Дворови

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од kratovcanec, 18 март 2007.

1. Shemsa

Shemsa Певаљка

Член од:
    2 октомври 2012
    Мислења:
    174
    Допаѓања:
    285
    Луки, ного ме ареса чардако, оше поубав ќе биде кога ќе ставеш дрвена ограда. Само да туреш и јамболија на чардако, да се познава дека е тава домаќинска куќа

На Luki Junior му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Luki Junior

Luki Junior Гостин

Да, и мен ме ареса. Ќе го правеме мешавина од кедар и чам. Мама си порача рогозини да и исткаат по мерка. Исто и некакви перници така поголеми за седејне. Нејќе да си го вала чеизо (јамболии и ткаени черги.. Чувала ги за невестите на мен и брат ми.. Семејно наследство и богатство).

3. Струмикс

Струмикс Еден...не го знаеш!

Член од:
    9 декември 2005
    Мислења:
    13.792
    Допаѓања:
    3.309
    Здравје напролет ќе се занимавам со дворот. Сега е ладно.
    Освен бекатон, друго и нема :)
    Напред треба малце тревичка, чешмата да се среди... и такви работи.
    Ништо посебно.

4. acetetovo

acetetovo Македонец!

Член од:
    1 мај 2007
    Мислења:
    3.994
    Допаѓања:
    2.363
    Некој предлог за цвеќиња што успеваат во зима?
    Имам аранжирано мал дел од дворот ограден со камења а во средината јабука-цвеќиња и зимзелени дрвца. Сега слана попара ги направи цвеќињата а без нив ми изгледа шуто целото место.

5. c i t r o

c i t r o

Член од:
    20 септември 2008
    Мислења:
    11.426
    Допаѓања:
    7.678
    Хризантеми...темјанушки... сигурно има уште некои ама не ги знам. :)

6. @cool@

@cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

Член од:
    2 јуни 2007
    Мислења:
    23.580
    Допаѓања:
    27.051
  7. @cool@

@cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

Член од:
    2 јуни 2007
    Мислења:
    23.580
    Допаѓања:
    27.051
  8. Dolce ♥♥♥♥

Dolce ♥♥♥♥

Член од:
    26 октомври 2011
    Мислења:
    1.587
    Допаѓања:
    1.159
  9. reddevil4ever

reddevil4ever

Член од:
    26 јануари 2009
    Мислења:
    5.926
    Допаѓања:
    3.291
    Дечки некој што се занимава со хортикултура да ме посоветува.
    Посадив туја смарагд па сакам да знам како да грижам за нив.

Човекот од кој ги купив ме посоветува да ги наводнувам секој ден но нешто не се свежи, почнаа да пожолтуват на места. Исто и тие кој ги посадив лани(а кој не ги наводнував претходно) од кога почнав да ги наводнувам почнаа да пожолтуват, да губат свежина.

10. 0nline

0nline ЕУ и Нато Антифашист

Член од:
    8 јануари 2012
    Мислења:
    94
    Допаѓања:
    47
    Има повеќе видови туја. Еден вид на туја, пожолтуваат , па стануваат кафеави и тек напролет почнуваат жолтеат , па позеленуваат. Но има еден вид на туја каде понекогаш само пожолтуваат краевите на листовите. Ништо страшно таква сорта се.
    Јас во ментов разгледував да засадам жива ограда од туја пликата и од јуниперус скајрокет.
    Имам трвдење од една личност дека јуниперус скајрокер не ја бивала многу во Македонија. Се сушела за некоја година. Што ме пишманува да ја садам како жива ограда на еден плац.
    Ако има некој искуство со туја пликата и од јуниперус скајрокет, дали се добар избор за жива ограда во Македонија?

11. Martin

Martin

Член од:
    25 јануари 2005
    Мислења:
    5.104
    Допаѓања:
    3.931
    Дали некој познава архитект или дизајнер, да му дадам слики и димензии од двор и да ми го осмисли и нацрта?
    Се скапав барање по интернетов, повеќето се околу хортикултура. И тоа ке ми треба али ништо не најдов околу дизанј на ограда, плочки и слично.

На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: