Дежурна Ординација! #2

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.218
Поени од реакции
7.277
Сношти здрав прав излегов се запивме и се прибрав вечерта.
Сабајлево станувам за никаде сиот, кивам како ненормален на секои 15 секунди, носот ми течи и ме чеша.
Не сум тестиран за алергии ама лани малку осетив од поленот, ама ова е ненормално нешто денес.
Шо бидува? Полен е? Шо да зеам?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~2A
2

~2A

Гостин
Сношти здрав прав излегов се запивме и се прибрав вечерта.
Сабајлево станувам за никаде сиот, кивам како ненормален на секои 15 секунди, носот ми течи и ме чеша.
Не сум тестиран за алергии ама лани малку осетив од поленот, ама ова е ненормално нешто денес.
Шо бидува? Полен е? Шо да зеам?
Истото и мене ми се случи вчера, излегов здрав прав, тро се поднапивме и ме искина грлово, не можам да голтнам. :confused:
И носот ми течи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.737
Поени од реакции
8.232
Во Германија за примање крв треба 20 доктори да ти потпишат, не се прави тоа така лесно и не е заебанција. Советувај се со повеќе лекари зошто е хемоглобинот опаднат.
Koj ti gi kaza ovie gluposti?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Koj ti gi kaza ovie gluposti?
Не ми ги кажаа, татко на другарка (во Германија живеат) прошлата зима имаше потреба од тоа и низ милион одобренија требаше да бидат потпишани, само што тоа е Германија и консултациите од лице на лице проаѓаат брзо а не да умре чоек ко кај нас тука. Ќе ти кажам и име и адреса на болницата ако сакаш и провери си сам дали е глупост или не.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.737
Поени од реакции
8.232
Не ми ги кажаа, татко на другарка (во Германија живеат) прошлата зима имаше потреба од тоа и низ милион одобренија требаше да бидат потпишани, само што тоа е Германија и консултациите од лице на лице проаѓаат брзо а не да умре чоек ко кај нас тука. Ќе ти кажам и име и адреса на болницата ако сакаш и провери си сам дали е глупост или не.
Znaci na covek ili mu treba krv ili ne. Kratko i jasno.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Вака - бидејќи сум нововработен и ме осигураа здравствено пред некоја недела а немам добиено електронска картичка ниту плави картони - ме интересира дали може да одам со старата книшка (на која што има потпис/печат дека сум здравствено осигуран како вработено лице) и фондот да ми покрие %.

Доколку не може, какво чаре ми препорачувате додека ја чекам Ел. картичка ???
https://moeosiguruvanje.fzo.org.mk/

Ако тука имаш штиклирано со зелено ,немаш гајле и без книшка и картони да отидеш. А за плави картони ке си отидеш до најблиското ФЗо и теткиците ќе ти иштампаат. На официјалната не можам да ја најдам листата со подружниците али сигурно има блиску до тебе.
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Нешто чаеви, напивки против вртоглавица? Ми треба нешто што е на природна база дур да отидам на доктор пошто ми закажаа дури за нареден понеделник.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Нешто чаеви, напивки против вртоглавица? Ми треба нешто што е на природна база дур да отидам на доктор пошто ми закажаа дури за нареден понеделник.
Идеш во делот Лекови - Регистар - Пребарување по генерика/атц (тука пишуваш cinnarizine), ќе ти се појават лековите (од различни фирми) со оваа генерика цинаризин и ќе видиш упатства и цени, колку да знаеш што и како све има, бидејќи тоа е лекот што најчесто се користи при вртоглавици.

https://lekovi.zdravstvo.gov.mk/drugsregister/overview;jsessionid=53451ED2CEA21572461A36684C50FA4D.app5mojtermin

https://lekovi.zdravstvo.gov.mk/drugsregister/detailview/55465#

Од природни извори ... ѓумбирот се користи при мачнини, повраќање, вртоглавици ... се продава како прав или како капсули.

Исто, измери си го притисокот, да не е оттаму проблемот ... Поздрав, get well soon :)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Фала ти многу. :)
Освен цинаризин, и овој лек разгледај го, кои се опциите да си знаеш, инаку нели најдобро е прво да имаш точна дијагноза. Овој не иде на рецепт (за разлика од претходниот):

https://lekovi.zdravstvo.gov.mk/drugsregister/overview;jsessionid=53451ED2CEA21572461A36684C50FA4D.app5mojtermin
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Zdravo, na liceto imam edna bemka kafeava i e poispaknata. Pri bricenje stalno ja raskrvaruvam povrsinski a posto moram da se bricam sekoj den pocna da me zagrizuva. Ke moze li da mi kazete nekoj dobar privaten kozen lekar kaj sto mozam da se konsultiram i ako ima nekoj nekakvo slicno iskustvo neka go spodeli. Pozz


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Zdravo, na liceto imam edna bemka kafeava i e poispaknata. Pri bricenje stalno ja raskrvaruvam povrsinski a posto moram da se bricam sekoj den pocna da me zagrizuva. Ke moze li da mi kazete nekoj dobar privaten kozen lekar kaj sto mozam da se konsultiram i ako ima nekoj nekakvo slicno iskustvo neka go spodeli. Pozz


Sent from my iPhone using Tapatalk
Дерма естетик, работи со плави картони околу 100 денари е преглед. Мораш да имаш упат од матичен т.е. матичниот ќе ти закаже преглед преку мој термин.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Вчера сакав да се напијам домашно вино и по грешка се напив од веке отворено и одстоено. Кога го пробав беше ќисело расипано. Денес се што ќе изедам повраќам и ми се врти во глава, лошо ми е. Дали е можно од тоа?
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Нешто за намалување на стрес? Се осеќам премногу стегнато, како желудникот да ми е стегнат, апетитот ми е се помал, се надевав со тек на времето ќе се намали, ама е се полошо.

Не ми се пијат лекарства, речиси секој ден, нешто друго чаре предложете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom