Две работни места

Член од
12 декември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Sto mislite dali ima pravo sekoj sam da odluci ,pokraj ednoto rabotno mesto ,kade e osiguran, moze da raboti i na drugo mesto posle rabotnoto vreme?Ako se cuvstvuvas deka mozes da odgovoris vo potpolnost na baranjata na rabotodavecot,dali toj ima pravo da ti zabrani da rabotis i na drugo mesto?
Pa neli prifakame mnogu modeli od zapad,pa zasto da ne go prifatime i ova da se raboti koj kolku moze ...?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Да ми забрани, нема шанси. Се додека не се одразува на работата ич к.. да не го боли што правам потоа
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
Топ е бе две работни места,ако можеш да ги издржиш,ама јас себе не би се осудил на таква работа - би требало да немам личен живот,само да работам и да одмарам односно СПИЈАМ!!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Знам како е, мајками работи на 2 работни места (и како издржува и се чудам). Можам само ова да ви го кажам. Дома е само за спиење, од сабајле од 6 излегува во 9 вечер е дома. Епа замислете како би сте се осеќале олку да работите како прво, како второ да неможиш раат да одмориш, како трето дома да те немаат асолно видено времиња...
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Што знам, јас не би работела две работи. Dzish ги кажа причините погоре.
Не може 15-16 часа мозокот да ти работи исто и колку и да се трудиш тешко е да постигнеш успех и на двете места.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Не би можела да работам на две работни места. Секоја работа си има своја тежина и секоја бара посветеност и концентрација. Нема шанси да функционирам ако работам на две места. Плус потребен е одмор на секој организам.
 

jass

Aut viam inveniam aut faciam!
Член од
25 август 2007
Мислења
328
Поени од реакции
4
Momentalno rabotam na dve rabotni mesta. Treba mnogu pozrtvuvanot i odkazuvanje od nekoi raboti no sepak e dobro. A ima vreme za odmor sakam da go iskoristam vremeto duri mozam!
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Па интересно е.
Иако немам пробано,де...
И сеа ке речат мрзлив сум бил многу,ама нема веза,ја баш го сакам адреналинот што го носи работењето на две места....
Баш е фино,да речеме,ако сакаш да не мислиш на нешто лошо што ти се случило,пошто кога цел ден трчаш наваму-натаму,не ни ти останува многу време да мислиш на било шо...
Ама шо знам ја....
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Не би можела да имам две работни места, знам како и’ е на мајка ми, оди на работа од 6, се враќа во 3, и дома пак седнува да работи. Иако е дома, исто ко да не е, воопшто не ја гледаме, нема време за ништо, и цело време е уморна.
Јас не би можела да издржам толкав притисок. Можеби сега така мислам, бидејќи нема за шо да се грижам освен за себе, ама кога ќе имам некој покрај мене (деца, едно-друго), за кој треба да се грижам, ќе мора да работам и да се жртвувам, нормално, ако нема друг излез.

А тоа дали работодавецот може да ти забрани да работиш на друго место секако дека не, ти имаш работно време и другото време ти е слободно, тој нема право да ти кажува што да правиш со слободното време. :toe:
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
1
Јас немам слушнато до сега некој да забранил...во слободното време секој може да прави што сака
 
U

UnholY

Гостин
Па доколку личноста не се преоптоварува и доколку му одговара тоа не гледам зошто да не работи на две места....и плус тоа финансиски ке си биде доволно осигурен така да мислам дека нема ништо лошо во тоа...е сега тоа негативно ќе се одрази на организмот поради преголемата исцрпеност ама ќе се навикне со текот на времето....
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Spored mene zavisi od rabotata.Sto ako dvete firmi kade sto bi rabotel se konkurencija ili sl....dokolku nemaat vrska ednata rabota so drugata togas vo red...ali ako e kako pregeska so kazav togas treba da e zabraneto.
Primer jas ne opravduvam vo zdravstvoto doktor koj raboti pod drzavna kapa da ima istovremeno i privatna ordinacija.
Ali ako pravime muabet za Primer...KOnfekcija ili sl.prva smena pa posle kelner ili sl...mislam me razbirate,togas e ok!I kapa im simnuvam na tie sto se sposobni toa da go izdrzat.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Sto mislite dali ima pravo sekoj sam da odluci ,pokraj ednoto rabotno mesto ,kade e osiguran, moze da raboti i na drugo mesto posle rabotnoto vreme?Ako se cuvstvuvas deka mozes da odgovoris vo potpolnost na baranjata na rabotodavecot,dali toj ima pravo da ti zabrani da rabotis i na drugo mesto?
Pa neli prifakame mnogu modeli od zapad,pa zasto da ne go prifatime i ova da se raboti koj kolku moze ...?
Не верувам дека било кој работодавец смее да забрани некому да работи и на друго место. Може од инат да го уцени, да го избрка и сл. но да забрани не.
За право, секој има право што сака да си прави со својот живот. Тоа нема врска со западот и неговите модели. Работата е во тоа што неможе да се издржат ни физички ни психични две работни места со полно работно време. Луѓе сме, со нормален живот со обврски и надвор од работното место.
Евентуално може да се спојат две работни места доколку едното е редовно, а другото со скратено работно време, хонорарно или само за викенд, како што е работата по кафичи, дискотеки, ресторани итн.
 
K

Kiko

Гостин
Дали има законска опција да бидеш пријавен на две работни места? Со тоа што ќе земеш неплатен одмор од првото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom