Дежурна Ординација! #2

Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.755
Поени од реакции
57.226
Уште да ја најдеме таа асална болница. Прво, надвор од Скопје, може да замислиш какви се третманите. Од нова година нема лекар во болницата во градот. Ништо не знаеа да кажат досега, само знаат продолжи со ксарелтото, продолжи со некоја рандом терапија и така до недоглед, иако нема резултати.
Сите овие работи кои си ги набројал се научна фантастика дека некој ќе ги направи во болницата во градот, а се сомневам дека третман би имало и во болниците во Скопје.
Кога дојде во Скопје, имаше упат на Трансфузиологија, не сакаа да не услужат. КТ не функционира ни во Државна болница, знам минатиот пат колку врски моравме да фаќаме за да го услужат татко ми и ни рекоа после сме имале среќа затоа што после тоа се расипал апаратот.

Значи неизбежно е ебавање по приватниве болници и лаборатории...
Фала ти на одговорот во секој случај.
Да се надополнам.

Во еден од градовите кој личи дека е најзаживеан после Скопје во последните години, нема кој да ракува со пола од апаратите со кои се испосликаа на ТВ дека ги набавиле пред пола година.
Не успеваат ни еден упат да извадат за во Скопје, а да не коментирам што матичната трети пат промашува датум за боледувањето.
Тотална незаинтересираност, само препишуваат терапија колку да се каже дека препорачале нешто.
Дури и јас што сум тотален лаик, сфаќам колку е бесполезна терапијата.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.742
Поени од реакции
4.479
... ти што не остана тука за да не биде блам, му ја кидна па сега ти е мука да читаш? :(
Од вакви муки заминав. Службен весник да треба да читам за местење на катетер бе o_O
Тек да видиш како прават интубација...ајјј, прска крв во цевката...а ти сакаш било кој да стави катетер!?
Абе мочен меур ќе му пробушат, крвишта ќе го сторат...а знаеш и ти колку е тоа болно..уффф.
Ти си местел на некој пациент катетер?
Чисто сумњам.
:facepalm:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.156
Поени од реакции
21.767
Од вакви муки заминав. Службен весник да треба да читам за местење на катетер бе o_O
:facepalm:
...Службен весник е поставен затоа што во него се објавува сите закони, прописи и акти од секоја сфера па и од проблематиката за катетеризација за да се прочита дека не само уролог туку и други медицински здравствени работници се едуцираат и поставуваат катетер како што се медицински техничари!
...зарем во ковид центрите со толку пациенти одат уролози да поставуваат уринарните катетри? :cautious:
 
Член од
9 декември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
1.301
...може спаѓа во лекарска процедура ама само на хартија, истата тие не ја извршуваат на терен впрочем пример е маката на членот Емка по тие врати да најде некој уролог,
така да се едуцираат и друг медицински кадар како што се медицински техничари кои идат на терен за поставување на уринарен катетер, а лекар уролог само за специфични ситуации кај пациентот со други уролошки компликациии и тоа само во болнички услови, тоа е реалноста!

Прегледај го приврзокот 318971Прегледај го приврзокот 318972

читај поопширно во спојлер
Kako med.tehnicar znae sto e komplikacija, vlosuvanje na sostojba, definiranje na uroloski zaboluvanja i postavuvanje diagnoza?
Med.tehnicar e pomosnik, duri i samostojno da stava kateter treba da e barem pod nadzor. Ne smee da dava terapija, da diagnosticira, da upatuva na sekundarno nivo, ne smee bez "amin" od lekar da pravi nisto.
Zatoa e bilo kade po svetot lekar obavezen pri takva intervencija.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.502
Поени од реакции
11.125
Фала ви на сите за советите, туркавме со катетерот како што знаевме и умеевме, правевме сами иригации, колку што можевме помогнавме. За жал си почина човекот денес.Рај да си најде бидејќи последниве денови му беа пекол. На никој вакво искуство не посакувам.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
1.619
Поени од реакции
5.745
Фала ви на сите за советите, туркавме со катетерот како што знаевме и умеевме, правевме сами иригации, колку што можевме помогнавме. За жал си почина човекот денес.Рај да си најде бидејќи последниве денови му беа пекол. На никој вакво искуство не посакувам.
Нека почива во мир. Сочувство.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.156
Поени од реакции
21.767
Kako med.tehnicar znae sto e komplikacija, vlosuvanje na sostojba, definiranje na uroloski zaboluvanja i postavuvanje diagnoza?
Med.tehnicar e pomosnik, duri i samostojno da stava kateter treba da e barem pod nadzor. Ne smee da dava terapija, da diagnosticira, da upatuva na sekundarno nivo, ne smee bez "amin" od lekar da pravi nisto.
Zatoa e bilo kade po svetot lekar obavezen pri takva intervencija.
... не се разбираме, јас пишувам за медицински среден персонал (не болничар, оти тој не е здравствен работник туку медицинска сестра/брат) во болниците кои со парична надокнада идат на терен и поставуваат уринарен катетер, тоа е наша реалност, па дури и во болнички услови медицински среднисти поставуваат уринарен катетер за време на редовна работа доколку нема некоја компликација пациентот, тешко да дежурниот уролог го мрдне газето од канцеларијата (има исклучоци) што треба и кој треба, тоа треба други да го контролираат,
...значи, не пишувам за медицински среден кадар кај матични лекари кои се приватници во примарното здравство, туку тие во државно секундарно здравство-болници, додека медицински среден кадар во државно примарно здравство- Здравствен дом ги има само во служба за Брза помош, ама, на жалост поради партиски вработувања и преку ноќ медицински куреви, не се едуцирани да постават една интравенска инфузија, а не пак да постават уринарен катетер како домашна посета идејќи дома кај пациентот!
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
29
Ке ве замолам предлог препарат за подигање на имунитет (хардкор)
 
Член од
11 ноември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво

закажав операција за корекција на нос и плус средување на здравствен проблем во Санте Плус. Ме интересира некој што бил во скоро време дали е задоволен од сработеното односно изгледот на носот и дали е олеснато дишењето. Дали сте задоволни од целокупната грижа за вас дали имавте болки оток и за колку време изгледа се во нормала. и кој е докторот што ве оперирал. Ако имате било каков совет или мислење ве молам да го споделите.
Ви благодарам.
 
B

boomlakashaka

Гостин
Веќе неколку дена осеќам некој немир во стомакот како да ми врие
Од што можи да е, нешто да пијам?
 
B

boomlakashaka

Гостин
Киселини? Висок хелико-бактер?
Не ти го разбирам прашањето, хелико бактер?
Не сум бил на лекар
А киселини би рекол да малку
Некогаш кога ми оде да подждригнам неможам убаво осеќам какo храна да ми се враќа
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.292
Поени од реакции
27.223
Не ти го разбирам прашањето, хелико бактер?
Да одиш на доктор и да провериш дали имаш хелико бактер. Сега разбираш?
Таа бактерија знае да ги праи работиве што ги имаш. А може да бидат и други работи, матичниот ќе те упати кај треба и што треба да правиш откако ќе му кажеш сè.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.537
Поени од реакции
998
Приметив левиот тестис ми се качува нагоре и слегува сам надолу. То ми се дешава кога сум подолго на ладно а кога сум во топла просторија се е нормално. Болки немам, оток немам, мокрачата е ок. Немам никакви измени на тестиси. Знам ова се дешава кај мали деца во рана возраст и се третира како неспуштен тестис. Дали некој имал ваков проблем? Докторот е сеуште на одмор чекам да се врати за да појдам.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
29
Приметив левиот тестис ми се качува нагоре и слегува сам надолу. То ми се дешава кога сум подолго на ладно а кога сум во топла просторија се е нормално. Болки немам, оток немам, мокрачата е ок. Немам никакви измени на тестиси. Знам ова се дешава кај мали деца во рана возраст и се третира како неспуштен тестис. Дали некој имал ваков проблем? Докторот е сеуште на одмор чекам да се врати за да појдам.
Хех.. ако прскаат пумпата не би требало да не нешто страшно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom