Дежурна Ординација! #2

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.931
Поени од реакции
56.088
За бемка откорната дали мора итно да се оди на лекар,или може до утре да почека? Бев у 8ми септември,тој дежурниот 24-5 годишен "хирург"ми вика не знам што да ти кажам:D прв пат ми доаѓа пациент со бемка откорната,ако не оди утре на пластика да видиш што ке ти кажат
Мене, пред две години, ми се раскрвавија неколку на грб. Спиев без маица у лето и се испотив и се будам, глеам крв на неколку места.
Ми помина одма крвта, али продужија да ме болат, до ден денес.

Бев тогаш у рок од два-три дена на дерматолог, ми рече не се опасни овие, иако те болат. Но, продужија да ме болат, па после два месеца бев кај, ваљда најбољиот дерамтолог тука. Ми рече потпуно исто - не ти се овие опасни. Ми рече, знае да болат, има врска нешто со нервите, ако ми смета ќе треба да идам на неуролог нешто.
Сега, да појаснам, тоа болат е само кога ќе се наслонам, чудно чувство, не е баш болка. Не е јака уопште, како незгодно е повеќе отколку како болка.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.375
Поени од реакции
21.235
Потруди се да не го чешаш местото, дезинфицирај и утре оди на доктор да ти ја ѕирнат за секој случај.
Бев и на клиника на кожно,таму немале дермоскоп,без уопште да погледнат,од раздалечение од 3-4 метри ми рекоа да не се секирам,многу ретко се дешавало некој да умре поради такво нешто :D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.049
Поени од реакции
15.262
Vo ponedelnik vo najgolemata vrukina vozev do Zelenikovo i tamu vednas mi dadoa edno sise pivo ama grc ladno,a jas zeden i izmoren. Vo vtornik ne se sekavam ama da malku pocna grloto da me pece grebe i da potkasluvam.
Vcera bev na vikend vo Markova reka,pocnav poveke da imam suva kaslica,duri ne mozev da ja sopram na sekoj 10 sekudni.Posle rucek cednas mi dadoa kapucino i za malku ke se zadavev,ne mozese da goltnam edvaj dojdov pri sebe.
Nokva celo vreme samo potkasluvav edno po edno,ne se izdrzuvase,vo 3 casot stanav i edno lazice med zemav i go zadrzuvav vo grloto. Sega ne potkasluvam i gledam da ja drzam zatvorena ustata.Inaku icel grb kako da mi e ukocen.Dali e se ova od ladnoto pivo ili moz nesto drugo.Temperatura nemam samo vo posledno vreme se potam po razbuduvanje.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.753
Поени од реакции
17.318
Vo ponedelnik vo najgolemata vrukina vozev do Zelenikovo i tamu vednas mi dadoa edno sise pivo ama grc ladno,a jas zeden i izmoren. Vo vtornik ne se sekavam ama da malku pocna grloto da me pece grebe i da potkasluvam.
Vcera bev na vikend vo Markova reka,pocnav poveke da imam suva kaslica,duri ne mozev da ja sopram na sekoj 10 sekudni.Posle rucek cednas mi dadoa kapucino i za malku ke se zadavev,ne mozese da goltnam edvaj dojdov pri sebe.
Nokva celo vreme samo potkasluvav edno po edno,ne se izdrzuvase,vo 3 casot stanav i edno lazice med zemav i go zadrzuvav vo grloto. Sega ne potkasluvam i gledam da ja drzam zatvorena ustata.Inaku icel grb kako da mi e ukocen.Dali e se ova od ladnoto pivo ili moz nesto drugo.Temperatura nemam samo vo posledno vreme se potam po razbuduvanje.
...ти барем треба да си искусен да на вакво време со прогласена портокалева фаза ти целиот ,,сварен,, по возење да испиеш наеднаш грч ладно пиво можеше многу полошо нешто да ти се случи, ако внимаваш доволно сега за три дена може да ти попушти, ако ти се воспалени ,,гласните жици,, може да потрае,
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.049
Поени од реакции
15.262
...ти барем треба да си искусен да на вакво време со прогласена портокалева фаза ти целиот ,,сварен,, по возење да испиеш наеднаш грч ладно пиво можеше многу полошо нешто да ти се случи, ако внимаваш доволно сега за три дена може да ти попушти, ако ти се воспалени ,,гласните жици,, може да потрае,
fala, ednas mi se desi slicno koga izedov zamrznata banana, pred malku aj da go zirnam grloto na ogledalo koga gledam jazikot bel,kakosvaren,sega eden ferveks ispiv ke mi pomine aj.Inaku tezok sum za na odenje na lekar.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.931
Поени од реакции
56.088
Индискиот сој е со многу болење грло и течење нос.
Тебе ваљда не ти е тоа, со оглед на тоа што си праел ден пред тоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.753
Поени од реакции
17.318
Индискиот сој е со многу болење грло и течење нос.
Тебе ваљда не ти е тоа, со оглед на тоа што си праел ден пред тоа.
... или Делта варијанта со дигестивни проблеми, нагон за повраќање и појава на дијареја што не е карактеристика за другите соеви на коронавирус!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
11.824
Поени од реакции
5.435
Дали е индиски или делта сој, сега на ова топло време скоро сите не боли грло, ни тече нос, но никој не се тестира, сведуваме на ладни пијалоци, сладоледи, седење во климатизирани простории итн..
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.931
Поени од реакции
56.088
... или Делта варијанта со дигестивни проблеми, нагон за повраќање и појава на дијареја што не е карактеристика за другите соеви на коронавирус!
нема индискиот (делтата) тоа што си пишала, како главна карактеристика

 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.096
Поени од реакции
9.497
Бев и на клиника на кожно,таму немале дермоскоп,без уопште да погледнат,од раздалечение од 3-4 метри ми рекоа да не се секирам,многу ретко се дешавало некој да умре поради такво нешто :D
Братучед мој почина од бемка што си ја откорна пред неколку години. Оди на дерматолог макар и приватно, провери ја, за твое добро. Остај стручковци од државно што ти зборат и те како се умира од откорната бемка ако не ја третираш со време.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.716
Поени од реакции
25.673
Братучед мој почина од бемка што си ја откорна пред неколку години. Оди на дерматолог макар и приватно, провери ја, за твое добро. Остај стручковци од државно што ти зборат и те како се умира од откорната бемка ако не ја третираш со време.
Диле е баниран ако не се лажам, и сега замисли да не го прочита ова, и не дај Боже... модераторот што го банирал ќе го носи на душа!
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.096
Поени од реакции
9.497
Диле е баниран ако не се лажам, и сега замисли да не го прочита ова, и не дај Боже... модераторот што го банирал ќе го носи на душа!
Јбг брале колку дал госпо.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.264
Поени од реакции
3.601
Братучед мој почина од бемка што си ја откорна пред неколку години. Оди на дерматолог макар и приватно, провери ја, за твое добро. Остај стручковци од државно што ти зборат и те како се умира од откорната бемка ако не ја третираш со време.
Можеш малце поише детали од тоа како и ма колку години починал од "бемката"?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.096
Поени од реакции
9.497
Можеш малце поише детали од тоа како и ма колку години починал од "бемката"?
Дечкото имаше многу бемки и една од нив на грбот ја откорнал додека бил на плажа. Арно ама, не и обрнал внимание се додека не почнала да расте пак и да крвари. Не знам искрено дали бемката била од оние големите ко тртки што се или од овие ко со пегла залепени. Знам дека по неколку месеци умре од тоа. Имаше мислам 37 години кога почина.
Јас сум иста сорта, имам милион бемки и обавезно 2 пати годишно одам на дерматолог за проверка, а и искрено избегавам сонце заради нив. Погани се, бидејќи ако се рашири меланомот и не се фати на почеток за жал тоа е тоа.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
712
Поени од реакции
2.291
Дечкото имаше многу бемки и една од нив на грбот ја откорнал додека бил на плажа. Арно ама, не и обрнал внимание се додека не почнала да расте пак и да крвари. Не знам искрено дали бемката била од оние големите ко тртки што се или од овие ко со пегла залепени. Знам дека по неколку месеци умре од тоа. Имаше мислам 37 години кога почина.
Јас сум иста сорта, имам милион бемки и обавезно 2 пати годишно одам на дерматолог за проверка, а и искрено избегавам сонце заради нив. Погани се, бидејќи ако се рашири меланомот и не се фати на почеток за жал тоа е тоа.
Па добро де, затоа му рековме да иде на лекар да ѕирнат за каква бенка станува збор.
Секако не е ургентна состојба, ама треба да се посети доктор, за да се исклучи некоја посериозна состојба. Посебно ако бенката крвари сама од себе.

А повредата сама по себе не може да развие карцином. Тоа зависи од каква била бенката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom