Дежурна Ординација! #2

Член од
13 јануари 2024
Мислења
48
Поени од реакции
17
Zamisli sum duplo postar od Tebe! Zatoa mozhish da mi veruvash deka sum videl se vo Zhivotot!
I deka doktorite mozhat da pogreshat i toa e tochno, ama toa aparatcheto digitalno shto ti meri pritisok ne greshi!
Pogotovo ne vo Germanska Bolnica kade sekoja godina od TÜV se kalibriraat!

Znam i deka si 22 godini i jasno mi e deka se sekirash za tvoeto zdravje shto e normalno za sekoj normalen covek.

AMA isto taka znam deka mozhish i da bidish bolen od premnogu napreganje so grdi misli.
Shejkerot kako prv se kreva, vrtoglavici, machnini.......

Zatoa zemaj gi lekovite, namali Kafe ili skorz prestani da go pijash nekoe vreme, zemaj BIO sokovi (Imash vo Ald zamali pari) od Morgkov, Cveklo, Mehani, .....
Pochni ake ne si pochnal so sport, pred se so doolgi proshetki navecer koga e posvezho, posle fitness ,
Legnuvash vo 22:00h i stanuvash vo 7:00h ili sl.
Vo vikendi izlezhuvaj se podolgo, Organska hrana, Bio Meso pred se Teleshko ili Juneshko (Imash najdobro vo Globus) ili od Kasapnica.
Znachi skoro nikako brza hrana, suva hrana,i sltki isl.

Posle 2-3 Nedeli pravi si krvna slika i odish na lekar za kontola.
Veruvaj deka ce imash daleku daleku podobri rezultati,

Zhivotot e investicija na koja treba od utro do vecher da raboiths i ja neguvash kolku shto mozhish podobro.
Pozdrav i so lesno!
Zamisli sum duplo postar od Tebe! Zatoa mozhish da mi veruvash deka sum videl se vo Zhivotot!
I deka doktorite mozhat da pogreshat i toa e tochno, ama toa aparatcheto digitalno shto ti meri pritisok ne greshi!
Pogotovo ne vo Germanska Bolnica kade sekoja godina od TÜV se kalibriraat!

Znam i deka si 22 godini i jasno mi e deka se sekirash za tvoeto zdravje shto e normalno za sekoj normalen covek.

AMA isto taka znam deka mozhish i da bidish bolen od premnogu napreganje so grdi misli.
Shejkerot kako prv se kreva, vrtoglavici, machnini.......

Zatoa zemaj gi lekovite, namali Kafe ili skorz prestani da go pijash nekoe vreme, zemaj BIO sokovi (Imash vo Ald zamali pari) od Morgkov, Cveklo, Mehani, .....
Pochni ake ne si pochnal so sport, pred se so doolgi proshetki navecer koga e posvezho, posle fitness ,
Legnuvash vo 22:00h i stanuvash vo 7:00h ili sl.
Vo vikendi izlezhuvaj se podolgo, Organska hrana, Bio Meso pred se Teleshko ili Juneshko (Imash najdobro vo Globus) ili od Kasapnica.
Znachi skoro nikako brza hrana, suva hrana,i sltki isl.

Posle 2-3 Nedeli pravi si krvna slika i odish na lekar za kontola.
Veruvaj deka ce imash daleku daleku podobri rezultati,

Zhivotot e investicija na koja treba od utro do vecher da raboiths i ja neguvash kolku shto mozhish podobro.
Pozdrav i so lesno!
Не велам дека не си во право не го муабетот мие се деси што се деси можи само во тој момент ми се крена толку притисокот и можи докторите мислеа дека имам проблем со притисокот и за тоа ми рекоја дека треба лекарства да пијам.Не викам дека лекарствата не штитат далеку од тоа ама па ги мразам лекарствата и секој нормален човек не сака да пија лекарства и плус сум млад човек сум за лекарства.А што се однесува до шекерот шекерот мие под нормалата немам мака со шеќер дури имам и низок шеќер некогаш кога ќе ми падни осеќам како незнам во главно не убо исолинот ми работи екстра фала му на Господ.А сокови не пијам никакви сега само вода или од чешма или флаширана и тоа обична не газирана и имам диета сега од нутриционист.А во врска со кафето кафе пијам само едно во денот и тоа слабо кафе.А што се однесува до тоа со пешачењето не можам секогаш да пешачам на вечер и пред вечер затоа што работам повеќе како втора смена икако трета. И не секогаш можам да легнувам во 22 сатот бидеќи и работам некогаш до 22 некогаш до 23 некогаш до 00 сатот некогаш до 1 и 30 сатот.И мојата работа е во движење пред се незнам дали8 можи тоа да се рачуна за движење.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.482
Поени од реакции
6.989
Не велам дека не си во право не го муабетот мие се деси што се деси можи само во тој момент ми се крена толку притисокот и можи докторите мислеа дека имам проблем со притисокот и за тоа ми рекоја дека треба лекарства да пијам.Не викам дека лекарствата не штитат далеку од тоа ама па ги мразам лекарствата и секој нормален човек не сака да пија лекарства и плус сум млад човек сум за лекарства.А што се однесува до шекерот шекерот мие под нормалата немам мака со шеќер дури имам и низок шеќер некогаш кога ќе ми падни осеќам како незнам во главно не убо исолинот ми работи екстра фала му на Господ.А сокови не пијам никакви сега само вода или од чешма или флаширана и тоа обична не газирана и имам диета сега од нутриционист.А во врска со кафето кафе пијам само едно во денот и тоа слабо кафе.А што се однесува до тоа со пешачењето не можам секогаш да пешачам на вечер и пред вечер затоа што работам повеќе како втора смена икако трета. И не секогаш можам да легнувам во 22 сатот бидеќи и работам некогаш до 22 некогаш до 23 некогаш до 00 сатот некогаш до 1 и 30 сатот.И мојата работа е во движење пред се незнам дали8 можи тоа да се рачуна за движење.
1 ne e e bitno koga legnuvash, bitno e da se naspijash znachi najmalce 7 saati.
2. Peshacenje mozhish i na sabalje ili odish vo Fitness i na pateka. Znaci ima nacini ako se saka.
3. Sokovi, ili ovoshje nikoj nutricionist nema da ti zabrani, pogotovo ne od morkov,cveklo,...
4. Udri brigu na veselje. Ova OBAVEZNO.
5. Koga ce pocnish da bidish aktiven so peshacenje zemaj Kollagen i Magnesium.

Za 2-3 meseci ce bidis kako nov.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.658
Поени од реакции
8.116
Не велам дека не си во право не го муабетот мие се деси што се деси можи само во тој момент ми се крена толку притисокот и можи докторите мислеа дека имам проблем со притисокот и за тоа ми рекоја дека треба лекарства да пијам.Не викам дека лекарствата не штитат далеку од тоа ама па ги мразам лекарствата и секој нормален човек не сака да пија лекарства и плус сум млад човек сум за лекарства.А што се однесува до шекерот шекерот мие под нормалата немам мака со шеќер дури имам и низок шеќер некогаш кога ќе ми падни осеќам како незнам во главно не убо исолинот ми работи екстра фала му на Господ.А сокови не пијам никакви сега само вода или од чешма или флаширана и тоа обична не газирана и имам диета сега од нутриционист.А во врска со кафето кафе пијам само едно во денот и тоа слабо кафе.А што се однесува до тоа со пешачењето не можам секогаш да пешачам на вечер и пред вечер затоа што работам повеќе како втора смена икако трета. И не секогаш можам да легнувам во 22 сатот бидеќи и работам некогаш до 22 некогаш до 23 некогаш до 00 сатот некогаш до 1 и 30 сатот.И мојата работа е во движење пред се незнам дали8 можи тоа да се рачуна за движење.
Многу ја тупиш бе.
Не купувај "момрон"

Само:
Џек Волфскин, Норд Фејс и тако даље. Интеграција еј! :D
 
Член од
13 јануари 2024
Мислења
48
Поени од реакции
17
1 ne e e bitno koga legnuvash, bitno e da se naspijash znachi najmalce 7 saati.
2. Peshacenje mozhish i na sabalje ili odish vo Fitness i na pateka. Znaci ima nacini ako se saka.
3. Sokovi, ili ovoshje nikoj nutricionist nema da ti zabrani, pogotovo ne od morkov,cveklo,...
4. Udri brigu na veselje. Ova OBAVEZNO.
5. Koga ce pocnish da bidish aktiven so peshacenje zemaj Kollagen i Magnesium.

Za 2-3 meseci ce bidis kako nov.
1.толку и спијам сега 7 8 сати
2.Пешачење немам почнато но 8 9 сати имам движење на работа
3.Сокови не ми се забранети ако ги блендирам јас лично преферирам само вода а овошје јадам од сабајле и во текот на денот
4.Како мислиш да удрам бригу на весеље?
5.За магнезиум мие препорачано банани затоа што содржат магнезиум.
Автоматски споено мислење:

Многу ја тупиш бе.
Не купувај "момрон"

Само:
Џек Волфскин, Норд Фејс и тако даље. Интеграција еј! :D
Тупам затоа што сум млад човек
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
777
Поени од реакции
405
1.толку и спијам сега 7 8 сати
2.Пешачење немам почнато но 8 9 сати имам движење на работа
3.Сокови не ми се забранети ако ги блендирам јас лично преферирам само вода а овошје јадам од сабајле и во текот на денот
4.Како мислиш да удрам бригу на весеље?
5.За магнезиум мие препорачано банани затоа што содржат магнезиум.
Автоматски споено мислење:


Тупам затоа што сум млад човек
Ако ти препишале терапија треба да ја пиеш !

Не пиење на терапијата прави многу поголема штета, тоа да го знаеш.

Ти кажав можда ти си потполно здрав избарај на интернет parasympathetic и sympathetic system претпоставувам тука ке се пронајдеш....
Ако излезеш од таа состојба (parasympathetic) можда ке се среди !
 
Член од
13 јануари 2024
Мислења
48
Поени од реакции
17
Ако ти препишале терапија треба да ја пиеш !

Не пиење на терапијата прави многу поголема штета, тоа да го знаеш.

Ти кажав можда ти си потполно здрав избарај на интернет parasympathetic и sympathetic system претпоставувам тука ке се пронајдеш....
Ако излезеш од таа состојба (parasympathetic) можда ке се среди !
Значи имам и сега аксиозност ама не интезивно она цел ден да ме држи него на моменти и го имам она дежаву на моменти тоа мислам дека е стрес но еве да речиме дека си во право.Како да ги победам тие две работи затоа што тие две работи кога ми се дешават ме нервират.Не пријатни чуства се морам да признам.
Автоматски споено мислење:

Ако ти препишале терапија треба да ја пиеш !

Не пиење на терапијата прави многу поголема штета, тоа да го знаеш.

Ти кажав можда ти си потполно здрав избарај на интернет parasympathetic и sympathetic system претпоставувам тука ке се пронајдеш....
Ако излезеш од таа состојба (parasympathetic) можда ке се среди !
Направив и крвна слика крвната слика мие добра се е во нормалата.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
777
Поени од реакции
405
Ти кажав ако си физички здрав !

Без дијагнози на болест, него препишано апчиња за притисок а ако разбрав добро тоа е off label prescription само за да не си направиш штета од притисокот.

Најверојатно е стрес, анксиозност и најверојатно си "заглавен" во sympathetic state.

Затоа ти е нон стоп ти е така.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.702
Поени од реакции
36.362
Најверојатно е стрес, анксиозност и најверојатно си "заглавен" во parasympathetic state.
Затоа ти е нон стоп ти е така.
...ај ако сакаш објасни го ова „ си "заглавен" во parasympathetic state“.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
777
Поени од реакции
405
Грешка ето ауто корект....му посочив на sympathetic state а тоа се

Симптоми на доминација на симпатичниот нервен систем
 • Зголемен пулс и крвен притисок
 • Анксиозност и стрес
 • Чувство на постојана анксиозност или грижа.
 • Несоница Потешкотии со заспивање или останување во сон поради зголемена будност.
 • Дигестивни проблеми.
 • Тензија во мускулите
 • Замор
Причини за доминација на симпатичниот нервен систем
 • Хроничен стрес
 • Лоша исхрана
 • Недостаток на физичка активност и недоволен сон .

И тој е нон-стоп во таа состојба а нели треба таа состојба да се активира само по "потреба" и а особено пред спиење ич не му треба таа состојба
А тој ако е све здрав од доктор физички очигледно се наоѓа во таа состојба нон стоп... апсолутно без потреба и затоа има немир.

1718404663583.png

1718404776943.png 1718405009685.png

1718405085607.png

Мислам дека се разбираме.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.702
Поени од реакции
36.362
Грешка ето ауто корект....му посочив на sympathetic state а тоа се

Симптоми на доминација на симпатичниот нервен систем
 • Зголемен пулс и крвен притисок
 • Анксиозност и стрес
 • Чувство на постојана анксиозност или грижа.
 • Несоница Потешкотии со заспивање или останување во сон поради зголемена будност.
 • Дигестивни проблеми.
 • Тензија во мускулите
 • Замор
Причини за доминација на симпатичниот нервен систем
 • Хроничен стрес
 • Лоша исхрана
 • Недостаток на физичка активност и недоволен сон .

И тој е нон-стоп во таа состојба а нели треба таа состојба да се активира само по "потреба" и а особено пред спиење ич не му треба таа состојба
А тој ако е све здрав од доктор физички очигледно се наоѓа во таа состојба нон стоп... апсолутно без потреба и затоа има немир.

Прегледај го приврзокот 420253

Прегледај го приврзокот 420254Прегледај го приврзокот 420255

Прегледај го приврзокот 420256

Мислам дека се разбираме.
...да, ама не сите го имаат parasympathetic statе ,,нормален", и од фаза на агитација да премине во релаксирачка фаза применувајќи ги советите за добра исхрана, физичка активност и избегнувајќи го стресот тоа не значи дека и тие параметри на покачен крвен притисок и тахикардија ќе се вратат во нормала, тие и понатака остануваат високи.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
777
Поени од реакции
405
...да, ама не сите го имаат parasympathetic statе ,,нормален", и од фаза на агитација да премине во релаксирачка фаза применувајќи ги советите за добра исхрана, физичка активност и избегнувајќи го стресот тоа не значи дека и тие параметри на покачен крвен притисок и тахикардија ќе се вратат во нормала, тие и понатака остануваат високи.
Ако е физички здрав и има
Нормални параметри на

LDL, HDL, triglycerides,apoB, Lp(a), VLDL , hs-Crp, hba1c, calcium, glucose, hemoglobin,hematocrit, T3,T4, Cortisol levels, Uric acid, magnesium, phosphorus , vitamin D3 , IL-6.

Шансите да има висок крвен притисок би биле минимални....а згора на тоа и таму кажале дека е здрав...чим доктор го прегледал и му рекол е на нервна база...и дела лекарствата се препишани off label пожелно е да му веруваме.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.658
Поени од реакции
8.116
Ако е физички здрав и има
Нормални параметри на

LDL, HDL, triglycerides,apoB, Lp(a), VLDL , hs-Crp, hba1c, calcium, glucose, hemoglobin,hematocrit, T3,T4, Cortisol levels, Uric acid, magnesium, phosphorus , vitamin D3 , IL-6 и Lp

Шансите да има висок крвен притисок би биле минимални....а згора на тоа и таму кажале дека е здрав...чим доктор го прегледал и му рекол е на нервна база...и дела лекарствата се препишани off label пожелно е да му веруваме.
Што ќе ти е IL-6 и Lp(A)?

* за другар прашувам.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
777
Поени од реакции
405
Што ќе ти е IL-6 и Lp(A)?

* за другар прашувам.
Lp(a) - се смета за независен ризик фактор за кардиоваскуларни заболувања.
Па покрај apoB и LDL ова ке му биде детална слика.

Па ето ако му е страв дека има проблеми со срцето нека го провери....за по детална слика...

IL-6 - Високо нивоа на IL-6 може да доведе до ендотелна дисфункција, што го нарушува капацитетот на крвните садови да се релаксираат и контрактираат правилно, предизвикувајќи зголемен крвен притисок.

Артериска крутост: Покачениот IL-6 е поврзан со зголемена артериска крутост, што може да го зголеми крвниот притисок со тоа што го отежнува срцето да пумпа крв низ артериите.

Кардиоваскуларен ризик:
Покачен нивоа на IL-6 се поврзани со зголемена артериска stiffnes , што може да го зголеми крвниот притисок со отежнување на срцето при пумпањето на крвта низ артериите.

IL-6 може да го активира симпатичкиот нервен систем, што води до зголемена срцева фреквенција и вазоконстрикција, и двата фактори можат да го зголемат крвниот притисок.
А од друга страна, повисоките нивоа на
IL-6 можат да предизвикаат симпатичка активација, особено во хронични запалителни состојби, бидејќи кажа пиел Редбул и немал многу добра исхрана и сон.


Па ако сиве овие тестови се во ред најверојатно физички е здрав и све му е од стрес !
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.658
Поени од реакции
8.116
Lp(a) - се смета за независен ризик фактор за кардиоваскуларни заболувања.
Па покрај apoB и LDL ова ке му биде детална слика.

Па ето ако му е страв дека има проблеми со срцето нека го провери....за по детална слика...

IL-6 - Високо нивоа на IL-6 може да доведе до ендотелна дисфункција, што го нарушува капацитетот на крвните садови да се релаксираат и контрактираат правилно, предизвикувајќи зголемен крвен притисок.

Артериска крутост: Покачениот IL-6 е поврзан со зголемена артериска крутост, што може да го зголеми крвниот притисок со тоа што го отежнува срцето да пумпа крв низ артериите.

Кардиоваскуларен ризик:
Покачен нивоа на IL-6 се поврзани со зголемена артериска stiffnes , што може да го зголеми крвниот притисок со отежнување на срцето при пумпањето на крвта низ артериите.

IL-6 може да го активира симпатичкиот нервен систем, што води до зголемена срцева фреквенција и вазоконстрикција, и двата фактори можат да го зголемат крвниот притисок.
А од друга страна, повисоките нивоа на
IL-6 можат да предизвикаат симпатичка активација, особено во хронични запалителни состојби, бидејќи кажа пиел Редбул и немал многу добра исхрана и сон.


Па ако сиве овие тестови се во ред најверојатно физички е здрав и све му е од стрес !
Еден другар има покачен IL-6 и Lp(a).
Шупрајме сеа?:cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom