Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Море се одело а во 1945 и стрелање имало.
Да во 1944/5, само на крајот излегува дека и немало доволно стрелања затоа што денес повторно гледаме на сцена повампирување на ВанчовоВМРО, Балисти и други кои нели во тоа време биле стрелани, изгледа голем број побегнале, што велиш?
Или можеби е тоа затоа што демократијата климатски многу им се погодила па си велат сега му е мајката.

Остави ја историјата, не ја ретуширај, туку користи ја за да ти стане јасно што е тоа што се случува денес.
(најчесто се повторува заради не добро научени лекции)
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
242
Eve nekoi stari informacii, od 2008...
Vkupniot dolg na site ex Yu drzavi - 95 milijardi
Автоматски споено мислење:

I, sto vikate, vo Yugoslavia se ziveelo na kredit, a?
остави мислење на бројлери...YU при распадот со сите опашки не повеќе од 14 милијарди долг кој е редовно сервисиран, територијата на YU сега како ситни кнежевства,доминиони, територии итн. преку 850-900 , башка опљачкани и без имот, понатака се задолжуваат за каматата и тонат во должничко ропство се подлабоко..работејќи ко наемници за бедна плата и туѓ профит :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.902
Главниот бенефит на таа држава била големината, каков сакаш имај систем, многу е потешко да си конкурентен и некој да те сфати сериозно на светско ниво со 2, 4, па и 7 милиони народ, отколку со 25+ милиони.
1707780112485.png
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
42
Поени од реакции
124
Главниот бенефит на таа држава била големината, каков сакаш имај систем, многу е потешко да си конкурентен и некој да те сфати сериозно на светско ниво со 2, 4, па и 7 милиони народ, отколку со 25+ милиони.
Прегледај го приврзокот 406647
За време на Југославија сите земји имале природен раст. После распадот цел балкан опаѓа драстично. Значи сосема обратно. Без поголема популација многу потешко е поголем GDP.

Еве Македонија во 1955 имала 1,379М. До 1990 2М. После тоа стагнираме.

А проекцијата за соседите околу нас е страшна.

1708673820812.png
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Poveke bi rekol deka ni fali zadovolstvo I sreka, sto "demokrative" ne mozat da ni go dadat...
Еве ќе најдеме вожд некој и тој ќе ги контролира медиумите и ќе пере мозок и ќе ни објаснува за љубичици и виножита и сите ќе бидеме среќни. Треба и интернетот да го забрани и да гледаме слетови 24/7.
Да ти објаснам, голем си. Преземи одгорност кон самиот себе не чекај Тато претседник и мама премиер да ти ги средуваат работите. 40+ си не си во јасли.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
700.000 odseleni Makedonci like this
Секој може кај сака да оди. Не е ова Источна Германија и ѕидот. Слобода. Секој сам си одлучува. За твојата среќа само ти си одговорен. Имаш илјадници начини за да станеш среќен. Одбери си сам. Искористи ги можностите. Седни размисли што сакаш и како сакаш и работи на тоа.
Ако те нервира политиката не гласај не гледај вести. Прави тоа што те прави среќен.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.825
.. За твојата среќа само ти си одговорен. Имаш илјадници начини за да станеш среќен. Одбери си сам...
Gledaj, prijatel... Mozam jas da ti objasnuvam kup primeri, kao moj prijatel sto go pravel tokmu toa sto ti vikas, napravil 2 firmi, kapital za 3 generacii, kuki, vikendici... Ama posle 3-ta rakija so bolka na srce mi kaxuva deka ne e sreken, zatoa sto edinstveniot sin mu zaminal vo Irska (I za pogolema ironija se vrabotil tamu vo ista firma ko negovata) zatoa sto edinstveno nesto sto ne mozel da mu pruzi, bilo zivot vo sredena drzava, a ne vukojebina ko sto stanavme.

Zalno sto ne ste sposobni da ja vidite pogolemata slika na zivotot
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Gledaj, prijatel... Mozam jas da ti objasnuvam kup primeri, kao moj prijatel sto go pravel tokmu toa sto ti vikas, napravil 2 firmi, kapital za 3 generacii, kuki, vikendici... Ama posle 3-ta rakija so bolka na srce mi kaxuva deka ne e sreken, zatoa sto edinstveniot sin mu zaminal vo Irska (I za pogolema ironija se vrabotil tamu vo ista firma ko negovata) zatoa sto edinstveno nesto sto ne mozel da mu pruzi, bilo zivot vo sredena drzava, a ne vukojebina ko sto stanavme.

Zalno sto ne ste sposobni da ja vidite pogolemata slika na zivotot
Секој си знае за себе. Јас имам и повеќе од што ми треба да сум среќен. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom