Дежурна Ординација! #2

Jankoff

ATP Expert
Член од
4 септември 2019
Мислења
449
Поени од реакции
457
Здраво дечки, не знам дали прашањево е адекватно за оваа тема, но ако не е слободно преместете го.
Пред некој два месеца рснав мали бубулици на брадата и направив црвенило, кое за жал не се тргна и се направи рана.. има ли некоја крема нешто да мачкам да се тргне некако?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
13.053
Поени од реакции
9.503
Gledam nema tema za masno tkivo.. Sakav da prasam ima li nekoe čare osven hirurški da ss trgnat masnite tkiva? Sigurno okolu 10tina topcinja masni tkiva imam po raceve i nozeve..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.753
Поени од реакции
17.318
...а заш не идеш на лекар да ти ги видат/ испитат? кога ти се појавиле толку многу , за колку време, си направил крвна слика (диферецијална) лимфоцити ова, она?

1631310566328.png

...вакви десет комада имаш?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
13.053
Поени од реакции
9.503
...а заш не идеш на лекар да ти ги видат/ испитат? кога ти се појавиле толку многу , за колку време, си направил крвна слика (диферецијална) лимфоцити ова, она?

Прегледај го приврзокот 306603

...вакви десет комада имаш?
Pred nedela dena taka nesto napraviv krvna slika i super mi e osven pokaceni trigliceridi .. Inaku, ne mi se kako na slikava, ovie se ogromni, ja mali imam, mozda 1 cm.. duri ne mi se ni izrasnati vaka.. ova na slikava epten ogromni se..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.753
Поени од реакции
17.318
Pred nedela dena taka nesto napraviv krvna slika i super mi e osven pokaceni trigliceridi .. Inaku, ne mi se kako na slikava, ovie se ogromni, ja mali imam, mozda 1 cm.. duri ne mi se ni izrasnati vaka.. ova na slikava epten ogromni se..
1631311428099.png

...диференцијална, леукограм?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.753
Поени од реакции
17.318
Nemam vakvo napraveno.. da pobaram od maticnata?
... да, да ги видиме лимфоцитите,

1631312109934.png

Типови на леукоцити
.... најзастапени неутрофилни, овие леукоцити се зрели клетки кои можат да ги напаѓаат бактериите и вирусите дури и во крвната циркулација (референтни вредности NEU од 40-70%)
... моноцитите заедно со неутрофилите се основен фагоцитен одбрамбен систем во организмот, учестуваваат како ткивен обрамбен систем така што влегуваат во ткивата и го фагоцитираат инфективниот агенс. (реф. вред. MONO од 1-10%).
... еозинофилни, учестуваат при алергиска реакција и одбрана од паразитарни инфективни агенси (реф.вред. ЕОS од 0-6%),
... лимфоцити – претставува леукоцити во која има две потполулации: T лимфоцити кои учестуваат во клеточен имунитет и Б лимфоцити кои создаваат антитела и учестуваат во хуморален имунитет. (реф. вред. LYMPH од 20 до 50%).
... базофилни, се најмалку застапени леукоцити за нив се знае само дека учествуваат во алергискиот одговор (реф. вред. BASO од 0-1%).
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.753
Поени од реакции
17.318
Па не кажа ни дека му се под мишка, ни дека му се позади врат.
...па за тие локации, можеби по преглед од лекар истиот ќе предложи биопсија, ама тоа не го спомнавме!
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.857
Поени од реакции
20.354
Дали треперење на десен горен очен капак може да се јави како последица на малку сон, а многу кафе?
Веќе 3 ден :(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.753
Поени од реакции
17.318
Дали треперење на десен горен очен капак може да се јави како последица на малку сон, а многу кафе?
Веќе 3 ден :(
можеби си го претерала со седењето пред осветлен монитор, но ,,веќе три дена,, присутниот грч на очниот капак може да биде како резултат на некоја почетна инфекција (blefaritis) или пак некоја алергиска ракција од триење на очите со нечисти раце, посебно тоа што ти трепка, но не назначуваш дали наутро после будење кај ивиците на очниот капак има леплива маса што со сигурност укажува на инфекција што веќе ќе треба да се третира со антибиотски капки за очи,

1631635197136.png

но, можеби си само заморна од предолго гледање во светлоста на мониторот сконцентрисана на текст или гледање Тв или читање книга, што самото трепкање ти кажува дека треба да направиш пауза, да затвориш очи, може блага топла облога од камилица врз нив и благо масирање да се опушти очниот капак,
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
246
Поени од реакции
54
дали е можно предозирање доколку секојдневно се користат пробиотици?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom