Дежурна Ординација! #2

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Долги години мачам проблем со често мокрење, најчесто завршувам со снимање и ништо не ти е. Намалив и со вода до состојба за дехидрација, бев на приватно снимање пак и советот беше да намали со кафе и алкохол, луто што јас и воопшто не ни сум конзумент на такви работи и производи од тутун.
Се сомневам на хиперактивен мочен меур, што технички сите симптоми ги имам и истото за што млатам слама со години. Што е следниот чекор, претпоставувам на Уролог?
Уролог.
Може имаш намалена функиција на работа на бубрези, крвна слика направи и тест за дијабет.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.314
Поени од реакции
2.142
Долги години мачам проблем со често мокрење, најчесто завршувам со снимање и ништо не ти е. Намалив и со вода до состојба за дехидрација, бев на приватно снимање пак и советот беше да намали со кафе и алкохол, луто што јас и воопшто не ни сум конзумент на такви работи и производи од тутун.
Се сомневам на хиперактивен мочен меур, што технички сите симптоми ги имам и истото за што млатам слама со години. Што е следниот чекор, претпоставувам на Уролог?
Маж си или жена?
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Уролог.
Може имаш намалена функиција на работа на бубрези, крвна слика направи и тест за дијабет.
Ма крвна слика океј, PSA направив и сега уште урино култура и ќе закажам за Урологија. Ама ова ми е повеќе од 5 години.
Автоматски споено мислење:

 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.314
Поени од реакции
2.142
Ајде лек за синуси кој знае, шмркав топла солена вода, инхалирање правев со пешкир покриена со сите салтанати не помага ништо веќе две недели скоро сум вака ме боли десна страна под окото ми солзи едново око.
 
Член од
31 март 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,молам за помош,подолго време чувствувам некаква течност од анусот која е без боја и без мирис ,се јавува почесто во текот на денот и стои како влага на долниот веш,имам направено и колоноскопија пред 2 г и резултат беше иритирачки спазми на колонот, но во последно време одам почесто по голема нужда најчесто наутро,пациент 45 г
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.314
Поени од реакции
2.142
Ајде лек за синуси кој знае, шмркав топла солена вода, инхалирање правев со пешкир покриена со сите салтанати не помага ништо веќе две недели скоро сум вака ме боли десна страна под окото ми солзи едново око.
Фала на ништо. Само помина.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.653
Поени од реакции
5.658
@Stern Od Snimki od magnetna da odredish dijagnosa mozhish ?
Ako mozhish pishi mi lichna poraka da ti pratam link.
Fala
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Ајде лек за синуси кој знае, шмркав топла солена вода, инхалирање правев со пешкир покриена со сите салтанати не помага ништо веќе две недели скоро сум вака ме боли десна страна под окото ми солзи едново око.
бел лук + шеќер + двојно вода, се вари на тивко да омекне лукот и густата течност се пие 3х на ден... за почеток ,оже да направиш 100грамам лук и 100грама шеќер + 200мл вода, за ПРОБА, некој не го поднесуваат сирупот и повраќаат...
Јас 2000 имав обострани ЦИСТИ на Максиларните синуси, тогаш направив 500 грама ЛУК, го варев на Балкон, мирисаше цела зграда и околина... пиев тогаш една недела, после бевме на море во Грција и нуркав длабоко и ги исфрлив и 2те цисти, после во Скопје правам РТГ нема цисти, доктороте се Буни Како тоа може...
АМА сега има ДРУГИ работи, РХИНО Вируси, кој прават и Алергија, не е класично воспаление на синуси, но секако Лукот помага...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Ајде лек за синуси кој знае, шмркав топла солена вода, инхалирање правев со пешкир покриена со сите салтанати не помага ништо веќе две недели скоро сум вака ме боли десна страна под окото ми солзи едново око.
пишуваше во во некоја Апотека во Охрид, ако е во Апотека треба да се Регистрирани, Капки за нос, не е шега... ама го Тргнаа името на аптеката, лага било ??
сомнително ми е дека би ПЛАТИЛЕ Регистрација за ТОЛКУ многу врсти капки за НОС а достава само по курир а нема во аптека.. https://www.facebook.com/profile.php?id=100064085532774
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.314
Поени од реакции
2.142
бел лук + шеќер + двојно вода, се вари на тивко да омекне лукот и густата течност се пие 3х на ден... за почеток ,оже да направиш 100грамам лук и 100грама шеќер + 200мл вода, за ПРОБА, некој не го поднесуваат сирупот и повраќаат...
Јас 2000 имав обострани ЦИСТИ на Максиларните синуси, тогаш направив 500 грама ЛУК, го варев на Балкон, мирисаше цела зграда и околина... пиев тогаш една недела, после бевме на море во Грција и нуркав длабоко и ги исфрлив и 2те цисти, после во Скопје правам РТГ нема цисти, доктороте се Буни Како тоа може...
АМА сега има ДРУГИ работи, РХИНО Вируси, кој прават и Алергија, не е класично воспаление на синуси, но секако Лукот помага...
Јас се сомневав ама дефинитивно дека ми помогна инхалацијата и шмркање солена топла вода, почетните два дена ништо ама после се повлече скроз.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Јас се сомневав ама дефинитивно дека ми помогна инхалацијата и шмркање солена топла вода, почетните два дена ништо ама после се повлече скроз.
си купив од Тинекс Сол од Мртво Море а и си напраив Лук со Шеќер...
ако не ми помине до четврток. може антибиотик ќе ми даде... навелико почнале некој доктори да користат и Изопронизонин, мојава не знаеше, мислеше тој е само за ХПВ, ама го користат и за Грип а и други Вирози, Нема сега обична настинка, се се мутирани и гадни...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom