Дежурна Ординација! #2

Член од
28 декември 2012
Мислења
119
Поени од реакции
67
moe mislenje nema veze ni so alergija od paracetamol mozno e da ima heliobakter pilori pa da postoi i cesanje i se ostanata ti be drugarce na maticen eden prost upat do lab. da ti ispitaat preku vena pa posle moze da otvorime tema dali ti e nervozen zeludnik duodenum ulkus mulkus i taka nataka no jas se se somnevam vo zgolema kolicina na heliobakter i pred toa ne moras direkno na crevo probaj so kasa ispituvanje pa ke vidis i toa kolku e saat ako ne e toa togas od nervoza ti e milion posto
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Добро де што ми се случува и на мене окапувам во WC чести болки во стомакот, столицата те тврда не ваква те онаква, цела година проблеми што и да јадам. Чак и нешто од храната избацив ама ништо не помага. Денеска дури ептен стомак фати да ме боли, на секој 5 минути трчав во тоалет. На крај нешто како пења гледам пак?! :confused:
Пиев за желудник апчиња.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.476
Добро де што ми се случува и на мене окапувам во WC чести болки во стомакот, столицата те тврда не ваква те онаква, цела година проблеми што и да јадам. Чак и нешто од храната избацив ама ништо не помага. Денеска дури ептен стомак фати да ме боли, на секој 5 минути трчав во тоалет. На крај нешто како пења гледам пак?! :confused:
Пиев за желудник апчиња.
Чим си пробал и чај и здрава исхрана и се, не ќе е лошо да посетиш доктор :)
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
ако може помош би ви бил благодарен!Кај брат ми веќе 4 пат се јавуваат црви во столица во изминативе 3 години.Правеше тестови т.е анализи секој пат но ништо не беше најдено.Постојано го лази нешто по тело во последнава година.како би можело да се испита што и како има ако на анализите стандарни не покажува ништо.Што да се прави понатаму.Инаку на храната стварно премногу внимава.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
221
ако може помош би ви бил благодарен!Кај брат ми веќе 4 пат се јавуваат црви во столица во изминативе 3 години.Правеше тестови т.е анализи секој пат но ништо не беше најдено.Постојано го лази нешто по тело во последнава година.како би можело да се испита што и како има ако на анализите стандарни не покажува ништо.Што да се прави понатаму.Инаку на храната стварно премногу внимава.
Црви? Цревата му се во ред? Побарај помош во некоја приватна болница каде резултати ќе бидат многу поточни од колку државна. Црви се сериозна работа. Мора нешто да има. Нема шанси анализите да бидат во ред
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
Црви? Цревата му се во ред? Побарај помош во некоја приватна болница каде резултати ќе бидат многу поточни од колку државна. Црви се сериозна работа. Мора нешто да има. Нема шанси анализите да бидат во ред
Нема ништо на анализите.Би знаел каде да се обратиме поточно т.е во која болница,па макар била и приватна и кој тест точно да се направи.Веројатно има некој други анализи освен овие фецес на паразити и слично.Исто така ме интересира како да се откире страно тело во организам.Пример нешто како токсин,хемиска глиста итн.
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.855
Нема ништо на анализите.Би знаел каде да се обратиме поточно т.е во која болница,па макар била и приватна и кој тест точно да се направи.Веројатно има некој други анализи освен овие фецес на паразити и слично.Исто така ме интересира како да се откире страно тело во организам.Пример нешто како токсин,хемиска глиста итн.
Мислам дека може само преку копрокултура да се испита.Незнам приватниве лабаротории колку вршат такви испитувања.(Адриалаб,Хисталаб,Авицена..)
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
74
Поени од реакции
98
ако може помош би ви бил благодарен!Кај брат ми веќе 4 пат се јавуваат црви во столица во изминативе 3 години.Правеше тестови т.е анализи секој пат но ништо не беше најдено.Постојано го лази нешто по тело во последнава година.како би можело да се испита што и како има ако на анализите стандарни не покажува ништо.Што да се прави понатаму.Инаку на храната стварно премногу внимава.
Црви во столица се утврдуваат единствено со копрокултура и земање брис од анус со помош на целофан во раните утрински часови, зашт тогаш на анусот црвите ги ведат своите ларви. Тие се два начина да се утврдат паразитите во телото, и може и преку серум.
Ако брат ти има црви тогаш тоа не значи дека ги добил единствено преку храна, туку се пренесуваат и од нечисти раце и слично, а плус ако ги има би требало да губи на тежина.
А она што викаш дека нешто го лази по цело тело, тоа е некоја друга работа, зашто цревните паразити исклучиво живеат и се хранат во цревата.
Мислам дека нема потреба да акате по приватни болници и да давате еден тон пари, истите испитувања ќе ги направите и на државна и ќе бидат исто толку точни колку и оние на приватните.
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
Црви во столица се утврдуваат единствено со копрокултура и земање брис од анус со помош на целофан во раните утрински часови, зашт тогаш на анусот црвите ги ведат своите ларви. Тие се два начина да се утврдат паразитите во телото, и може и преку серум.
Ако брат ти има црви тогаш тоа не значи дека ги добил единствено преку храна, туку се пренесуваат и од нечисти раце и слично, а плус ако ги има би требало да губи на тежина.
А она што викаш дека нешто го лази по цело тело, тоа е некоја друга работа, зашто цревните паразити исклучиво живеат и се хранат во цревата.
Мислам дека нема потреба да акате по приватни болници и да давате еден тон пари, истите испитувања ќе ги направите и на државна и ќе бидат исто толку точни колку и оние на приватните.
какво е ова земање брис?И да точно изгуби еден период доста на тежина.Можно е и да не станува збор за црви туку за некое страно тело на пример или нема врска тоа.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.775
Поени од реакции
7.564
какво е ова земање брис?И да точно изгуби еден период доста на тежина.Можно е и да не станува збор за црви туку за некое страно тело на пример или нема врска тоа.
Дали се работи за истава личност?
па три пати во последнава година имам во столица и кога правам тестирање ништо не наоѓаат.Покрај тоа имам непријатности по телото,боцкања и разни непријатни чувства.Имам и полно други проблеми,столицата е лоша т.е со некои дамки итн веќе 1 година,а решение нема.Па затоа и се одлучив да повеќе не одам по лекари.Туку некој да дадеше информација за пелин.Дали да го земам?
Затоа што веќе беше даден соодветен одговор:

a da ne si hipohondrik?
1. ако не се покачени еозинофилите во крвната слика тешко дека после толку време имаш паразити во столица
2. ако во копрокултура нема наод - значи нема паразити.
3. ако имаш "нервозни црева" - не значи дека имаш паразити
4. ако во црн дроб и плуќа нема никаков наод - нема ехинококус
5. ако имаш крварење периодично најверојатно се работи за хемороиди
Ако веќе толку не верувате на досегашните испитувања, одете во некоја од приватните болници и направете ги одново.
Ако не е најдено ништо на ниедно испитување, можеби решението треба да се побара на психолог/психијатар.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Активен јаглен колку пари е во Аптека и како се зема? ИТНО!!!!!!!!!
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.509
Активен јаглен колку пари е во Аптека и како се зема? ИТНО!!!!!!!!!
http://forum.femina.mk/zdravstveni-problemi/jaglence-carbomed-tabletki-t4264/
овде пишува како се користи. за цена, искрено не знам, ама не би требало да е нешто скапо.
--- надополнето: 29 август 2013 во 15:19 ---
еве и ова
Активен Јаглен Потребна достапност АИндикација: Повеќе типови труења, медикаментозни
Механизам на дејство: Препарат со голема адсорптивна моќ за поширок спектар на супстанции. Применет по орален пат го намалува степенот на системска апсорпција на токсинот во гастроинтестиналниот тракт на тој начин што ја врзува супстанцијата за себе и ја намалува нејзината системска токсичност.
Активниот јаглен не се ресорбира од гастроинтестиналниот тракт и се елеминира преку фецесот.
Апсорпцијата е многу мала или воопшто не настапува кај труења со алкохоли, корозивни средства, цијаниди, метали.
Активниот јаглен е контраиндициран кај корозивни труења.
Најдобар ефект се постигнува доколку се администрира во тек на 1 час од времето на ингестијата на токсинот. Повеќекратната примена на активниот јаглен се пепорачува кај повеќето препарата со што се попречува ентерохепаталната рециркулација од жолчката и ентеро-ентералната циркуалција.
Кај токсини со антихолинергичен ефект (намален мотилитет на црева) потребно е внимание при администрација на активниот јаглен (следење на перисталтика и примена на лаксативи) поради опасност од гастроинтестинална опструкција.
Дозирање:
возрасни: единечна доза 50 гр орално
Повеќекратна дозирање: 50 гр орално на секои 4 часа додека не се појави активниот јаглен во столица.
Деца: поединечна доза: 10-15 гр орално
Повеќекратно дозирање: 10-15 гр.на 4 часа додека не се појави во столица

http://www.toxicocenter.com.mk/infoantidoti.php
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
233
Поени од реакции
28
Имам проблеми и сакам да ве прашам, кога трчам и кога ке се заморам ми се затнуваат ушите и имам проблем со дишењето т.с неможам да го стабилизирам едно 10тина минути а некогаш и повење. Ова почесто ми се случува среде трчање на стаадион или на тренинг во што може да е проблемот дали е сериозно нешто ?
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Да не барам поназад каде што пишував.Бев болен од бронхит/плеумонија и ме шибаа инексии 3-4 дена па ми препишаа аугментин 1гр по 2 пати на ден.Пиев 7 дена и денеска требаше на контрола,одам и докторката немало да биди тука до понедленик.Замена нема.И сеа до понеделник треба така да седам а не сум оздравен уште.Значи до понеделник јас без терапија ќе ја влошам ситуацијава пак.Еве денеска се немам апчиња напиено и сеќавам одма полошо ми е, подкашлувам и сите др симптоми на бронхит.Прашањето ми е , дали да земам од апчинава што ги пиев и да си продолжам наредниве 2 дена ( сабота , недела ) па понеделник на контрола.Значи од нив сигурно подобро ќе ми биде е сеа да не несмее да пијам толку мн денови.Anyone?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.476
Да не барам поназад каде што пишував.Бев болен од бронхит/плеумонија и ме шибаа инексии 3-4 дена па ми препишаа аугментин 1гр по 2 пати на ден.Пиев 7 дена и денеска требаше на контрола,одам и докторката немало да биди тука до понедленик.Замена нема.И сеа до понеделник треба така да седам а не сум оздравен уште.Значи до понеделник јас без терапија ќе ја влошам ситуацијава пак.Еве денеска се немам апчиња напиено и сеќавам одма полошо ми е, подкашлувам и сите др симптоми на бронхит.Прашањето ми е , дали да земам од апчинава што ги пиев и да си продолжам наредниве 2 дена ( сабота , недела ) па понеделник на контрола.Значи од нив сигурно подобро ќе ми биде е сеа да не несмее да пијам толку мн денови.Anyone?
И да е на одмор, она има замена. Замената ќе те прегледа и ќе ти каже што како :)
 
На врв Bottom