Дежурна Ординација! #2

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
И лeнeно сeмe :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Ми се појави чир на внатрешната страна од бутот, големо е околу 7-8 цм и земав го стиснав малку искочи гној. Мислам дека е влакно но незнам што да правам. Имам скалпел, ракија, ракавици али неам храброст да го сецнам. На лекар неќам да идам пошо мразам лекари значи во опција е самиот да го средам а да не искомплицирам нешто. Совет? :S
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
probav so se od apteka od sirupi , fervex, salep, babini recepti i nisto ne pomaga. temperatura nemam , nego samo kaslam. vcera veke ne se trpese i zedov antibiotik , pa ke vidime
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
probav so se od apteka od sirupi , fervex, salep, babini recepti i nisto ne pomaga. temperatura nemam , nego samo kaslam. vcera veke ne se trpese i zedov antibiotik , pa ke vidime
Јас кашлам 2 месеца суво. Само што плус сум и пушач. Мада периодов е полн со вируси. Јака настинка е. Ќе помине. Пиј антибиотици. Поз
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
terav inaet ama sega veke pijam.Da se nadevame deka ke pomine oti ke me izbrkaat od doma uste malku ako prodolzam so kaslanje:)ne se trpi veke
pozz
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ми се појави чир на внатрешната страна од бутот, големо е околу 7-8 цм и земав го стиснав малку искочи гној. Мислам дека е влакно но незнам што да правам. Имам скалпел, ракија, ракавици али неам храброст да го сецнам. На лекар неќам да идам пошо мразам лекари значи во опција е самиот да го средам а да не искомплицирам нешто. Совет? :S
Скалпелот можно е да не е стерилизиран. Мој совет е да не си играш, оди на лекар да види, можно е и друго нешто да е причинителот. :) Немој за да не настане од играчка плачка.
 
G

galaxy

Гостин
Ми се појави чир на внатрешната страна од бутот, големо е околу 7-8 цм и земав го стиснав малку искочи гној. Мислам дека е влакно но незнам што да правам. Имам скалпел, ракија, ракавици али неам храброст да го сецнам. На лекар неќам да идам пошо мразам лекари значи во опција е самиот да го средам а да не искомплицирам нешто. Совет? :S
Немој да го стискаш. Оди на лекар, во амбуланта во градска ќе ти ја извадат и капсулата, оти пак ќе ти се направи.
Ако веќе го имаш растурено, ќе го исчистат, можеби ќе го искиретажираат.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Немој да го стискаш. Оди на лекар, во амбуланта во градска ќе ти ја извадат и капсулата, оти пак ќе ти се направи.
Ако веќе го имаш растурено, ќе го исчистат, можеби ќе го искиретажираат.
ставаат анестезија?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
ставаат анестезија?
'очеш потражит :) Кажи им да ти стават, иако нема баш големо значење анестезијата, ако те боли местото и кога ќе те боцнат ќе боли. Ама побарај си ти секако :) Во секој случај немој сам да правиш експерименти, може да си направиш инфекција и уште поголема беља.
Друг пат ако ти се појави уште на почеток кога ќе приметиш дека се формира стави преврска со црна маст и хлорамфеникол (антибиотска маст за очи), помешај ги, стави ги на една газичка и залепи ја газичката на местото.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
'очеш потражит :) Кажи им да ти стават, иако нема баш големо значење анестезијата, ако те боли местото и кога ќе те боцнат ќе боли. Ама побарај си ти секако :) Во секој случај немој сам да правиш експерименти, може да си направиш инфекција и уште поголема беља.
Друг пат ако ти се појави уште на почеток кога ќе приметиш дека се формира стави преврска со црна маст и хлорамфеникол (антибиотска маст за очи), помешај ги, стави ги на една газичка и залепи ја газичката на местото.
Работата е што сум имал слично искуство само кај опашната коска (пилодинална циста), и на живо ме сечеа. Таква болка не сакам пак да осетам :) Ќе го оставам да се повлече ова па ако се појави пак ќе го средам во амбуланта. Фала за советите :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Работата е што сум имал слично искуство само кај опашната коска (пилодинална циста), и на живо ме сечеа. Таква болка не сакам пак да осетам :) Ќе го оставам да се повлече ова па ако се појави пак ќе го средам во амбуланта. Фала за советите :)
Стави му преврска и види, ако не почне да се повлекува за ден-два не губи време. Некогаш даваат и антибиотик ако е воспалението поголемо. Ако можеш побарај упат за во државна, на пластична хирургија побарај го Др. Џокиќ (или Ѓокиќ, не ми текнува дали беше со џ или ѓ) или во вторник или во четврток му беше амбулантски ден, еден од најдобрите е, ќе го среди тоа без проблем и без непотребна болка. Сепак се надевам ќе ти помине и без тоа.
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Јади мед, повеќе пати во денот. За кашлица многу помага медот. :)
Едно тегло мед изедов во рок од 2 недели. Во чајот, насабајле, навечер. Единствено нешто шо ми помогна беше антибиотикот. Заедно со кафетин колд. Сепак времево е створено за вируси. Трет пат ме повторува мене. Уште кашлам но умерено. Ако ме прашуваш мене не е ништо болно да отидеш на лекар, да те слушне, види и да ти даде соодветна терапија да не се мачиш себе.
--- надополнето: 5 јануари 2012 во 15:43 ---
Ми се појави чир на внатрешната страна од бутот, големо е околу 7-8 цм и земав го стиснав малку искочи гној. Мислам дека е влакно но незнам што да правам. Имам скалпел, ракија, ракавици али неам храброст да го сецнам. На лекар неќам да идам пошо мразам лекари значи во опција е самиот да го средам а да не искомплицирам нешто. Совет? :S
На другарка моја и се појави. Го пукна така сама и пак и се појави на крај мораше хируршки да и го извадат. Со локална анестезија, без болка. Сепак рана ќе биде отполе боли но е поднослива. Оди нека ти го средат за да си немаш маки пак. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom