Дежурна Ординација! #2

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Да не барам поназад каде што пишував.Бев болен од бронхит/плеумонија и ме шибаа инексии 3-4 дена па ми препишаа аугментин 1гр по 2 пати на ден.Пиев 7 дена и денеска требаше на контрола,одам и докторката немало да биди тука до понедленик.Замена нема.И сеа до понеделник треба така да седам а не сум оздравен уште.Значи до понеделник јас без терапија ќе ја влошам ситуацијава пак.Еве денеска се немам апчиња напиено и сеќавам одма полошо ми е, подкашлувам и сите др симптоми на бронхит.Прашањето ми е , дали да земам од апчинава што ги пиев и да си продолжам наредниве 2 дена ( сабота , недела ) па понеделник на контрола.Значи од нив сигурно подобро ќе ми биде е сеа да не несмее да пијам толку мн денови.Anyone?
За 2 дена нема да си наштетиш ако ги пиеш антибиотиците. Подобро продолжи ја терапијата и во понеделник оди да прашаш.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Дали сода бикарбона од Алкалоид може безбедно да се користи за внатрешна употреба?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Da, vikaat deka samo taa soda bikarbona e bezbedna :)
кој вика то? :cautious:
--- надополнето: 31 август 2013 во 21:01 ---
Дали сода бикарбона од Алкалоид може безбедно да се користи за внатрешна употреба?
Сода бикарбона не треба да се внесува често, само информативно, иначе добра е таа од Алкалоид.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Koj vika? pa ima deklaracija na sostavot na sodata bikarbona.....a vikaat tie sto rabotat vo Alkaloid i vo aptekite ;)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали сода бикарбона од Алкалоид може безбедно да се користи за внатрешна употреба?
Нечини да се користи секојдневно сода, иначе на Алкалоид и Макс Струмица се супер :)
 
Член од
27 март 2010
Мислења
11
Поени од реакции
5
Нагазив сабајле на шајче, во нога околу 7-8 милиметри ми влезе, раната ја намачкав со ракија и ја преврзав. Дали е потребно да се прими вакцина против тетанус?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Нагазив сабајле на шајче, во нога околу 7-8 милиметри ми влезе, раната ја намачкав со ракија и ја преврзав. Дали е потребно да се прими вакцина против тетанус?
Знам јас како помал нагазив на стакло, отидов на лекар, ми ставија бетадин, ме преврзаа и ми ставија против нтетанус.
Најдобро е да си посетиш лекар :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво дечки :)

Ми треба мала помош од вас, бидејќи не ми се чека понеделник - вторник да одам на матичен.

Пред извесно време на раката ( дланката од горната сртана) ме касна комарец, и ммногу ме чешаше, и како по навика се растурив од чешање.

Е сега проблемот што го имам, на тоа место ми се појави црна дамка на кожата, која почнува, полека да бледее, да се губи, но после една недела ми се појави исто така малце подоле на показалецот, таа е поголема во однос на претходната.

Не ме болат, ниту ме чешаат, само ми претставува дополнителен проблем во животов, зошто ми се појави.

Утре или задутре како и да е планирам да одам да си ја проверам крвта, само сакав да се консултирам со вас.

Ви благодарам однапред.
 
Ф

Флеш

Гостин
ништо не е сериозно ми изгледа ... можеби ранички ти се тие .... но ако ти се како црни ситни мали точки на прстите,може да ти се габички .... и јас ги имам .... исчезнуваат за кратко време .... ако сакас иди и на доктор .... ништо срамно и лошо не е на доктор да отидеш .... еве јас за бемка што скинав на главата отидов на дерматолог,а моите ми викаа не оди,ништо не е ...... а бемката испадна дека треба да се вади со мала интервенција во Пластична во Државна Болница .... не е ништо лошо и да прашаш на лекар ,ем во спат одиш и на крвна слика да провериш ..... :)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Здраво дечки :)

Ми треба мала помош од вас, бидејќи не ми се чека понеделник - вторник да одам на матичен.

Пред извесно време на раката ( дланката од горната сртана) ме касна комарец, и ммногу ме чешаше, и како по навика се растурив од чешање.

Е сега проблемот што го имам, на тоа место ми се појави црна дамка на кожата, која почнува, полека да бледее, да се губи, но после една недела ми се појави исто така малце подоле на показалецот, таа е поголема во однос на претходната.

Не ме болат, ниту ме чешаат, само ми претставува дополнителен проблем во животов, зошто ми се појави.

Утре или задутре како и да е планирам да одам да си ја проверам крвта, само сакав да се консултирам со вас.

Ви благодарам однапред.
Зошто да проверуваш крв за постинфламаторна хиперпигментација? Самиот кажа си го чешал местото, нормално е да остане лузна некое време, која со тек на време ќе избледи.

Тоа што ти излегло под местото можеби си го имал цел живот, можеби е бемка, не се знае зошто се појавуваат, ги имаме сите, може да излезат кај сакаат.

Не се стреми толку кон перфекционизам, навикни се, нема тело без лузни и дамки. :icon_lol: Може да те замислам по стари години кога ќе добиеш старечки пеги по раце и лице, што ќе правиш тогаш? :icon_lol:

На крај отиди на матичен, кажи му го ова и смири си душа.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Луѓе ај ваше мислење. Утрово станав накај 2 и пол се ОК колку толку одморен и отидов да работам, до кај 8 и пол бев супер имав енергија, во рок од 5 минути ми се слоши и изгубив сила да не можам да го подигнам телото и да се движам. Незнам ниту ме боли нешто ниту пак сум болен од нешто (барем јас така мислам), јаден бев 50гр овесни снегулки + 150 мл кисело млеко али не верувам до толку одеднаш да изгубам сила и енергија од телото. Пред 2 дена поднастинав малку али не беше сериозно малку грлото и толку од шо можи да е некој идеја. Еве сега јадев пред некоја минута и тоа плус и 200 гр смокви лапнав и кафе едно и пак немам сила воопшто. Инаку не сум моментално ниту на диета ниту пак пијам некакви суплементи јадам скоро се али имам премногу обврски и спијам макс по 3-3.5 часа на ден.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Луѓе ај ваше мислење. Утрово станав накај 2 и пол се ОК колку толку одморен и отидов да работам, до кај 8 и пол бев супер имав енергија, во рок од 5 минути ми се слоши и изгубив сила да не можам да го подигнам телото и да се движам. Незнам ниту ме боли нешто ниту пак сум болен од нешто (барем јас така мислам), јаден бев 50гр овесни снегулки + 150 мл кисело млеко али не верувам до толку одеднаш да изгубам сила и енергија од телото. Пред 2 дена поднастинав малку али не беше сериозно малку грлото и толку од шо можи да е некој идеја. Еве сега јадев пред некоја минута и тоа плус и 200 гр смокви лапнав и кафе едно и пак немам сила воопшто. Инаку не сум моментално ниту на диета ниту пак пијам некакви суплементи јадам скоро се али имам премногу обврски и спијам макс по 3-3.5 часа на ден.
Одмор и само одмор,психички и физички.....
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
Забрзано чукање на срцето, сериозно или, веќе подолго време??
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Луѓе ај ваше мислење. Утрово станав накај 2 и пол се ОК колку толку одморен и отидов да работам, до кај 8 и пол бев супер имав енергија, во рок од 5 минути ми се слоши и изгубив сила да не можам да го подигнам телото и да се движам. Незнам ниту ме боли нешто ниту пак сум болен од нешто (барем јас така мислам), јаден бев 50гр овесни снегулки + 150 мл кисело млеко али не верувам до толку одеднаш да изгубам сила и енергија од телото. Пред 2 дена поднастинав малку али не беше сериозно малку грлото и толку од шо можи да е некој идеја. Еве сега јадев пред некоја минута и тоа плус и 200 гр смокви лапнав и кафе едно и пак немам сила воопшто. Инаку не сум моментално ниту на диета ниту пак пијам некакви суплементи јадам скоро се али имам премногу обврски и спијам макс по 3-3.5 часа на ден.

Други симптоми?
Испотени дланки, ладна пот, темнење пред очи?
Може да ти паднал притисокот, ако работиш физичка работа, може ти паднал и шеќерот.
Ако си изел смокви, тоа би требало да се стабилизира, иако во такви случаи најдобро е да се земе некаква течност со шеќер (вода, некаков сок) или малку шеќе (коцка или лажиче) под јазик.
Провери си крвен притисок ко прво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom