Дежурна Ординација! #2

Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
Imav lani bolka letoto na desna strana od glavata nekade nad useto, kako na edno mesto celo vreme da me boli, i znaeshe na momenti da mi se slosi. Prekina zimovo nemav nisto, sega pred 2 dena isto pak, malce i na losenje me tera. Drugi simptomi nemam nisto, dali e mozno da e migrena ili ke mora pod itno da pravam sken?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.249
Imav lani bolka letoto na desna strana od glavata nekade nad useto, kako na edno mesto celo vreme da me boli, i znaeshe na momenti da mi se slosi. Prekina zimovo nemav nisto, sega pred 2 dena isto pak, malce i na losenje me tera. Drugi simptomi nemam nisto, dali e mozno da e migrena ili ke mora pod itno da pravam sken?
А да се напиеш еден аналгин? Помалку зрачи од скен, еве и биџонс нека каже :icon_mrgr:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
А да се напиеш еден аналгин? Помалку зрачи од скен, еве и биџонс нека каже :icon_mrgr:
:neetaka:

...нема веќе аналгин така лесно да се препорачува, можеби еден кафетин би завршил подобро работа при мигренозна болка!
Imav lani bolka letoto na desna strana od glavata nekade nad useto, kako na edno mesto celo vreme da me boli, i znaeshe na momenti da mi se slosi. Prekina zimovo nemav nisto, sega pred 2 dena isto pak, malce i na losenje me tera. Drugi simptomi nemam nisto, dali e mozno da e migrena ili ke mora pod itno da pravam sken?
ice_screenshot_20210530-204743.jpeg ice_screenshot_20210530-204813.jpeg
ice_screenshot_20210530-204835.jpeg
ice_screenshot_20210530-204852.jpeg
ice_screenshot_20210530-204931.jpeg
ice_screenshot_20210530-205001.jpeg
ice_screenshot_20210530-205026.jpeg ice_screenshot_20210530-205042.jpeg ice_screenshot_20210530-205059.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
31 мај 2021
Мислења
7
Поени од реакции
3
Како оди закажувањето термини за уролог за време на пандемијава? Дали може да закажам од денес за утре или од денес за задутре? Мислам за државно.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Како оди закажувањето термини за уролог за време на пандемијава? Дали може да закажам од денес за утре или од денес за задутре? Мислам за државно.
Никако не иде, ако немаш врски ептен никако
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.920
...ете реков јас, селективен бета блокатор на сите им го даваат ова Небилет, било да се срцеви болесници или не!
... па нормално дека си добар и немаш ништо, но една еписода не значи дека е и последна еписода, односно може да биде почеток на други еписоди, но не поради причини на болест, туку едноставно бета блокатор така се применува кај млади особи кои се малку повеќе хиперактивни, да речам потемпераментни, со емоционална тензија, што велиме ние ,,со краток фитил,, особи кои можеби при најмал конфликт реагира со нагло потење, палпитации, би рекла чисто стресни симптоми што лично ти и колку да шеташ по природа, добра исхрана, тоа емоционалното во тебе не можеш да го контролираш,
...ете затоа додека не го поминеш тој стресен период како млад маж, докторот ти препорача да имаш една заштита што би го дал бета блокаторот, но јас повеќе конкретно сум за неселективниот пропранолол кој ќе го блокира адреналинот и норадреналинот и ќе го стопира твојот физиолошки одговор на стресната состојба затоа што пулс од 150 во минута не е шала!
Бојонсче, тоа што сакам јас да го кажам е дека модерната медицина, барем кај нас, поточно интерната медицина, многу малку, скоро ич, не посветува внимание на психичката состојба на пациентот, и се работи само според некаков шаблон или протокол, што и навистина треба така да биде, меѓутоа психичката компонента се занемарува целосно. Моето лично искуство вели дека има еден куп луѓе со разно разни тегоби од психичка природа, кои пијат еден тон лекарства кои не им помагаат. Секако, моето лично искуство не е исто што и научен факт и вистина, меѓутоа сигурен сум дека доколку тие луѓе би биле третирани со различен пристап, би се чувствувале многу подобро.
 
Член од
22 мај 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
zdravo :) Mi treba nekoj da mi kaze iskustvo so gerd. Imam 21 godina i mi kazaa deka mozno da se macam so ovoj problem. Bukvalno simtomite mi se pojavija od nigde i mi go skrsija cel film. Bukvalno. Nemam zelba za nisto i celo vreme mislam na idninata posto procitav prelosi raboti za lugje sto imaat GERD. Procitav deka ne se leci i deka se doagja i do teski psoledici...Ne znam sto da pravam a moite ne se zamaraa i mi vikaat deka ne mi e nisto i da ne se zamaram
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
zdravo :) Mi treba nekoj da mi kaze iskustvo so gerd. Imam 21 godina i mi kazaa deka mozno da se macam so ovoj problem. Bukvalno simtomite mi se pojavija od nigde i mi go skrsija cel film. Bukvalno. Nemam zelba za nisto i celo vreme mislam na idninata posto procitav prelosi raboti za lugje sto imaat GERD. Procitav deka ne se leci i deka se doagja i do teski psoledici...Ne znam sto da pravam a moite ne se zamaraa i mi vikaat deka ne mi e nisto i da ne se zamaram
... а кои се тоа твои симптоми што самиот си одреди дека е ГЕРД и веќе се гледаш како тешко болен неизлечлив?
 
Член од
22 мај 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
... а кои се тоа твои симптоми што самиот си одреди дека е ГЕРД и веќе се гледаш како тешко болен неизлечлив?
Postojano zdriganje i gadenje. Isto taka oset na grutka vo grloto...Koga jadam ako izedam malce povekje se custvuvam prejadeno i togas imam postojana zdrigavica. Maticnata mi kaza deka moze se raboti za GERD ne si odreduvam sama bolesti :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Postojano zdriganje i gadenje. Isto taka oset na grutka vo grloto...Koga jadam ako izedam malce povekje se custvuvam prejadeno i togas imam postojana zdrigavica. Maticnata mi kaza deka moze se raboti za GERD ne si odreduvam sama bolesti :)
Смени ја исхраната, не се прејадувај изедувај малку повеќе и престани да пиеш течности со јадење. Само пола саат пред јадење и минимум час и пол по јадење.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Мислам дека претеруваш. Дали воопшто имаш рефлукс, шо викаме киселини како главен симптом.Нема веза тоа што се осеќаш прејадено, ждригањето и тешкотии после јадење обично се поврзува со срцето и крвотокот.Најпросто кажано, после обилно ладење се собира крвта во стомачните делови за да се свари храната, па остануваа другиот дел од телото со недостаток од крв, затоа постарите мора да дремнат после јадење.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.105
Поени од реакции
10.402
Од каде знаете дека претерува кога ниту сте ја прегледале, ниту пак имате увид во нејзината документација?! Штом дошла тука на форумов да бара совет за конкретниот проблем, ваљда има поставено работна дијагноза ГЕРД.

Болеста како и секоја друга може да направи компликации, ама со помош на лековите кои ги пиеш и хигиено диететски режим, не е дека не може да се стави под контрола.

Покрај медикаментозна терапија, треба да се применувa и хигиено-диететски режим: намалување на волуменот на оброците, помалку масти, зачини, шеќери и кисела храна. Намалување на телесна тежина, апстиненција од пиење кафе, алкохол и пушење. Спиење на високо, со подигање на главата.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Postojano zdriganje i gadenje. Isto taka oset na grutka vo grloto...Koga jadam ako izedam malce povekje se custvuvam prejadeno i togas imam postojana zdrigavica. Maticnata mi kaza deka moze se raboti za GERD ne si odreduvam sama bolesti :)
инфекција со Helicobacter pylori? дали е испитана и детектирана антителата?
- се манифестира со гастрична болка, печење во пределот на желудникот, киселини, чувство на надуеност, гадење, понекогаш и повраќање, доколку инфекцијата не се лекува во оваа фаза, таа преминува во хроничен гастритис и дуоденитис, што понатаму може да доведе до појава на чир на желудникот и на дванаесетпалечното црево!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom