Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.615
Ако е штитовидната жлезда и матичниот може да утврди со еден стетоскоп.
Обструкција на горни дишни патишта со слушалка не се промашува.
...што беше тоа стетоскоп?
аааа тоа што го носат околу врат, посебно вон ординација, по состаноци и низ ходници, да се даде до знање дека дотичната особа е доктор, тоа му доаѓа „види кој сум јас“ и ништо повеќе од тој стетоскоп! ;)
Обструкција
... опструкција, да бидеме попрецизни!;)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.287
Поени од реакции
7.239
...што беше тоа стетоскоп?
аааа тоа што го носат околу врат, посебно вон ординација, по состаноци и низ ходници, да се даде до знање дека дотичната особа е доктор, тоа му доаѓа „види кој сум јас“ и ништо повеќе од тој стетоскоп! ;)

... опструкција, да бидеме попрецизни!;)
Цел свет го пишува со Б. Јас сум излегол многу подалеку од Врање.:cool:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.615
Цел свет го пишува со Б. Јас сум излегол многу подалеку од Врање.:cool:
...ако пишуваш кирилица не ти вреди „цел свет“ , ако пишуваш македонски збор пак не ти вреди цел свет, ОК се случува и јас грешавам, не велам не, поправката не е злонамерна!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.287
Поени од реакции
7.239
...ако пишуваш кирилица не ти вреди „цел свет“ , ако пишуваш македонски збор пак не ти вреди цел свет, ОК се случува и јас грешавам, не велам не, поправката не е злонамерна!
Обструкција не е македонски збор туку англицизам.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.230
Поени од реакции
4.661
Абе македонски збор е бе! И се пишува со П!
Ниту пак е англицизам... а во Македонија, па дури и отаде Врање, во Србија, пишуваат со „П“
Автоматски споено мислење:

хрватски исто така...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.287
Поени од реакции
7.239
Ниту пак е англицизам... а во Македонија, па дури и отаде Врање, во Србија, пишуваат со „П“
Автоматски споено мислење:

хрватски исто така...
До Врање и толку. Убаво така што не информира дека српски и хрватски се латински јазици. Видиш ти, јас тоа не сум знаел. Ашколсун.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.230
Поени од реакции
4.661
Убаво така што не информира дека српски и хрватски се латински јазици.
Не е убаво да се извртуваат зборови... Потеклото на зборот е од латинскиот јазик и никаде не стои тоа што ти го тврдиш. Во секој случај не е англицизам.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.287
Поени од реакции
7.239
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.615
Обструкција не е македонски збор туку англицизам.
...ако е англиски ќе го напишеш оригинал под наводници, не можеш да го пишуваш на македонски јазик зборот да завршува на ,,ција" а да почнува со ,,аб"....не е точно ,,абсорпција", ,,абсорбира", ,,абстракт" туку апсорпција, апсорбира , апстракт, па сега ти како сакаш.
Убаво што медицински лица се зафатија со македонското писмо и правопис
...е ако де, да се потсетиме не е ништо лошо, општа култура треба во секоја подтема, така меѓусебе се надградуваме.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.287
Поени од реакции
7.239
Убаво што медицински лица се зафатија со македонското писмо и правопис
Јас не знам, што му треба таа работа?

Ама ете начекале територија на село без кучиња каде нема даскали по "јазикот кој со зборува на територијата на ////////" и сега при дефицит на кадар за таа тема, а темата за медицина е веќе "средена". Дојде време и правописот да го средуваат во село каде јазикот систематски се уништува (дикција ко Секуловска, спикер на Алфа вести, портали кои користат еден куп зборови кои врска немаат со литературен јазик ниту па дијалект)

Биџонс, кој те учеше македонски јазик, заборавил да ти каже каде и кога се користи литературен а каде дијалект. Се мислам дека многу работи не ти кажале, себични бе!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom