Кај шо е заокруженото е тука ме боли
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
^ Вероватно имаш скинато мускулни влакна.
Моја препорака е да посетиш лекар. Да не те заплашувам, но има огромни шанси да се добие тромбоза при таков случај .
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Како и зошто мускулите на нозете ги фаќа грч? Поточно листовите... ?
Пиј повеќе вода, внесувај потасиум. Заради нивен недостаток мене ме фаќаа грчеви во листови.
 

D-r Walle

www.zazdravje.com.mk
Член од
26 декември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
17
Како и зошто мускулите на нозете ги фаќа грч? Поточно листовите... ?
Почитуван...

Мускулните грчеви (спазми, крампи) имаат повеќе причинители, на пример:

Непозната причина (идиопатски мускулни грчеви) – најчесто се случуваат во вечерните часови, т.е. додека спиеме а природната позиција на телото тогаш е со свиткани колена и нежно свиени стапала кон долу. Во оваа позиција мускулот на листот е релативно скратен и може да биде подложен на појава на грчеви.

Други причини може да бидат употреба на некои лекови кои како нус-ефект даваат мускулни грчеви (на пример диуретици, калциум-блокери, лекови за астма, лекови кои го стабилизираат расположението, како и лекови кои го подобруваат расположението (кај депресија), никотин, алкохол, итн...

Преголема напрегнатост на мускулите (за време на тешки анаеробни физички вежби), дехидратација, нарушена хомеостаза на натриумот (сол) во крвта (висок или низок натриум) – истот важи и за нивоата на калиумот. Потоа грчеви може да се јават кај некои бубрежни заболувања, бременост (обично во третиот триместар), проблеми со тироидната жлезда (прекумерна активност), недостаток на циркулација во нозете при периферни васкуларни болести, некои болести на нервниот систем.
Како ретки причинители се вбројуваат – цироза на црниот дроб, саркоидоза, труење со олово итн...

Кај овие набројани состојби грчевите може да бидат само еден дел од симптомите кои ги следат. Но, доколку немате останати необјасниви симптоми, тогаш грчевите во нозете најверојатно се од непозната (идиопатска) причина.

Поздрав!
--- надополнето: Jun 12, 2011 6:46 AM ---
Колку е загрижувачки крвен притисок 150/90 ?
Зависно е за каква личност се работи?

  • На која возраст е лицето?
  • Дали во изминатиов период имал/а покачен крвен притисок, или не?
  • Колку сте движел крвниот притисок во изминатиов период?
  • Дали пие некакви лекарства?
  • Дали страда од некои хронични болести, како дијабетес мелитус, проблеми со срцето, црниот дроб, итн...
  • Дали во моментот страда од некоја акутен стресен настан?
  • Дали притисокот го мерите само во лекарска ординација (и таму е само зголемен), или го мерте и во домашни услови?
--- надополнето: Jun 12, 2011 6:58 AM ---
Вака...Имам големи болки во грлото и малку покачена температура.Земам септолете и витамини,ама болкиве никако да се намалат,не ми се оди на доктор зошто знам дека ќе ми лупнат тешки антибиотици.Ај совет некој ако може како да ги намалам болкиве во грлово.
Почитувана...

Ако навистина Ве боли грлото подобро е да појдете на лекар, а не да се лекувате дома со септолете, витамини, раствори на хекосорал и слично. Доколку за еден или два дена, болката во грлото не стивне, и не почне истовремено да Ви тече носот, да Ви солзат очите точаш најверојатно се работи за бактериска ангина (стрептококна - најчесто), позната кај народот како гнојна ангина, и тогаш единствен третман за стрептококот е антибиотскиот.

Понекогаш (на пример) во овие случаи антибиотиците се неизбежни, затоа што нелекуваната стрептококна антигна (гнојна ангина), може самостојно да помине, но подоцна да даде компликации на срцето (ревматска треска), колената (артритис) и на бубрезите (стрептококен гломерулонефритис).

Но доколку за два дена, покрај болката во грлото, започне и секреција од носот, и солзење од очите тогаш ангината најчесто е од вирусно потекло и не е потребен антибиотски третман, растворот на хекосрал, спетолетето, фервексот и витамините, многу течности (чаеви и супи) навистина ќе помогнат.

Но ангината може да биде и од вирусно потекло па повторно да е потребен третман од лекар (на пример доколку причинител е EBV вирусот - вирус на инфективната мононуклеоза која оди со драстично наголемени лимфни јазли и наголемени тонзили (крајници), како и интензивна болка во грлото...

Затоа најдобро е и во двата случаи да се јавите на лекар и тој да Ви ја препише соодветната терапија антибиотска vs. супортивна (витамини. течности, гаргари, итн...).

Поздрав!
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Првиов мој работен ден помина со 5 плускавци..а утре треба пак да газам..чарен екое има ли?
 
T

Torchyrus

Гостин
Првиов мој работен ден помина со 5 плускавци..а утре треба пак да газам..чарен екое има ли?
хехех шо сеа се фалиш ли дека на работоа одиш ?
а утре треба пак да газам (y)
Ситуацијата е таа , ќе газиш ко не сакаш да идиш со мене да работиш по цели денови да спиеш ...
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Ок, по втор пат...

Нешто повеќе од два месеци имам болка во петицата, но не е константна, т.е. обично после подолго пешачење или трчање ме боли (по последниот пат кога бев на трчање два дена неможев нормално да одам, т.е. куцав :/ ).
Пред некои три недели бев коснозглобна, докторот ми кажа дека имам рамни стапала и можно е болката да е предизвикана од тоа, но веќе две недели носам ортопедски влошки кои ги порачав оттаму, па пак имам болки, исто како порано.
Any ideas?
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.251
^Епа не може да трепнеш и да ти помине...влошките не прават чуда. Дозволи да помине некое време, а и не знам колку би можело да ти се реши овој проблем, едино што може болката колку толку да ти исчезне,а за другото требало кога си била мала да му ја мислеле твоите, да те шетаат боса по каменчиња :)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Веќе една недела имам вртоглавица,некоја нелагодност во задниот дел на главата кај малиот мозок, чувствувам слабост, посебно во рацете и нозете. Притисокот ми е 70 со 100 негде. Никогаш вакво нешто ми се нема случено досега. Крвта ја проверував сега брзо ми беше во ред. Ве молам за совет!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom