Дежурна Ординација! #2

Член од
13 декември 2019
Мислења
700
Поени од реакции
1.225
Aj Sega pak jas Da dosagjam @bijons e zapoznaena so problemov, znaci na moja zalost pocnav da gi prepoznavam simptomite na anksot..... No.. Imam znaci problem so zemanje dlabok zdiv samo od desna strana, od Nekolku obidi ednas zemam dlabok zdiv, I non stop tamu mi e pametot I me iritira, moram da zevam pa Da zemam dlabok zdiv, nemam nikakva bolka, nitu temperatura nitu nikakov drug simptom,vcera bev na pregled kaj maticniot, ekg super, pritisok super, gi slusna belite drobovi vika nemam gajle, mi dade efridol I dijazepam 2, na vecer da gi pijam, megjutoa ista situacija, dali e opasno, sovet, lek, P. S Maticniot mi velu deka mozebi toa mi e od kicmata pozz sovet, zasto stvarno iritira vekje Ova.... Poluduva... :(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.156
Поени од реакции
21.767
Некој да не има, или да знае каде може да се набави таблети Мовалис? Ги имаше кај нас, ама разбрав дека биле повлечени од употреба. Татко ми има дископатија ги пиеше одвреме навреме и му поминуваше, од пред некое време има јаки болки, оди и на физикална ама некако без ефект. Гледам дека ги има генерички како Мелоксикам од Реплек, но мислам дека ги пиел пред некое време но немале ист ефект како Мовалис.
...штом е повлечен од примена значи има причина која е толку оправдана да веќе пациентот не го ризикува сопственото здравје,

ice_screenshot_20211031-202037.jpeg

... како што гледам кај нас има повеќе регистрирани лекови со иста генерика и со иста јачина од 15мг на meloksikam ,

ice_screenshot_20211031-202059.jpeg
ice_screenshot_20211031-202140.jpeg
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
29
Како прво снимкава што си ја постирал не е нормална и е снимка од пациент со хронично белодробно заболување.

За таа шара што ти ја напишале го делам мислењето дека нема некои консеквенци затоа и не се секирај многу.
Ево ја снимката инаку онака се снимав ништо не осеќам освен што имам многу шлајм...
Па дај прокоментирајте
IMG_20211103_141530.jpg
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.742
Поени од реакции
4.479
Ево ја снимката инаку онака се снимав ништо не осеќам освен што имам многу шлајм...
Па дај прокоментирајте
Прегледај го приврзокот 312124
Ништо не тие е! Снимката е во ред. Малку е потемна отколку што треба ама тоа е ваљда до апаратот или од фотографирањето. Како и да е, не гледам место за грижи од оваа снимка.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
828
Поени од реакции
1.230
sovet mi se sushi grloto uzasno i me boli. piev caj i med i malku mi se smiri ali pak me boli i mi e suvo. sto da pravam?
 
Член од
17 март 2017
Мислења
309
Поени од реакции
495
Здраво.Не знам дали е за тука проблемот,па ќе ве замолам за совет некој ако имал слично искуство.Се работи за близок,кој веќе 3 години е алкохоличар.Од пред 2 дена му е поставена дијагноза,поради која мора веднаш да престане со пиењето.Веќе има поминато 36 часа без алкохол,и почнува да се појавуваат симптоми на јака треска,не може да се движи,гадење,неразбирлив говор.Ни рекоа дека сето тоа мора да биде првите денови.Ме интересираат вашите мислења дали е добро нагло да се прекине со алкохолот или е подобро да се оди постепено?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.156
Поени од реакции
21.767
Здраво.Не знам дали е за тука проблемот,па ќе ве замолам за совет некој ако имал слично искуство.Се работи за близок,кој веќе 3 години е алкохоличар.Од пред 2 дена му е поставена дијагноза,поради која мора веднаш да престане со пиењето.Веќе има поминато 36 часа без алкохол,и почнува да се појавуваат симптоми на јака треска,не може да се движи,гадење,неразбирлив говор.Ни рекоа дека сето тоа мора да биде првите денови.Ме интересираат вашите мислења дали е добро нагло да се прекине со алкохолот или е подобро да се оди постепено?
...да не му дале нешто да пие како лек?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.742
Поени од реакции
4.479
Здраво.Не знам дали е за тука проблемот,па ќе ве замолам за совет некој ако имал слично искуство.Се работи за близок,кој веќе 3 години е алкохоличар.Од пред 2 дена му е поставена дијагноза,поради која мора веднаш да престане со пиењето.Веќе има поминато 36 часа без алкохол,и почнува да се појавуваат симптоми на јака треска,не може да се движи,гадење,неразбирлив говор.Ни рекоа дека сето тоа мора да биде првите денови.Ме интересираат вашите мислења дали е добро нагло да се прекине со алкохолот или е подобро да се оди постепено?
Малку неозбилни се тие тоа што го препорачале.

Зависниците од алкохол поскоро ќе починат ако нагло престанат поради појавата на апстиненција која се манифестира со делир, грчеви кои можат да бидат опасни по живот. Потребен е третман во психијатриска клиника за одвикнување од алкохол и лекарски надзор. Тој тоа што би го препорачал со силимарин и други чаеви на баба Рада, треба да му ги искорнете ушите.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.156
Поени од реакции
21.767
,,,antabus vo averzivna terapija za alkoholizam,,,
...затоа и прашав дали му дале да пие некој лек, па да му објаснам на членот малку поедноставно околу антабусни еписоди во лечењето,
Тetidis (Disulfiram), Antabus, Esperal (алкохолни блокатори)

1636282624685.png 1636282716029.png

инаку Тетидис (Disulfiram) на времето сега Antabus, Esperal (алкохолни блокатори) е ист лек кој делува на јетрените ензими и доведува до нарушување на метаболизмот на алкохолот (еtanol) при што рапидно расте концентрацијата на ацеталдехид (acetaldehyde) кај пациентот кој како токсичен метаболит на самиот пациент создава мучнина, гушење, црвенило, покачување на крвен притисок и пулс и потоа со нагла хипотензија и хипоперфузија на миокардот и мозокот што може да доведе до фатални последици кај пациентот, така е исклучително важно да лекувањето на ваков начин се одвива во болнички услови под лекарски мониторинг,

1636283718049.png

...примена на ваква сензибилизирачка терапија е со цел самиот алкохоличар пациент кои се одвикнува од алкохол доколку скришум ќе посегне по алкохол добива таков негативен рефлекс за да изгуби желба за алкохол и затоа мора одвикнувањето од алкохолизам да биде во болнички услови, при што се применува врз него намерно исконтролирани антабусни проби (давање минимална количина алкохол, а под терапија со (disulfiram),

1636283844624.png

...па кога веќе ќе се успее со пациентот и ќе се испише од болница продолжува со 250- 500 mg disulfiram наутро, а тој веќе запознат од ефектите ако посегне повторно по алкохол, а го пие лекот,
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали некој може да ми препорача добар стоматолог во Дебар маало?
 
Член од
28 септември 2021
Мислења
21
Поени од реакции
13
Денес добив мал удар во задниот страничен дел од главата и малку ми отече местото . Дали може да има некое оштетување на мозокот од самиот удар и сл? Не беше со голем интензитет ударот но се направи како хематом. Не изгубив свест или сл.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom