Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
18.264
Поени од реакции
32.163
Screenshot 05-29-2023 22.47.40.png

... стапалото и глуждот обезбедуваат различни важни функции кои вклучуваат подршка на телесната тежина, обезбедување рамнотежа, апсорпција на шок, пренесување на силите за реакција на земјата, компензација за проксимално неусогласеност и замена на функцијата на раката кај индивидуи со ампутација/парализа на горниот екстремитет.


Talocrural_joint_ankle.jpg AnkleImpingement.jpg

... зглобот на глуждот, познат и како талокрален зглоб, е синовијален зглоб кој ги поврзува коските на ногата, фибулата и тибијата, со талусот на стапалото, тоа е комплексен зглоб составен од две артикулации како тетива и фибула, бидејќи тибиата и фибулата делуваат како жлеб и формираат засек во кој се вклопува телото на талусот, делувајќи како тетива.
... стапалото е поделено на задно, средно и предно стапало и функционира како цврста структура за носење тежина и може да функционира и како флексибилна структура за да одговара на нерамниот терен.
... во исправена положба, зглобот на глуждот го претставува аголот од 90° помеѓу стапалото и ногата, ова е неутрална, или лабава набиена положба за зглобот на глуждот, бидејќи тежината на телото делува низ вертикална линија што минува напред на зглобот, потребна е силна мускулна потпора зад зглобот за да се одржи стабилноста и наклонетоста кон напред или колапсот при стоење, оваа поддршка главно ја носат посебни мускули, блиската набиена положба на зглобот на глуждот е при максимална дорзална флексија, позиција во која стабилноста на зглобот е најголема.

... склеротичната лезија е невообичаено стврднување или задебелување на коска кои најчести се бенигни (безопасни), бавно растат, а често не предизвикуваат никакви симптоми, па некои луѓе дури и не знаат дека имаат склеротична лезија додека не направат рендген или друго скенирање ама за друга состојба.
... можните причини за бенигна склеротична лезија:
- долготрајна кортикостероидна терапија (применета на пример ако си бил инфициран со коронавирусот)
- воспаление на крвните садови
- колагенска васкуларна болест
- емболија
- српеста анемија
- Гошеровата болест, липидите (мастите) можат да се таложат освен во јетрата и слезинката, може дури и во коскеното ткиво, ослабувајќи ја коската и зголемувајќи го ризикот од фрактури, ако е зафатена коскената срцевина, ова може да влијае на способноста на крвта да се згрутчи, тоа е наследна болест и е предизвикана од неправилно функционирање на ензим кој ги разградува липидите, третманот често се состои од лекови за замена на овој ензим.
- алкохолизам.
- хиперпаратироидизам,докази за субпериостална ресорпција на коските.
- поради разни лекови или минерали.
- моментални инфекции на коските (остеомиелитис), може да предизвикаат бенигни склеротични лезии како последица од компликации на дијабетес, трауматски повреди може си имал некоја сообраќајна несреќа.
- бенигните лезии најчесто се наоѓаат и кај деца и возрасни под 30 години, некои типови на бенигни лезии не бараат третман.

... ако докторот се сомнева дека лезијата може да биде канцерогена се прави биопсија на коските кој ќе се гледа под микроскоп за да се види дали има знаци на канцерогени клетки.
big-toe-up.jpg foot-function-ankle-dorsiflexion-and-minimalism-oh-my-guest-post-by-greg-strosaker.jpg
009040.jpg Ankle-Mobility.png inversion_eversion_moved.jpg

- ако е моментално воспаление (акутно) се мирува до три дена, лекови против болки колку се може поредуцирано, имобилизација, но и движење во границите на болката со движење на стапалото и прстите за да се подобри циркулацијата на крвта, од 4 ден - 10 вежби на мускулната маса на стапалото, а до 8 недели целосно подобрување.

ankle-traction.jpg big-toe-exercise.jpg
imagescv.jpg eccentric-ankle.jpg
zz.jpg lateral-foot-stretch.jpg
mqdefault.jpg maxresdefault.jpg index23r.jpg achilles-release.jpg
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
13.544
Поени од реакции
14.173
Пред некое време забележав болки во долниот дел на половината, кај опашката поточно. Два месеци активно вежбам в теретана и во текот на вежбите ме наболваше ама ништо страшно. Еве веќе една недела имам поголеми болки, обично кога седам на стол па кога ќе станам како укочена сум, кога се вртам исто така болки.
Чаре некое, можно е да имам истегнато нешто оти последната недела баги се исфорсирав и со поголеми тежини на тренинг па можно е да имам с.ебано нешто.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.093
Поени од реакции
4.718
Сакам да дадам крв денеска (крводарител сум), колку време пред давањето крв не смеам да имам конзумирано алкохол? (конзумирано мислам на 1-2 пива)..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.951
Поени од реакции
6.399
Сакам да дадам крв денеска (крводарител сум), колку време пред давањето крв не смеам да имам конзумирано алкохол? (конзумирано мислам на 1-2 пива)..
Ај утре јави се.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.220
Поени од реакции
3.470
Пред некое време забележав болки во долниот дел на половината, кај опашката поточно. Два месеци активно вежбам в теретана и во текот на вежбите ме наболваше ама ништо страшно. Еве веќе една недела имам поголеми болки, обично кога седам на стол па кога ќе станам како укочена сум, кога се вртам исто така болки.
Чаре некое, можно е да имам истегнато нешто оти последната недела баги се исфорсирав и со поголеми тежини на тренинг па можно е да имам с.ебано нешто.
Sea ti treba "Vnatreshna" masazha i ce bidis kako nova
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.264
Поени од реакции
32.163
Пред некое време забележав болки во долниот дел на половината, кај опашката поточно. Два месеци активно вежбам в теретана и во текот на вежбите ме наболваше ама ништо страшно. Еве веќе една недела имам поголеми болки, обично кога седам на стол па кога ќе станам како укочена сум, кога се вртам исто така болки.
Чаре некое, можно е да имам истегнато нешто оти последната недела баги се исфорсирав и со поголеми тежини на тренинг па можно е да имам с.ебано нешто.
...ете све си знаеш, а друг пат ако ти се повтори истото, вежбаш без надзор на тренер, тоа твоето „можно е да имам сјебано нешто“ ќе стане реалност со потешки последици!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.544
Поени од реакции
14.173
...ете све си знаеш, а друг пат ако ти се повтори истото, вежбаш без надзор на тренер, тоа твоето „можно е да имам сјебано нешто“ ќе стане реалност со потешки последици!
Абе едни тренери шо имаме тука шо да ти кажвам.
Се исфорсирав претходната недела, најверојатно се имам истегнато, сега сум таман ама ме боли кога седам на стол подолго време
Паузирам некое време од теретана па натаму ќе видиме
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.006
Поени од реакции
4.913
Пред некое време забележав болки во долниот дел на половината, кај опашката поточно. Два месеци активно вежбам в теретана и во текот на вежбите ме наболваше ама ништо страшно. Еве веќе една недела имам поголеми болки, обично кога седам на стол па кога ќе станам како укочена сум, кога се вртам исто така болки.
Чаре некое, можно е да имам истегнато нешто оти последната недела баги се исфорсирав и со поголеми тежини на тренинг па можно е да имам с.ебано нешто.
Пробај некое време да лежиш без перница на грб.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.264
Поени од реакции
32.163
Па углавном така и спијам секогаш.
Сега сум многу подобро, осеќам уште болка ама мала работа.
back-sleepers.png

...па, прашање на време кога ќе те фатат и вратните пршлени деформитет на вратниот дел, од каде пак сега таа ,,нова мода" за бенефит спиење без перница?

side-sleepers.png

...за странично спиење,

stomach-sleepers.png
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.544
Поени од реакции
14.173
Прегледај го приврзокот 381019

...па, прашање на време кога ќе те фатат и вратните пршлени деформитет на вратниот дел, од каде пак сега таа ,,нова мода" за бенефит спиење без перница?

Прегледај го приврзокот 381020

...за странично спиење,

Прегледај го приврзокот 381021
Па да, некогаш знам да се разбудам укочена во вратот ама шо да прам во спиење ја туркам перницата.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.063
Поени од реакции
7.136
Пред некое време забележав болки во долниот дел на половината, кај опашката поточно. Два месеци активно вежбам в теретана и во текот на вежбите ме наболваше ама ништо страшно. Еве веќе една недела имам поголеми болки, обично кога седам на стол па кога ќе станам како укочена сум, кога се вртам исто така болки.
Чаре некое, можно е да имам истегнато нешто оти последната недела баги се исфорсирав и со поголеми тежини на тренинг па можно е да имам с.ебано нешто.
Објасни грб како вежбаш, на кои справи и килажи.
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Како можам да направам тест за сексуално преносливи болести, дали може на државно или мора да биде на приватно и колку чини?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom