Дежурна Ординација! #2

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
До сега не сум слушнала парацетамол да ја поттикне алергијата. Апчето не содржи никакви алергени што ќе ја зачинат алергијата. Наспроти тоа делува на имунолошкиот систем и ја намалува активноста на леукоцитите. Со тоа и го забавува базалниот метаболизам - ја намалува температурата така да ја смирува на некој начин алергијата.
Како што рече за алергија се знае дека треба да се зема антихистаминици- за која доза се препорачува во зависност од активноста на алергијата, со консултирање на доктор или фармацевт.
Парацетамолот се користи како антипиретик (намалување на температурата) и како аналгетик(против болка).
Активноста на хистаминот (хормонот што ја поттикнува алергијата) може да даде реакција на алергените.
Тоа што ти не си слушнала и што нафрла пар "стручни" зборови не значи дека не се случуваат такви реакции. Никогаш не може да се предвиди како ќе изреагира организмот кога е во тек алергија и она што за еден човек не е алерген, за друг е, нели, луѓето се алергични на различни работи. И парацетамолот не ја смирува алергијата, лоша ти е логиката. Често се случува луѓе со вакви идеи да завршат на клиника со анафилакса. Ако ти се ризикува - продолжи си со праксата, но не советувај други на такви потфати ;)
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
Тоа што ти не си слушнала и што нафрла пар "стручни" зборови не значи дека не се случуваат такви реакции. Никогаш не може да се предвиди како ќе изреагира организмот кога е во тек алергија и она што за еден човек не е алерген, за друг е, нели, луѓето се алергични на различни работи. И парацетамолот не ја смирува алергијата, лоша ти е логиката. Често се случува луѓе со вакви идеи да завршат на клиника со анафилакса. Ако ти се ризикува - продолжи си со праксата, но не советувај други на такви потфати ;)
оффф леле
ако гледаме од тој аспект хистаминот може да даде реакција на се буквално што ќе се прими во телото. Дури и на водата, зависи што има во неа освен водород и кислород. Значи заклучно на тоа човек не смее ни да дише, не можеш да земиш во предвид дали постојат алергени во просторијата. Во 99,99999% од случаите од алергија хистаминот не дава реакција на парацетамол. Ако можеби е во тој 1% верувај ми ќе знаел од многу поодамна. Ама пак ќе речам парацетамолот не содржи алергени така да нема шанси
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
оффф леле
ако гледаме од тој аспект хистаминот може да даде реакција на се буквално што ќе се прими во телото. Дури и на водата, зависи што има во неа освен водород и кислород. Значи заклучно на тоа човек не смее ни да дише, не можеш да земиш во предвид дали постојат алергени во просторијата. Во 99,99999% од случаите од алергија хистаминот не дава реакција на парацетамол. Ако можеби е во тој 1% верувај ми ќе знаел од многу поодамна. Ама пак ќе речам парацетамолот не содржи алергени така да нема шанси
Маци, советот за неземање ништо освен антихистамин (што воедно исклучува парацетамол, нали) и фактот дека парацетамолот може да предизвика реакција доаѓа од клинички дерматолог алерголог со 30-годишно искуство кој веројатно знае повеќе од тебе, така што your argument is invalid. Нема потреба од офкање и лелекање, нели, само мислам дека дискусијата е овде завршена.
Фала, благодарам :love:
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
Andrew молимте кажи дали си добро и дали имаш побурна реакција после парацетамолот?
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Andrew молимте кажи дали си добро и дали имаш побурна реакција после парацетамолот?
Кога ми рковте да се напијам беше накај 3 саато, се напив и си легнав. И саклет ме фана, целио исфрлив, највеќе до сеа и плачеше ми се од толку шо ме чешаше. Станав за саат време, толку можев да издржам у кревето и па се истуширав, измачкав се ракија и седнав да гледам филм со цел да ми помине. Дури накај 6 ипол сабајле некако се смири и успеав да заспијам, па до сеа.
AlternativeF фала и за твојте совети ама да ти кажам за јадењето, ништо сумљиво не јадев. Никаква лоша комбинација шо предтоа сум ја јадел. Бисквити и млеко јадам цел живот, исто и шпагети со сирење. Е сеа јадев еден ролат шо и предтоа го имав јадено ама им беше престанала продажбата. Сеа пак го пуштија и ја го купив. Главен осомничен ми е ролатот.

Сега се е под контрола, никакво апче за алергија не сум пил, сеа ќе тркнам до матичната или до аптека. Уствари до аптека. Шо да земам, летизин или лоратедин?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Andrew молимте кажи дали си добро и дали имаш побурна реакција после парацетамолот?
Кога ми рковте да се напијам беше накај 3 саато, се напив и си легнав. И саклет ме фана, целио исфрлив, највеќе до сеа и плачеше ми се од толку шо ме чешаше. Станав за саат време, толку можев да издржам у кревето и па се истуширав, измачкав се ракија и седнав да гледам филм со цел да ми помине. Дури накај 6 ипол сабајле некако се смири и успеав да заспијам, па до сеа.
AlternativeF фала и за твојте совети ама да ти кажам за јадењето, ништо сумљиво не јадев. Никаква лоша комбинација шо предтоа сум ја јадел. Бисквити и млеко јадам цел живот, исто и шпагети со сирење. Е сеа јадев еден ролат шо и предтоа го имав јадено ама им беше престанала продажбата. Сеа пак го пуштија и ја го купив. Главен осомничен ми е ролатот.

Сега се е под контрола, никакво апче за алергија не сум пил, сеа ќе тркнам до матичната или до аптека. Уствари до аптека. Шо да земам, летизин или лоратедин?
Happy now волшебничке? :D
Andrew, тркни до кај матичната прво, види што ќе ти каже. Иначе мање-више истото ти е, кое кутивче ти изгледа посимпатично тоа земи го :P
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
абе слечи шорцевите нека ти фукне инекција, најбрзо :)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
ruller;:Јас се посомневав на ГЕРБ, ама гастроскопијата би требало да открие траги на епителот на хранопровод, ако е така.
Ако е до сфинктерот на хранопровод до желудник, обично се препишуваат допамински антагонисти (Реглан, Еглонил капсули) во комбинација со антациди.
Повторувам, ако е болката локализирана под градната коска, и ова треба да се дијагностицира, јас само нагодувам.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
Happy now волшебничке? :D
Andrew, тркни до кај матичната прво, види што ќе ти каже. Иначе мање-више истото ти е, кое кутивче ти изгледа посимпатично тоа земи го :P

истуширав се двапати од прееска, мислев некоја инфекција е или шо ти знам, и парацетамол пив. Ај ќе помине ноќта.. туку ногу е јако шо ги снемува за минута. Од едната рака идат на другата, а ја не ни приметам :icon_lol: Ќе гледам некој филм и ќе чекам да ми се приспие. фала дечки <3
Постот е пишан во 02:36 значи веќе тој се имал напијано претходно. Дејството на парацетамолот поминува најмногу за 2 часа, значи не му е од тоа. Како и да е, се консултирав и ми кажаа дека сепак постои шанса парацетамолот да даде реакција на алергија иако е МИНИМАЛНА, ама сепак постои(n)






П.С. Мразам кога не сум во право:гомце:
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
ruller;:Јас се посомневав на ГЕРБ, ама гастроскопијата би требало да открие траги на епителот на хранопровод, ако е така.
Ако е до сфинктерот на хранопровод до желудник, обично се препишуваат допамински антагонисти (Реглан, Еглонил капсули) во комбинација со антациди.
Повторувам, ако е болката локализирана под градната коска, и ова треба да се дијагностицира, јас само нагодувам.

Болката е негде околу/на долниот дел од градната коска, над дијафрагмата. Не знам кое испитување преостана стварно!
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
На ехо би се покажала евентуална хернија на желудник.
Друго не знам, невролошки да се провери да не е приклештен некој нерв, иако се сомневам дека е тоа.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Напив се лоратедин и сеа можам да јадам било што, така ми кажа докторката. Ама за секој случај да се осигурам и тука, вистина ли е тоа?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Напив се лоратедин и сеа можам да јадам било што, така ми кажа докторката. Ама за секој случај да се осигурам и тука, вистина ли е тоа?
Теоретски треба најмалку 3-4 дена да бидеш на диета со варен ориз (без маснотии и зачини), варен/печен компир, двопек, руски чај.
Во пракса пробај, па ако ти ништа не буде... :D
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Теоретски треба најмалку 3-4 дена да бидеш на диета со варен ориз (без маснотии и зачини), варен/печен компир, двопек, руски чај.
Во пракса пробај, па ако ти ништа не буде... :D
omg а ја еден голем богат тост збутав сеа.. :D
белки ништо нема да ми биде :oops:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
omg а ја еден голем богат тост збутав сеа.. :D
белки ништо нема да ми биде :oops:
Терај си ја ромската, ако немаш појма што може да биде - ништо не ти се дешава :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom