Девалвација на денарот?

Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Еден график интересен ми падна во раце од кој се гледа дека златото е предвесник на инфлацијата т.е. дефлацијата со некој тајм лаг кој е од околу 2 години кој не мора да е прецизно толку посебно што се гледа во поширок временски период. Така што не реагира одма како што јас првично си мислев па гледав дневно како одат и неделно. Така што џабе губење време. Многу покомплексно е предвидувањево. Лани летото златото имаше највисока цена што ја најави инфлацијава годинава. Јас како неискусен си купив тогаш гледајќи во исклучиво многу мал временски хоризонт. Ако се вратиме наназад да видиме кога златото почна да расти и високиве сталки на инфлација кои ги гледаме денес ќе го најдиме овој временски лаг сега што е објаснување. Не знам дали ова е правило некое, но статистиката од графикот тоа го вели. Е сега ако гледаме по таа логика, златото почна да паѓа оваа година и еве и покрај високата инфлација слабо реагира (што пак се потврдува дека не реагира во реално време) претпоставувам дека ќе продолжи да држи цена на ова ниво уште малце дури се високи стапкиве на инфлација. Што значи златово кај да е ќе почне да си продолже со падот, а инфлацијава ќе реагира по 1-2 години од овој пад што значи дека почетокот или средината на следнава година би требало да почниме да гледаме пад на инфлација. Од друга страна пак, ако златото кое почна повторно да расти и моментално си кулира на ова ниво извесно време пак продолжи со растот можеби нема да најави зајакни инфлацијата, но ќе најави останување на овие високи нивоа подолго време.
AU predvesnik na inflacijata (2 godini lag).png
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
ми се чини редоследод е ваков. Прво крева нафтата, а со неа доаѓа и инфлацијата. Истовремено овие државите со нафта купуваат злато со вишокот пари од нафта и затоа му расте цената.
Злато вс нафта треба да се најде график.
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
107
Поени од реакции
83
Еден график интересен ми падна во раце од кој се гледа дека златото е предвесник на инфлацијата т.е. дефлацијата со некој тајм лаг кој е од околу 2 години кој не мора да е прецизно толку посебно што се гледа во поширок временски период. Така што не реагира одма како што јас првично си мислев па гледав дневно како одат и неделно. Така што џабе губење време. Многу покомплексно е предвидувањево. Лани летото златото имаше највисока цена што ја најави инфлацијава годинава. Јас како неискусен си купив тогаш гледајќи во исклучиво многу мал временски хоризонт. Ако се вратиме наназад да видиме кога златото почна да расти и високиве сталки на инфлација кои ги гледаме денес ќе го најдиме овој временски лаг сега што е објаснување. Не знам дали ова е правило некое, но статистиката од графикот тоа го вели. Е сега ако гледаме по таа логика, златото почна да паѓа оваа година и еве и покрај високата инфлација слабо реагира (што пак се потврдува дека не реагира во реално време) претпоставувам дека ќе продолжи да држи цена на ова ниво уште малце дури се високи стапкиве на инфлација. Што значи златово кај да е ќе почне да си продолже со падот, а инфлацијава ќе реагира по 1-2 години од овој пад што значи дека почетокот или средината на следнава година би требало да почниме да гледаме пад на инфлација. Од друга страна пак, ако златото кое почна повторно да расти и моментално си кулира на ова ниво извесно време пак продолжи со растот можеби нема да најави зајакни инфлацијата, но ќе најави останување на овие високи нивоа подолго време.
Прегледај го приврзокот 316252
Муабетов ти држи муабет плус муабетот, на другиот пријател. Само шо у минатото големите финансиски институции го сметале златото за примарен инфалционен хеџ, сеа тоа е поматено со крипто и други нови финансиски деривати. Исто муабетите од Светска Бизнис Заедница за безготовинско општество и итн. (да не им ги шириме сатанизмите), ама кој е заинтересиран нека го погледа дистопичното видео на темава (https://www.youtube.com/watch?v=UrEUzKTt7j0)
Реално златото има поголема вистинска вредност од криптото само шо сите се во слична манија како во 2000та и 2007ма, така да трошочната инфлација предизвикана од логистички поголеми трошоци на глобално ниво и инфалцијата од моментални зголемени побарувачки( со логдауните) личи на сосема диригирана состојба да се направи финансиска криза, со цел да се оствари муабетот на Светска Бизнис Заедница и агендите на Обединети нации.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
Темата е Девалвација на Денарот, а од тоа абер нема... едноставно еврото не е платежно средство кај нас, како нпр. во СФРЈ, јас купував со дојч марки, имаше посебно словеначки фирми, па и колата 1984 ја купив со Дојч Марки преку Љубљанска банка, поефтино ме фати...
Најдобро е да се уведе ЕВРО, макар како МНЕ или Косово, ама не им одговара на банките кој дрпаат од сите можни провизији и камати а не даваат никакви камати
 
Последно уредено:
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Да ја загрееме темата :rolleyes:
IMG_20220511_093532.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom