Дворови

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Летото, откоа се исфарба куќата, смени се дограмата, ролетни, ово оно. Сега и ограда на терасата требе да се смене, новата ќе е напраана од дрво за да личе на чардак.

Луки, ного ме ареса чардако, оше поубав ќе биде кога ќе ставеш дрвена ограда. Само да туреш и јамболија на чардако, да се познава дека е тава домаќинска куќа
 
L

Luki Junior

Гостин
Луки, ного ме ареса чардако, оше поубав ќе биде кога ќе ставеш дрвена ограда. Само да туреш и јамболија на чардако, да се познава дека е тава домаќинска куќа
Да, и мен ме ареса. Ќе го правеме мешавина од кедар и чам. Мама си порача рогозини да и исткаат по мерка. Исто и некакви перници така поголеми за седејне. Нејќе да си го вала чеизо (јамболии и ткаени черги.. Чувала ги за невестите на мен и брат ми.. Семејно наследство и богатство).
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Здравје напролет ќе се занимавам со дворот. Сега е ладно.
Освен бекатон, друго и нема :)
Напред треба малце тревичка, чешмата да се среди... и такви работи.
Ништо посебно.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Некој предлог за цвеќиња што успеваат во зима?
Имам аранжирано мал дел од дворот ограден со камења а во средината јабука-цвеќиња и зимзелени дрвца. Сега слана попара ги направи цвеќињата а без нив ми изгледа шуто целото место.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Некој предлог за цвеќиња што успеваат во зима?
Имам аранжирано мал дел од дворот ограден со камења а во средината јабука-цвеќиња и зимзелени дрвца. Сега слана попара ги направи цвеќињата а без нив ми изгледа шуто целото место.
Хризантеми...темјанушки... сигурно има уште некои ама не ги знам. :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.493
Поени од реакции
6.119
Дечки некој што се занимава со хортикултура да ме посоветува.
Посадив туја смарагд па сакам да знам како да грижам за нив.

Човекот од кој ги купив ме посоветува да ги наводнувам секој ден но нешто не се свежи, почнаа да пожолтуват на места. Исто и тие кој ги посадив лани(а кој не ги наводнував претходно) од кога почнав да ги наводнувам почнаа да пожолтуват, да губат свежина.
 

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
Има повеќе видови туја. Еден вид на туја, пожолтуваат , па стануваат кафеави и тек напролет почнуваат жолтеат , па позеленуваат. Но има еден вид на туја каде понекогаш само пожолтуваат краевите на листовите. Ништо страшно таква сорта се.
Јас во ментов разгледував да засадам жива ограда од туја пликата и од јуниперус скајрокет.
Имам трвдење од една личност дека јуниперус скајрокер не ја бивала многу во Македонија. Се сушела за некоја година. Што ме пишманува да ја садам како жива ограда на еден плац.
Ако има некој искуство со туја пликата и од јуниперус скајрокет, дали се добар избор за жива ограда во Македонија?
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Дали некој познава архитект или дизајнер, да му дадам слики и димензии од двор и да ми го осмисли и нацрта?
Се скапав барање по интернетов, повеќето се околу хортикултура. И тоа ке ми треба али ништо не најдов околу дизанј на ограда, плочки и слично.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
Дали некој познава архитект или дизајнер, да му дадам слики и димензии од двор и да ми го осмисли и нацрта?
Се скапав барање по интернетов, повеќето се околу хортикултура. И тоа ке ми треба али ништо не најдов околу дизанј на ограда, плочки и слично.
Ако најдеш таков препорачај ми го и мене
 

Kajgana Shop

На врв Bottom