Дебарца

Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Дебарца е историски регион во Западна Македонија,северно од Охрид и југозападно од Кичево,дебарца спаѓа под истоимената општина.
Во Дебарда спаѓаат следните села: Арбиново,Лактиње,Годивје,Врбјани,Сливово,Турје,Мраморец,Сошани,Оздолени,Слатински Чифлик,,Слатино,Издеглавје,Ботун,Црвена Вода,Песочани,Ново Село,Белчишта,Злести,Лешани,Брежани,Велмеј,Грко Поле,Горно Средоречие,Долно Средоречие.
Многу познати Македонски политичари,револуционери,писатели,партизани,уметници и др имаат потекло од овој преубав регион,но за нив во некоја друга прилика.Епа ајде сите со потекло од овој регион пишете на темава.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Дедо ми е од Мраморец,а Баба ми е родена во Врбјани,но Мајка и е од Песочани,а Татко и од Издеглавје. :D
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Од мајка ми страна, покојни баба од Црвена Вода и дедо од Издеглавје.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Дебарца е историски регион во Западна Македонија,северно од Охрид и југозападно од Кичево,дебарца спаѓа под истоимената општина.
Во Дебарда спаѓаат следните села: Арбиново,Лактиње,Годивје,Врбјани,Сливово,Турје,Мраморец,Сошани,Оздолени,Слатински Чифлик,,Слатино,Издеглавје,Ботун,Црвена Вода,Песочани,Ново Село,Белчишта,Злести,Лешани,Брежани,Велмеј,Грко Поле,Горно Средоречие,Долно Средоречие.
Многу познати Македонски политичари,револуционери,писатели,партизани,уметници и др имаат потекло од овој преубав регион,но за нив во некоја друга прилика.Епа ајде сите со потекло од овој регион пишете на темава.
Заборај да напишиш дек од 2004та и мешеишта, требеништа, климештани, волино, оровник и горенци спаѓаат под дебарца.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Струшка :) Како што знам таа е и единствена Малесија :)
Е па не си сам на форумов.

Татко ми и неговите родители и нивните семејства се од село Збажди, а мајка ми е по татко од Оровник, а по мајка од Мислешево.

Инаку, освен нашата - Струшка Малесија, постои и Кичевска Малесија, каде што има споменик со мермерна спомен плоча со истиот натпис како на мермерната спомен плоча на споменикот на патот кон Струшка Малесија.

 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Заборај да напишиш дек од 2004та и мешеишта, требеништа, климештани, волино, оровник и горенци спаѓаат под дебарца.
Немој така да зборвиш за овие села. Трн в око им е припојвењето кон Дебрца. Дедо ми (родум Мешејштанец) попрво би умрел отколку некој да го наречит Дебрчанец.:):)[DOUBLEPOST=1473707940][/DOUBLEPOST]
Заборај да напишиш дек од 2004та и мешеишта, требеништа, климештани, волино, оровник и горенци спаѓаат под дебарца.
Немој така да зборвиш за овие села. Трн в око им е припојвењето кон Дебрца. Дедо ми (родум Мешејштанец) попрво би умрел отколку некој да го наречит Дебрчанец.:):)
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
За буте:ја забораив Требеништа,али за другите села немав такви информации прочитано.
Денес ќе напишам за познати ликови од Македонија со потекло од Дебарца

-Зоран Ставрески Македонски политичар.Со потекло од Велмеј,во периодот од 2009 до 2016 беше министер за финансии.
-Смиле Наумовски-Брсјак Македонски поет.Роден во Годивје.
-Славе Банар Македонски поет и раскажувач.Pоден во Лешани.
-Тоде Илиевски е Македонски поет,писател за деца и млади, сатиричар, хуморист, преведувач, енигматичар и шаховски проблемист.Роден во Мраморец.
-Трајко Вељаноски македонски политичар,претседател на Собранието на Р.М. Роден во Сливово.
-Илија Димовски Македонски политичар член на ВМРО.По потекло од Врбјани.
-Бранко Црвенковски Македонски политичар,поранешен претседател на Македонија и на СДСМ.По потекло од Слатино.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Немој така да зборвиш за овие села. Трн в око им е припојвењето кон Дебрца. Дедо ми (родум Мешејштанец) попрво би умрел отколку некој да го наречит Дебрчанец.:):)
Зошто трн в око? Треба да е горд :cool:
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.762
За буте:ја забораив Требеништа,али за другите села немав такви информации прочитано.
Денес ќе напишам за познати ликови од Македонија со потекло од Дебарца


-Смиле Наумовски-Брсјак Македонски поет.Роден во Годивје.
/quote]
Ме интересира од кога е поет Смиле?Дали е истиот Смиле шо работеше или беше директор во библиотеката?
[DOUBLEPOST=1474836118][/DOUBLEPOST]
За буте:ја забораив Требеништа,али за другите села немав такви информации прочитано.
Денес ќе напишам за познати ликови од Македонија со потекло од Дебарца


-Смиле Наумовски-Брсјак Македонски поет.Роден во Годивје.
/quote]
Ме интересира од кога е поет Смиле?Дали е истиот Смиле шо работеше или беше директор во библиотеката?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom