Девалвација на денарот?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
совет од мене 50/50 денари/девизи и мирен си за век и веков (кај мене моментално преовладува девиза ама бидејќи имам констатни приливи во денари ситуацијата ќе се изедначи за некое време)

дури и да сакаш да купиш нешто продавачот прима валута како од шала ич не му ја мисли.
Евра?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Инфлацијата е проектирана на до ~2%.
Прегледај го приврзокот 262668
За повеќе не верувам оти НБРМ ептен му се стега и го брани курсот на МКД. Пријателе ти имало немало зголемена инфлација губиш 2% годишно секако поради тековната инфлација + пропуштени можности за добивки од инвестирање на капиталот (под услов илјадарките да ти се евра, не денари). Каматите од банка не ти покриваат ништо посериозно. Она што засега ти нудат е безбедно и бесплатно (засега) паркирање на парите. Попаметно ти е да ги инвестираш на друго место во ликвидни средства кои можеш одма да ги впаричиш ко ќе ти притребаат, а кои во меѓувреме ќе ти донесат повеќе од 0,00001%. Барем сега имаш домашна берза, странските берзи, домашни и странски инвестиоциони фондови. Ако ти е шубе во акции, терај во фонд и да не му ја мислиш.
ima devalvacija i vo evra i vo us$...od druga strana kaj nas nema payar na ylato, može samo da kupuvaš nekoj spomen moneti od državna kovačnica na moneti a koj se mnoogu poskapi od cenata na ylatni moneti na svetski pazar..
Najdobro e da se vloži vo nešto što ti e potrebno ili ciganskoto, potroši se denes za utre ća mu misliš utre :cool:
... eve puštija čarteri za Red Sea, šansa da se potrošat pari na ubav provod
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.967
Поени од реакции
11.777
ima devalvacija i vo evra i vo us$...od druga strana kaj nas nema payar na ylato, može samo da kupuvaš nekoj spomen moneti od državna kovačnica na moneti a koj se mnoogu poskapi od cenata na ylatni moneti na svetski pazar..
Najdobro e da se vloži vo nešto što ti e potrebno ili ciganskoto, potroši se denes za utre ća mu misliš utre :cool:
... eve puštija čarteri za Red Sea, šansa da se potrošat pari na ubav provod
Може да си купи работно место у администрација, секој месец плата + осигурање, а другото што си го работи, да го работи на црно.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.941
Поени од реакции
6.116
I sega sto zaklucivme procitav mnogu spekulaci za devalvacija na denarot no nikade ne stignav da procitam nekoj izvestaj oficijalen od narodna banka da se izjasnat po ovaa prasanje da go smirat narodot? Ima nesto oficijalno od nivna strana.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
I sega sto zaklucivme procitav mnogu spekulaci za devalvacija na denarot no nikade ne stignav da procitam nekoj izvestaj oficijalen od narodna banka da se izjasnat po ovaa prasanje da go smirat narodot? Ima nesto oficijalno od nivna strana.
е ај дај некој пример било каде во светот каде народната банка или власта дале однапред извештај/предупредување дека на тој и тој ден ќе се случи девалвација на валутата,

таква работа се прави преку ноќ и најчесто знаат неколку луѓе
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
има и друго...кај нас, за разлика од Косово и МНЕ, имаме сопствена валута и банките добро заработуваат од курсни разлики... па иако сме врзани со еврото, и со еврото има голема разлика меѓу куповен и продажен курс. Интересно, иако МКД е цврст, не го примаат во други држави. Се сеќавам кога бев во Истанбул 1994, во продавници менуваа српски динари, иако тие беа во слободен пад, а поим немаа за МКД ... дали сме мала држава и малку патуваме, не знам...
Патем, една Србија која со печатење во Топчидер ја урниса и СФРЈ, а подоцна и СРЈ, конечно сфати деканема економија без стабилност и го фиксира курсот поодамна...
А девалвации има, ама на еврото и на сите светски валути, се печатат пари 24/7, посебно сега со корона кризата...
..уште пред неколку месеци, спомнав како идеја за размислување дали е паметно место во МКД или Еур да се чува капитал во валута на држава која не ја запрала економијата со Короната, на пример во шведски круни...
Арно ама испаднаа анализи дека иако не воведе рестрикции, ниту Шведската економија не забележа некој раст ниту пак нивната круна рипна... едноставно во овие работи владее законот на Покерот, можеш да имаш појаки карти ама ако немаш пари помоќниот со блеф ќе те победи и со послаби карти...
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.941
Поени од реакции
6.116
е ај дај некој пример било каде во светот каде народната банка или власта дале однапред извештај/предупредување дека на тој и тој ден ќе се случи девалвација на валутата,

таква работа се прави преку ноќ и најчесто знаат неколку луѓе
Da izleze so demant za devalvacija na denarot i da stavi kraj na spekulacite na nekoi si kvazi novinari koi sirat panika megu naselenieto, toa mi bese poenta dali ima nekoj demant kako onoj kade gi odfrlaat obvinuvanjata od trifun kostovski i negovite napadi kon NBRM.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Da izleze so demant za devalvacija na denarot i da stavi kraj na spekulacite na nekoi si kvazi novinari koi sirat panika megu naselenieto, toa mi bese poenta dali ima nekoj demant kako onoj kade gi odfrlaat obvinuvanjata od trifun kostovski i negovite napadi kon NBRM.
е такво нешто има еве овде а ако побараш ќе наидеш и на многу други :)
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
За туристите не си во право, кај нас доваѓаа многу малку туристи (ми се чини околу 100 илјади годишно), за разлика од тоа има официјални статистики од Грција дека обично на летување одат само милион туристи (иако добар дел викенд тури) + во останатите земји.

Гастрабајтерите, тие што имаат семејства пак праќаат пари, останатите ќе си дојдат на одмор кога ќе се укаже прилика, а од бензините единствена корист имаа бензинските пумпи и нивните газди кој ќе се снајдат некако без да купат некоја нова кола или да се прошетаат на некој остров.

Спомна дека сме биле многу задолжени, а не спомна дека банките не ги даваат тие пари од свој џеб, туку од депозитите кој исто така се огромни, значи едни се сиромашни и задолжени, другите пливаат во пари и незнаат што да и прават на парите, па ги ставаат во банка за 0,000000001% камата.

Ги нема грците и останатите да точат овде, иначе од тоа најголем ќар има државата бидејќи над 50% од горивата се даноци и акцизи
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.941
Поени од реакции
6.116
Kolkavi se sansite poradi inflacijata momentalna i idna sto sleduva da devalvira denarot?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
требаше како МНЕ да уведеме евро и доста од овие заебанции
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.273
требаше како МНЕ да уведеме евро и доста од овие заебанции
А ти као мислиш дека ако сме на евра, девалвација нема да има?! :cautious:
Тоа што НБРМ од петни жили пробува да го држи денарот фиксиран за еврото, не значи ништо кога и самото евро девалвира(и тоа во однос на доларот)! А доларот е светска валута од нафта па до било каква меѓународна трговија! Ако (карикирам) соодносот €/$ бил 4:1, сега е 5:1! И на ова треба да рачунаш дека и самиот долар девелвира!
Затоа и цениве се шок!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
А ти као мислиш дека ако сме на евра, девалвација нема да има?! :cautious:
Тоа што НБРМ од петни жили пробува да го држи денарот фиксиран за еврото, не значи ништо кога и самото евро девалвира(и тоа во однос на доларот)! А доларот е светска валута од нафта па до било каква меѓународна трговија! Ако (карикирам) соодносот €/$ бил 4:1, сега е 5:1! И на ова треба да рачунаш дека и самиот долар девелвира!
Затоа и цениве се шок!
инфлација ИМА, ама има и на евро и на долар, се печатат пари на тоалет папир..
А има ДРУГИ заебанции кај нас.. н.пр. ТА аран=маните ги прикажуваат во ЕВРА, ама наплаќаат во мкд , ама по курс 62мкд/ЕУР...
- курсни листи
Уште на времето , кога беше Драхма, прашувам во банка колку Драхми ќе добијам тука за швајцарски франк и ми кажува ПОМАЛКУ одколку да го носам франакот во Грчка... кога и кажав дека НЕМА логика Драхмата да е појака кај нас отколку у Грчка се ПОСРА, ама јас не ја праам курсната листа...
-потценетост на Долар
по 11,09 доларот почна да паѓа, а сите банки кај нас гледаа само да го заебат народот што имаше долари, вештачки држеа висок продажен и низок одкупен курс на долар... толку имаше разлики во Банки на курсот на Доларот што беше за смеење...
а најсмешно ми беше кога изразуваа цени на делови за компјутери во УСА $, ама НЕ ти прима долари туку ти рачуна во мкд ама 30% над курсот на доларот, демек доларот бил потценет !!! и наша посраана инспекција не казни никого, барем забрани им изразување на цени во странска валута ако бараат ДРУГ курс...
АЈДЕ како Издејствува и како функционира Монте Негро со Еврата ???? ( ај Косово не е стабилна држава се уште)
е, ама ќе се затвореле менувачници ???... па нека се затворат ммуе.....
Автоматски споено мислење:

дури и да сакаш да купиш нешто продавачот прима валута како од шала ич не му ја мисли.
прима, ама еврото ти го цени ПОМАЛКУ од банка што ќе ти даде...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Не знам дали сум грешка ама ако девалвира денарот, а еден куп кредити на физички лица и фирми се врзани со странска валута, не знам како народ дури тогаш ќе се извлече.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
Не знам дали сум грешка ама ако девалвира денарот, а еден куп кредити на физички лица и фирми се врзани со странска валута, не знам како народ дури тогаш ќе се извлече.
Ич не си грешка. Пред 6-7 години токму истово се случи во Хрватска Чешка и некои други земји каде банките нуделе поефтини кредити врзани со швајцарски франци. Од 1.65 цхфеур во 2008 падна на 1 во 2011/12 што значи луѓето што позајмиле 1000 куни сега мораа да платат 1390 куни за да го вратат истиот кредит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom