Дворови

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од kratovcanec, 18 март 2007.

 1. Shemsa

  Shemsa Певаљка

  Член од:
  2 октомври 2012
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  285
  Луки, ного ме ареса чардако, оше поубав ќе биде кога ќе ставеш дрвена ограда. Само да туреш и јамболија на чардако, да се познава дека е тава домаќинска куќа
   
  На Luki Junior му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Luki Junior

  Luki Junior Гостин

  Да, и мен ме ареса. Ќе го правеме мешавина од кедар и чам. Мама си порача рогозини да и исткаат по мерка. Исто и некакви перници така поголеми за седејне. Нејќе да си го вала чеизо (јамболии и ткаени черги.. Чувала ги за невестите на мен и брат ми.. Семејно наследство и богатство).
   
 3. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.309
  Здравје напролет ќе се занимавам со дворот. Сега е ладно.
  Освен бекатон, друго и нема :)
  Напред треба малце тревичка, чешмата да се среди... и такви работи.
  Ништо посебно.
   
 4. acetetovo

  acetetovo Македонец!

  Член од:
  1 мај 2007
  Мислења:
  3.994
  Допаѓања:
  2.363
  Некој предлог за цвеќиња што успеваат во зима?
  Имам аранжирано мал дел од дворот ограден со камења а во средината јабука-цвеќиња и зимзелени дрвца. Сега слана попара ги направи цвеќињата а без нив ми изгледа шуто целото место.
   
 5. c i t r o

  c i t r o

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  11.426
  Допаѓања:
  7.678
  Хризантеми...темјанушки... сигурно има уште некои ама не ги знам. :)
   
 6. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
 7. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
 8. Dolce ♥♥♥♥

  Dolce ♥♥♥♥

  Член од:
  26 октомври 2011
  Мислења:
  1.587
  Допаѓања:
  1.159
 9. reddevil4ever

  reddevil4ever

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  5.926
  Допаѓања:
  3.291
  Дечки некој што се занимава со хортикултура да ме посоветува.
  Посадив туја смарагд па сакам да знам како да грижам за нив.

  Човекот од кој ги купив ме посоветува да ги наводнувам секој ден но нешто не се свежи, почнаа да пожолтуват на места. Исто и тие кој ги посадив лани(а кој не ги наводнував претходно) од кога почнав да ги наводнувам почнаа да пожолтуват, да губат свежина.
   
 10. 0nline

  0nline ЕУ и Нато Антифашист

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  47
  Има повеќе видови туја. Еден вид на туја, пожолтуваат , па стануваат кафеави и тек напролет почнуваат жолтеат , па позеленуваат. Но има еден вид на туја каде понекогаш само пожолтуваат краевите на листовите. Ништо страшно таква сорта се.
  Јас во ментов разгледував да засадам жива ограда од туја пликата и од јуниперус скајрокет.
  Имам трвдење од една личност дека јуниперус скајрокер не ја бивала многу во Македонија. Се сушела за некоја година. Што ме пишманува да ја садам како жива ограда на еден плац.
  Ако има некој искуство со туја пликата и од јуниперус скајрокет, дали се добар избор за жива ограда во Македонија?
   
 11. Martin

  Martin

  Член од:
  25 јануари 2005
  Мислења:
  5.104
  Допаѓања:
  3.931
  Дали некој познава архитект или дизајнер, да му дадам слики и димензии од двор и да ми го осмисли и нацрта?
  Се скапав барање по интернетов, повеќето се околу хортикултура. И тоа ке ми треба али ништо не најдов околу дизанј на ограда, плочки и слично.
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: