Дедо Мраз

Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
[СПОЈЛЕРИ] [СПОЈЛЕРИ]
забрането за деца под 13 год :)


Најголемата илузија на светот...

Сонот на секое дете е новогодишна елка а под неа подароците кои долго време ги посакувало.

Моментите кога ве залажувале, дедото со белата брада, големиот стомак, санка која ја влечат ирвасите кои можат да летаат, спуштање низ оџак. Вреќа со подароци без дно, Лапонија, млеко и колачиња, хо-хо-хо...

Дедо Мраз во историјата(Св. Никола, Один, Црни Петко)
вашите реакции кога откривте дека Дедо Мраз не постои,
како вие гледате на овој ''урбан мит''?
и секако за крај:
- Што сакате вас да ви донесе Дедо Мраз, оваа година?

:)

[СПОЈЛЕРИ] [СПОЈЛЕРИ]
 

jass

Aut viam inveniam aut faciam!
Член од
25 август 2007
Мислења
328
Поени од реакции
4
eeeeee koe razocaruvanje mi bese koga doznav deka ne posoi! dedo mraz inaku sakam da i donese edno ubavo laptopce i edno paketce:pipi:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Никогаш не ни верував дека има Дедо Мраз. Од секогаш моите полнеа пакетче со производи од супермаркет, и сабајле под елката имаше поклон од мама и тато. Никогаш од Дедо Мраз. :)


Сакам Дедо Мраз... д... да... да ми донесе барбика. :pipi:
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Дедо Мраз ... најголемата лага што им ја кажуваат на децата ...

Дебел дедо облечен во црвено со бела брада и наочарчиња, кој се симиња низ нашиот оџак да ни подели подароци крај елката ...

Абе ајде бе :pos::pos::pos:

Ја сам си дознав со текот на времето ... паметно дете :pipi:

:pos:
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Толку многу го обожавав како мала, што се плашев од него и на сите слики рикам плачам а зошто не знам. Али за жал со време сватив дека не постои :icon_lol: Али редовно гледам Божиќни цртани, емисии, и се` поврзано со него.

Ај без разлика шо не постои, сакам да ми подари само радост, среќа и здравје идната година, се друго ќе си дојде само по себе!!
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Си вервав бе!
И еден ден зеде една шо учеше со мене да ме убедва дека не постоел!!?
Се разочарав прилично, али сеедно,мора еднаш да порасниме :)

Инаку сакааам...сакам да ми донеси пакетче со еден тоООооон чоколада и 4те сезони Grey's anatomy :pipi:
А, и ако можи еден plane ticket, нема да е на одмет. ::pos:
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Го сакав како и секое мало дете,верував дека постои ама не се секавам на моментот кога ми кажале дека сето тоа е лага.Иако не постои многу го сакам и оваа година како и секоја одмината сакам да ми донесе пакетче со многу чоколади,тоа ми е доволно.Внук ми е толку внесен во приказната за Дедо Мраз и секоја година под елката му остава ливче,што да му донесе и по едно чоколатце:pos2:
 

word

Експресија...
Член од
2 октомври 2007
Мислења
298
Поени од реакции
3
Толку многу го обожавав како мала, што се плашев од него и на сите слики рикам плачам а зошто не знам. Али за жал со време сватив дека не постои :icon_lol: Али редовно гледам Божиќни цртани, емисии, и се` поврзано со него.

Ај без разлика шо не постои, сакам да ми подари само радост, среќа и здравје идната година, се друго ќе си дојде само по себе!!
Секогаш кога идесе Нова Година кога ке дојдесе дедомрас јас се пласев....Исто така и кога бев во градинка кога бев 3год се секавам кога идесе Дедо Мраз кога се сликавме јас се пласев и бев облазен....
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Мене ми беше сеедно кој ми дава поклони, ич не се возбудував дали наводно Дедо Мраз ги донел. Си се радував на нив битно. Така да дознавањето дека не постои, ич не ми падна тешко, сеедно ми беше.

Најзакон мит што постои. Нека си веруваат децата, доволно се мали за да се забавуваат, некој ден ке си сфатат. На нас останува да одбереме дали ке форсираме да им кажуваме дека поклонот е од Дедо Мраз или од нас.
 

word

Експресија...
Член од
2 октомври 2007
Мислења
298
Поени од реакции
3
Кога дојде Нова Година кога сетесе Дедо Мраз јас многу се пласев од тој бидејки тој беше голем.......

[СПОЈЛЕРИ] [СПОЈЛЕРИ]
забрането за деца под 13 год :)


Најголемата илузија на светот...

Сонот на секое дете е новогодишна елка а под неа подароците кои долго време ги посакувало.

Моментите кога ве залажувале, дедото со белата брада, големиот стомак, санка која ја влечат ирвасите кои можат да летаат, спуштање низ оџак. Вреќа со подароци без дно, Лапонија, млеко и колачиња, хо-хо-хо...

Дедо Мраз во историјата(Св. Никола, Один, Црни Петко)
вашите реакции кога откривте дека Дедо Мраз не постои,
како вие гледате на овој ''урбан мит''?
и секако за крај:
- Што сакате вас да ви донесе Дедо Мраз, оваа година?

:)

[СПОЈЛЕРИ] [СПОЈЛЕРИ]
Исто и кога бев во градинка ме лазеа дека тој бил добар чобек а бидејки јас бев мал и се пласев од него...Кога идеше Дедо Мраз дома кога шетеше по куките јас се бев под масата...И се пласев и ме викаа да излезам надвор пред вратата но јас не излегував од страв...

Дедо Мраз ... најголемата лага што им ја кажуваат на децата ...

Дебел дедо облечен во црвено со бела брада и наочарчиња, кој се симиња низ нашиот оџак да ни подели подароци крај елката ...

Абе ајде бе :pos::pos::pos:

Ја сам си дознав со текот на времето ... паметно дете :pipi:

Па кога Дедо Мраз не прости тој иде да ни ги исполни желбите....тој е добар човек...:toe:незнам јас така мислам ама тоје добар човек...


[Едитирано од модератор]
Мали, не пишувај еден пост под друг, користи опција измени и не мора да реплираш на секој пост.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
штооооооооооооооооооооооо????????????
дедо мраз не постоииииииииииии??????????
:nesvest::jaj::(:(нема шаансиииии:ne::ne::ne:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
/>hehe pa da kako i sekoe detence si veruvav vo dedo mraz i edvaj cekav da dojde nova godina :)sekogas so sestrami i brat mi pisevme livcinja sto sakame za poklon i gi ostavavme pod elkata...i drugiot den..tadaaammm...dosol dedo mraz...i za sekoj si go imase poklonot sto si go napisal...ubavo e decata da imaat fantazija i da veruvaat vo takvi raboti.....:)sekako so tek na vreme koga si rastat ke sfatat sto e kako e :)</p>
i sekogas gi prasuvav mama i tato koga vlegol i gi ostavil poklonite, zosto ne sum go videla..i tie ke mi recea....ti spiese toj skrisno vleze gi procita pismata, gi ostavi poklonite i si zamina da im dava pokloni i na drugi deca :) i jas zivi kejfoj raduvaj se :)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
a ovaa godina sakam da mi donese eden dobar decko ko za mene :) pa zasluzuvam :(
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
kako mala sekogas moite mi ostavaa podaroci pod elkata,i iako sekogas znaev deka se od niv sepak dlaboko vo mene postoese barem sosema mala nadez deka mozebi se od dedo mraz.ne bev razocarana poradi toa sto toj e mit.Sepak nema nisto loso vo toa malite decinja da veruvaat vo ovaa bajka,ako toa gi pravi srekni ili pak gi tera preku celata godina da sedat poslusni so cel Dedo Mraz da im donese ubav podarok togas zasto da ne..a sto bi sakala jas da mi donese dedo mraz..pa hmm..pred se zdravje ama toa se podrazbira..taka da sakam malo slatko bebence koe ke donese poftorno radost vo mojot zivot i zivotot na mojot soprug
 

mirkec

Неостварена желба
Член од
26 јуни 2007
Мислења
502
Поени од реакции
3
Сакам да ми донесе едно мало Сонценце.
П.С.
Ми вети дека ќе ми ја исполни желбата, па ќе видиме - ќе ви кажам другата година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom