Двојазичност и во градскиот превоз

Статус
Затворена за нови мислења.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.385
Поени од реакции
5.062
Сега и што да правите надвор од фејсбук, на медиумите ке "испаднете" како СДСМ-овци...
--- надополнето: 16 јануари 2013 во 18:34 ---


Таман работа да се нервираме,што има да се нервираме,во државни институции немаш шанси како професионалец,економијата претежно централизирана од партиски личности по потреба,а на медиуми ти солат памет како си требал да учиш и како треба сонцето да те грее, а знаеш дека со ваквата моментална состојба на подолг период ке имаме системски проблеми ... така е,нема потреба од корнење коси,постои странство,постои криминал, ке се снаоѓаме ...
Имаме потреба од корнење на коси и нервоза поради општите состојби во државава, инаку баш ме заболе дали утре на автобусот ќе ми пишувало на кинески или на јапонски ............ корнам/корнеме коси од други проблеми, целава држава е хаос во секоја сфера ........... туку ај мора да има и вакви теми за да може малку да се издуваат тастатура-патриотите македонски(намерно со мала буква) !
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.809
Поени од реакции
17.694
Шо ќе им пишит бе?
Ве молиме проверете дали во вашиот џеб имате нож.
Има каури во автобусот.
На следната станица може да слезете блиску до џамијата каде ќе добиете понатамошни инструкции.Молитва во 1, протест во 2.
За време на патувањето чувствувајте се слободно.Извадете го животинското од себе.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.970
preku glava od siponive, ali ako se uvede ova da bide samo za nivnite avtobusi kako 2ka primer, sto kur ima ja da citam nivni jazik u 22 ka primer kaj so nema nieden od niv?
На територија на град Скопје има два службени јазици Македонскиот и Албанскиот ! Територија на град скопје каде што треба да читаш на албански е и Кисела Вода и Аеродром .
--- надополнето: 16 јануари 2013 во 18:56 ---
GLUPA DRZAVA.Glup Grad!
Ega site da bidete robovi na sipptari pa mos ke se osvestite eden den.
Izgleda deka ke mora krv da se lie da se KONECNO oslobodi makedonija,ovoj pat od samite sebe.
И во Струга има повеке македонци па е албанец градоначалник и се си е на албански од администрација до чистач .Благодарение на припојуваерто на села во општината скопје (Арачиново,Кондово ) шипците дојдоа до шалсификат 20 проценти и сега ке те исмеваат кога ке мораш да му ги читаш патоказите
п.с запамтете секој дупе каде што е меко !Да си повеке од 75 проценти во град и да те дупе некој е срамота !
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Имаме потреба од корнење на коси и нервоза поради општите состојби во државава, инаку баш ме заболе дали утре на автобусот ќе ми пишувало на кинески или на јапонски ............ корнам/корнеме коси од други проблеми, целава држава е хаос во секоја сфера ........... туку ај мора да има и вакви теми за да може малку да се издуваат тастатура-патриотите македонски(намерно со мала буква) !
Ставени сме во таква состојба да не можеме апсолутно ништо да направиме,и колку теми да има за издувување и колку да има тастатура патриоти,па и реал патриоти џабе ни е...
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.529
Поени од реакции
5.059
Овие само кажат „Тоа сакам “и би тоа ..

Мизерија сме , бранителите чекат да се изгласа закон ,иако ја бранеа државата , па дури и парите им ги зимаа на семејствата чии членови загинаа у конфликтот .. Мизерија ..
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Се што е вон рамковниот, значи секоја бенефиција на една етничка заедница во однос на другите е чисто предавство, слично како и амнестијата на хашките случаи пазете луѓе беа сечени,горени на делови по телото, изгладнувани и без вода а за капка вода требало на алах да му се молат, понатаму 12 исчезнати има најверојатно и органите им ги извадиле и тоа е само тоа што останало живо од нив а и двајца беа врзани и разнесени со експлозив и овие се амнестирани и утре ќе ви бараат документи на вас оти нели они се бореа за Македонија-СРАМОТА.

Незнам само дали амнестијата беше политичко неискуство и глупост или едноставно фотелја и власт ПО СЕКОЈА ЦЕНА макар и противуставно дело и акт кој се коси со Обединети нации како и основните човекови принципи и норми како од морален аспект така и од правен.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.385
Поени од реакции
5.062
Се што е вон рамковниот, значи секоја бенефиција на една етничка заедница во однос на другите е чисто предавство, слично како и амнестијата на хашките случаи пазете луѓе беа сечени,горени на делови по телото, изгладнувани и без вода а за капка вода требало на алах да му се молат, понатаму 12 исчезнати има најверојатно и органите им ги извадиле и тоа е само тоа што останало живо од нив а и двајца беа врзани и разнесени со експлозив и овие се амнестирани и утре ќе ви бараат документи на вас оти нели они се бореа за Македонија-СРАМОТА.

Незнам само дали амнестијата беше политичко неискуство и глупост или едноставно фотелја и власт ПО СЕКОЈА ЦЕНА макар и противуставно дело и акт кој се коси со Обединети нации како и основните човекови принципи и норми како од морален аспект така и од правен.
Нашава држава е политикантска .......... исто паковање ти се и едните(ДПМ..) и другите(СД..) ........... само борба за фотеља(власт) и ништо повеќе ......... работата е отидена до таму да нема можност за рикверц, а и покрај се народот сеуште им верува на политичарите кои го соголија и го онадија во секоја можна поза и не ми се верува на очиве мои дека сеуште гледам народ кој трча по партииве и по лидерите нивни ......... :facepalm:
Непостои друг народ на планетава што е до таа мера психички(а и физички) онадуван(особено последниве 20 год.) во секоја можна поза од политичарите како што е Македонскиот народ !
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Nex

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
26.315
Поени од реакции
46.885
Потребна е двојазичност. Вториот јазик да биде Англиски, ко што личи на еден голем град во кој доаѓаат и минуваат странци. Глупост е во денешно време еден турист од западна Европа кој се заебал да дојде тука, да не може да го најде патот од овде до онде.

Туку џабе си вергламе, отиден е возот во пченките...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.385
Поени од реакции
5.062
Потребна е двојазичност. Вториот јазик да биде Англиски, ко што личи на еден голем град во кој доаѓаат и минуваат странци. Глупост е во денешно време еден турист од западна Европа кој се заебал да дојде тука, да не може да го најде патот од овде до онде.

Туку џабе си вергламе, отиден е возот во пченките...

Епа тај западњачки туриста треба да га разуме Аљбански језик/Gjuhe Shqip и нема да се изгуби ........ во пченките ............ :LOL:
 
M

Muranyi

Гостин
Секогаш гледајте на позитивната страна-еве ви можност за бесплатен мини-курс по албански јазик.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
745
Поени од реакции
849
da ne podelea i mesto Makedonija da pisuva Golema Albanija tamn ke bide mission complited
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
што сакаат бе више дајде ова дајте она све ни дадовме преку кур ми е од нив више а и па од оваа влада што све ни дозволува, карај си се македонче шпонче си користи, тоа ни е
 
Член од
3 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
3
Браво ! Искрено морам да признаам "албанците" во туѓа држава ( уште некое време туѓа) се многу храбри ова е голем чекор да направиш .. македонците во Албанија немаат никакво право,а они тука си уживаат .. ние сме криви ние го дозволуваме ова во Тетово и Гостивар прво нешто ако пишува го пишува на албански па под него на македонски.. а на радиото ќе има ли бар македонски песни?
 

SteamyLover

beautiful tango
Член од
24 октомври 2012
Мислења
202
Поени од реакции
554
Ништо не бидува од државава више... за жал
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.460
Поени од реакции
1.688
А ќе ни дадат на нас студентите бесплатен превоз паралелно со двојазичноста во ЈСП?
Или ќе ни опнат уште по 200-300 денари на месечните билети за преправање на секаков натпис дополнително и на албански да има?
Ќе си речеш ќе биде еден ден нешто од државава, ама вака...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom