Двојазичност и во градскиот превоз

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Иначе уште еднаш ќе повторам,ви брани ли некој да ги пречкртате таблите на албански таму каде што живеете ?
Не е добра идеја , ќе испадне дека во Аеродром не живеат албанци , а во Чаир не живеат македонци.
Односно , Аеродром е Македонија , Чаир не е.

И албанците ќе го сторат истото.

И ти и јас можеме да имаме две општини. А со пречкртување ќе имаме по една.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Не е добра идеја , ќе испадне дека во Аеродром не живеат албанци , а во Чаир не живеат македонци.
Односно , Аеродром е Македонија , Чаир не е.

И албанците ќе го сторат истото.

И ти и јас можеме да имаме две општини. А со пречкртување ќе имаме по една.
Па де факто и така е....... во Аеродром албанците се бројат на прсти,во Чаир македонците што се таму се тие што се заглавени и не можат асално да продадат стан за да купат нешто во друг дел од градот. Сите македонци што ги знам од Чаир бројат денови додека не избегаат од таму. 90% се иселени, тие 10 што останале чекаат шанса да си отидат.Ако сега сеуште има македонци во Чаир,кај и да е ќе ги нема.

Башка графитите Cair is not Macedonia :P
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
А што мислиш ти,да не ми се пружи шанса нема да заминам од овде?Фаќам магла уште во првата шанса,и ич таквото нема да ме боли за оваа квази држава,или пак уште подобро ќе глумам патриот од странство,така најдобро е ;) И уште нешто http://sky.mk/index.php/makedonija/7469-ahmeti-kje-ucenuva-kje-mu-dade-li-gruevski мислиш нема да прифатат?Се ќе прифатат,само да останат во фотелјата во која се наоѓаат..
Абе другар, тоа и ти велам цело време. Не треба да чекаш шанса. Спакувај куферот вечерва, плати карта за воз, затоа што е прилично евтина. Можеш дури и авионска, преку нискобуџетниве компании, до Немачка или Аустриа. Имаш и до Италија.

За Катар и/или Дубаи не ти требаат ни пари. Работодавецот што ќе те вработи ти плаќа и виза и сместување таму и превоз (авионски). Буквално само желба ти треба и едно 200 евра, онака за старт.

П.С. Ми даваш линк од скај.мк, тоа ти е исто како јас да ти дадам од курир.мк и да ти докажувам колку ни е розево во државава.

П.П.С. Се' најдобро и само храбро во напуштањето на оваа квази држава. Би те советувал и да се откажеш од државјанството „успат“.
 
A

Avenger99

Гостин
Абе другар, тоа и ти велам цело време. Не треба да чекаш шанса. Спакувај куферот вечерва, плати карта за воз, затоа што е прилично евтина. Можеш дури и авионска, преку нискобуџетниве компании, до Немачка или Аустриа. Имаш и до Италија.

За Катар и/или Дубаи не ти требаат ни пари. Работодавецот што ќе те вработи ти плаќа и виза и сместување таму и превоз (авионски). Буквално само желба ти треба и едно 200 евра, онака за старт.

П.С. Ми даваш линк од скај.мк, тоа ти е исто како јас да ти дадам од курир.мк и да ти докажувам колку ни е розево во државава.

П.П.С. Се' најдобро и само храбро во напуштањето на оваа квази држава. Би те советувал и да се откажеш од државјанството „успат“.
Фала,пуно поздрави (y)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
А што мислиш ти,да не ми се пружи шанса нема да заминам од овде?Фаќам магла уште во првата шанса,и ич таквото нема да ме боли за оваа квази држава,или пак уште подобро ќе глумам патриот од странство,така најдобро е ;) И уште нешто http://sky.mk/index.php/makedonija/7469-ahmeti-kje-ucenuva-kje-mu-dade-li-gruevski мислиш нема да прифатат?Се ќе прифатат,само да останат во фотелјата во која се наоѓаат..
Заминуваш од државата пошто освен македонскиот и англискиот , почна да се употребува и албанскиот ?

Ќе отидеш во Австралија и ќе имаш таму само англиски , и ќе речеш , е сега сум спокоен овде нема албански. Логика ?

Ќе отидеш во Швајцарија и ќе видиш 4 службени јазици , и таму ќе бидеш спокоен , немало албански.

Како можат Швајцарците со 4 јазика да бидат најбогати луѓе ? Со најмалку проблеми ?

Ми дојде лаптоп од Швајцарија , и внатре имаше цедиња на 3 јазици (германски , француски , италијански ) Упатствата на 4 јазика мислам беа ( мислам и романиш имаше) , никаков проблем за нив. А кај нас добиваат нервен напад ако им се случи истото , напуштаат држава , корнат табли...
 
A

Avenger99

Гостин
Заминуваш од државата пошто освен македонскиот и англискиот , почна да се употребува и албанскиот ?

Ќе отидеш во Австралија и ќе имаш таму само англиски , и ќе речеш , е сега сум спокоен овде нема албански. Логика ?

Ќе отидеш во Швајцарија и ќе видиш 4 службени јазици , и таму ќе бидеш спокоен , немало албански.

Како можат Швајцарците со 4 јазика да бидат најбогати луѓе ? Со најмалку проблеми ?

Ми дојде лаптоп од Швајцарија , и внатре имаше цедиња на 3 јазици (германски , француски , италијански ) Упатствата на 4 јазика мислам беа ( мислам и романиш имаше) , никаков проблем за нив. А кај нас добиваат нервен напад ако им се случи истото , напуштаат држава , корнат табли...
Ти мислиш дека јас би заминал ради албанскиот јазик?Патетичен си..Би заминал бидејќи нити една институција во државава не функционира,се врши селективен процес за секое работно место,едно плаќаат данок други не,им се дозволува на малцинството во Македонија да си игра мајтап со мнозинството,прават секакви бељи,убиваат невини луѓи итн итн да не набројувам што и како,би заминал бидејќи не ми се живее со планинци,некултурен народ,неписме(секоја чест на исклучоци),кога веќе државата неможе да ми гарантира безбедност во сопствената држава и ред други работи,ред е да барам подобра живеачка,да ми се понуди шанса си одам без око да ми трепне,нормално не за да чистам клозети по странство..
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Заминуваш од државата пошто освен македонскиот и англискиот , почна да се употребува и албанскиот ?

Ќе отидеш во Австралија и ќе имаш таму само англиски , и ќе речеш , е сега сум спокоен овде нема албански. Логика ?

Ќе отидеш во Швајцарија и ќе видиш 4 службени јазици , и таму ќе бидеш спокоен , немало албански.

Како можат Швајцарците со 4 јазика да бидат најбогати луѓе ? Со најмалку проблеми ?

Ми дојде лаптоп од Швајцарија , и внатре имаше цедиња на 3 јазици (германски , француски , италијански ) Упатствата на 4 јазика мислам беа ( мислам и романиш имаше) , никаков проблем за нив. А кај нас добиваат нервен напад ако им се случи истото , напуштаат држава , корнат табли...
Дали ти овде, само што направи споредба на Албанскиот „интелект’ со Францискуит/Германскиот/Италијанскиот?

Дали ти ја спореди Македонија со Швајцарија?

Ајде, кога веќе ја споредуваш, спореди го однесувањето на „твоите“ тука, во Македонија и таму.

Второ, не ми одговори за знамињата, пред 2 страни. Еве уште нешто ќе те прашам, кога веќе бараш закони и почитување, како ќе се произнесеш за самоволно преименување на училиштата. И тоа да не стои во Рамковниот?

Точка 15, Став 42, Член 11 кој гласи:

„Во секое време, самоволно преименување на училиштата каде што Албанското население е во мнозина“.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Ако, нека е за арно, за убо.

Македонците знаат да голтаат се и сешто, ќе го проголтаат и ова.

Никита Хрушчов за американците рекол:

" Американците нема да го прифатат комунизмот веднаш, но можеме да им помогнеме на нивните избрани лидери да им даваат мали дози социјализам се додека еден ден не се разбудат во комунизам. "

" Не мораме да се бориме против американците. "

" Ќе ја ослабиме нивната економија се додека не паднат како презреано овошје во нашите раце. "

Албанците најверојатно го мислат истото и за реализирањето на нивниот сон наречен Голема Албанија на македонска територија.

Треба само да ги замениме изразите:

"Американците" со "Македонците";
"комунизам" со "Голема Албанија";
"социјализам" со "албанизам";
"економија" со "нација";

и ете ја пораката која Албанците ја имаат за нас Македонците.

А ние Македонците ќе си голтаме и ќе си голтаме, но што ни е гајле, едно име имаме, во душата го носиме, 4-та кошаркарска сила сме во Европа, сега настапуваме на светско првенство во ракомет, Кире Лазаров ќе го накитиме со медали за заслуги бидејќи ќе биде најдобар стрелец и така натаму, а на Албанците ќе им ја подариме државата на златна тацна, но што ни е гајле за тоа ...
Надвор од тема нека ни простат админите :) Али во право си сега нема потреба во 21 век од пушки , револуции , атомски итн си има неколку фактори кои носат победа на пр. демографската слика , економската состојба , навлегување во сржта на државноста , развиена свест потоа е лесно се за реализирање.
--- надополнето: 18 јануари 2013 во 02:21 ---
Е тоа е интересно.

Бидејќи во некои скопски општини мнозинство се етнички заедници кои не се ни Македонци ни Албанци, можеби и од нив ќе дочекаме барања за тројазични, четиријазични автобуси, бидејќи истите тие возила поминуваат низ тие општини.

Во Шутка мнозинство се Ромите, во некои села од општина Студеничани мнозинство се Турците и Бошњаците, како на пример Батинци, каде што мнозинство се Бошњаците.

За ЕВН знам дека е приватна компанија, но Водовод и канализација е јавно претпријатие, исто како и ЈСП Скопје, па можеби ќе дочекаме и барања за сметки за вода на албански, ромски, турски, босански и ред други јазици.

Да ги додадеме на ова и спомениците и административните згради од проектот Скопје 2014 и навистина стануваме Дизниленд, баш ме интересира какви инспирации и идеи за цртани филмови би му дале на Волт Дизни кога би бил жив денес.
Епа тоа е бато ги следиме стапките на САД со нивниот испран мозок за некаква глобализација таквите земјички на пример како нашава може и да исчезнат а особено ако имаме вакво малцинство како нашето ништо не го интересира кога треба да има некоја обврска кон државата , а кога ќе дојде ред за вработување и прекумерни апетити тогаш "се кршат човечки права" , "националисти се Македонците"
--- надополнето: 18 јануари 2013 во 02:25 ---
Заминуваш од државата пошто освен македонскиот и англискиот , почна да се употребува и албанскиот ?

Ќе отидеш во Австралија и ќе имаш таму само англиски , и ќе речеш , е сега сум спокоен овде нема албански. Логика ?

Ќе отидеш во Швајцарија и ќе видиш 4 службени јазици , и таму ќе бидеш спокоен , немало албански.

Како можат Швајцарците со 4 јазика да бидат најбогати луѓе ? Со најмалку проблеми ?

Ми дојде лаптоп од Швајцарија , и внатре имаше цедиња на 3 јазици (германски , француски , италијански ) Упатствата на 4 јазика мислам беа ( мислам и романиш имаше) , никаков проблем за нив. А кај нас добиваат нервен напад ако им се случи истото , напуштаат држава , корнат табли...
Оди живеј другар во Грција па таму барај овакви права само Грција ја ценам за тие работи искрено и можам да кажам единствена ДРЖАВА е на Балканот што знае да ги заштити личните интереси оди таму кревај знамиња и барај 2 јазичност. Дојде ред една Грција со најголемо ако не мешано население на Балканот 95% од нејзината територија да ја сочинуваат грци па мајка му нигде го нема тоа ама пак ќе кажам паметни се сите што се во Грција се грци а надвор или дома ако треба и од Марс нека се.
 
Член од
3 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
3
ние што овде збориме, се нервираме нема ниту со прст да мрднеме ние неможеме ништо да смениме... за жал.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
ние што овде збориме, се нервираме нема ниту со прст да мрднеме ние неможеме ништо да смениме... за жал.
Сепак можеме.
Доаѓаат локални избори. Тоа е моментот кога власта е најблиска до базата. Шанса за базата да комуницира со власта.
Ако повеќето од нас го постават пред идните пратеници и советници, прашањето за толерирањето на Албанците, нивниот терор, двоаршинското важење на законите и се друго, тие не можат да го изигнорираат лесно.

...а тоа е само една лесна работа, која реално, можат многумина да ја напраат.
 
M

Muranyi

Гостин
Сепак можеме.
Доаѓаат локални избори. Тоа е моментот кога власта е најблиска до базата. Шанса за базата да комуницира со власта.
Ако повеќето од нас го постават пред идните пратеници и советници, прашањето за толерирањето на Албанците, нивниот терор, двоаршинското важење на законите и се друго, тие не можат да го изигнорираат лесно.

...а тоа е само една лесна работа, која реално, можат многумина да ја напраат.
Толку е голема огорченоста кај македонскиот народ,што тој е западнат во тотална апатија и без надеж дека може нешто да се смени во тој правец.Секој различно се чувствува,но јас се чувствувам како да живеам во држава која воопшто не води грижа за моите права и потреби,што дури веќе не ја ни чувствувам како своја.Работите се дојдени до тој степен,што веќе и не очекувам од полицијата,која ја плаќам со тоа што плаќам даноци,да ме брани,во буквална смисла на зборот не го очекувам тоа.
Сам знаеш дека пред избори се се ветува,а после тоа политичарите забораваат.Дури мислам дека Македонците треба да почнат ама баш исто да се однесуваат како Албанците,да избегнуваат да платат данок,да не ги почитуваат институциите,да бојкотираат све и свашта.Иако,бев оптимист до пред некое време,како секој млад човек во земјава,сега сум сигурен дека сме на пат кон федерализација на земјава,која се повеќе станува практична и очигледна.Уште една интервенција во Уставот и ние ќе живееме во федерална држава,де факто.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Вакви работи и воопшто не треба да не чудат ........... па Македонија е веќе повеќе од една деценија(од 2001) де-факто па и де-јуре(рамковен договор) бинационална држава, нешто како што било порано Австро-Унгарското кралство, две нации(доминантни) во една држава, што и некако и дава шмек на државата како да е федерација т.е. како да постои држава во држава ............. паралелни светови, паралелни институции т.е. институција во институција т.е. еве на пр. идеш во некоја било која МК државна институција и јасно се гледа дека постојат два света Македонски и Албански, ако си Македонец одиш кај докторот Македонец, а ако си Албанец одиш кај докторот Албанец, ако си Македонец одиш на шалтерот каде што работи Македонец, ако си Албанец одиш на шалтерот каде што работи Албанец, Македонецот учи во доминантно МК училиште, на Македонски јазик во доминантно МК класови на кои им предаваат Македонски наставници/професори, а Албанецот учи во доминантно Албански училишта, во доминантно Албански класови, на Албански јазик и им предаваат наставници/професори Албанци !
Исто така Македонецот претежно живее во средини каде што он е мнозинство, а Албанецот претежно живее во средини каде што он е мнозинство и ред и ред и ред други работи кои се реалност и кои секојдневно ги гледаме и кои јасно покажуваат дека Македонија е бинационална држава, една држава но составена од две поголеми/доминантни етнички заедници(Македонци и Албанци), плус нешто ситно некој процент останати кои немаат никаква моќ за ништо !
Во еден пост членот Албанец ПУНО напишал вака:
Срби - Србија
Грци - Грција
Бугари - Бугарија
Албанци - Албанија
Албанци - Косово
БиХ - Бошњаци + Срби + Хрвати
и.т.н.
а за Македонија напишал: Македонци + Албанци = Македонија !!!
... колку ова да ги боли некои членови овде сепак мислам дека членот со право го напишал ова бидејќи реалноста во државава е баш таква !
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Толку е голема огорченоста кај македонскиот народ,што тој е западнат во тотална апатија и без надеж дека може нешто да се смени во тој правец.Секој различно се чувствува,но јас се чувствувам како да живеам во држава која воопшто не води грижа за моите права и потреби,што дури веќе не ја ни чувствувам како своја.Работите се дојдени до тој степен,што веќе и не очекувам од полицијата,која ја плаќам со тоа што плаќам даноци,да ме брани,во буквална смисла на зборот не го очекувам тоа.
Сам знаеш дека пред избори се се ветува,а после тоа политичарите забораваат.Дури мислам дека Македонците треба да почнат ама баш исто да се однесуваат како Албанците,да избегнуваат да платат данок,да не ги почитуваат институциите,да бојкотираат све и свашта.Иако,бев оптимист до пред некое време,како секој млад човек во земјава,сега сум сигурен дека сме на пат кон федерализација на земјава,која се повеќе станува практична и очигледна.Уште една интервенција во Уставот и ние ќе живееме во федерална држава,де факто.
Ние сме живееле со децении така, со страв од убијци, но уште поголем страв од полицијата, дискриминација насекаде, корумпирани политичари кои и така немаа никаква моќ........

А денеска ти се чувствуваш лошо затоа што албанците ги имаат правата што ти ги имаш отсекогаш........тоа е тоа, рацистот мисли дека рацизмот е нормална работа......
како што нацизмот бил нормална во средината на минатиот век, дури да не си бидел нацист тогаш, те викале амеба, соросоид, предавник.....
 
M

Muranyi

Гостин
Ние сме живееле со децении така, со страв од убијци, но уште поголем страв од полицијата, дискриминација насекаде, корумпирани политичари кои и така немаа никаква моќ........

А денеска ти се чувствуваш лошо затоа што албанците ги имаат правата што ти ги имаш отсекогаш........тоа е тоа, рацистот мисли дека рацизмот е нормална работа......
како што нацизмот бил нормална во средината на минатиот век, дури да не си бидел нацист тогаш, те викале амеба, соросоид, предавник.....
Кажа подржувачот на убијци на невини деца...и се испосра.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom