Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.632
Поени од реакции
32.026
Гајле ми е за политика. 90% мислат дека од форумов се профилери на ЦИА.
И него му е гајле за политика, it's all about the money :D

Има и за МОСАД, ФСБ, МИ6, БНД :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Тито бил амерички играч, да речеме, обрнете внимание на зборот „играч“. Овие сега што наводно владеат што се, како да ги наречеме нив? Оти играчи сигурно не се. За да бидеш играч треба да имаш некаква геополитичка тежина, капитал со кој што можеш да си играш политика. Југославија била фактор, можеби не глобален, но регионален сигурно и поим за држава за денешниве испрдоци од држави во регионов. Има разлика од тоа да бидеш играч, до тоа да бидеш слуга. Ние денес не сме ни слуги, а за тоа е целата борба. Ние сме територија за поткусурување, ветена награда за верноста на Албанците, Бугарите, Грците кон интересите на САД и НАТО во регионов. Така било и во минатото кога не делеле, така е и денес.
Поделбата на МКД би предизвикала проблеми и потреси во регионот и токму затоа вештачки не одржуваат во живот со децении. Да речеме да би имало поделба на Македонија помеѓу Албанија и Бугарија, во тој случај не би биле задоволни па Србите и Грците, особено не Грците, бидејќи за Грција е многу подобро и побезопасно на нејзините северни граници да има една мала, слаба и килава Македонија т.е. Северна МКД одошто некакви Голема Албанија и Голема Бугарија кои би претставувале закана и за самата Грција !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.229
Поени од реакции
32.087
...претходница на Југославија!

317682585_1843545519323573_8942981101771951995_n.jpg

... интересно што се гледало тоа потписот на отворот на пасошот, а посебно уводниот текст на самиот пасош:

"Na putu se vladaj pristojno i obzirno prema svakome, a naročito prema železničkom i brodskom osoblju, zatim prema ženama i deci.
-Budi posve spreman za iskrcavanje, čim brod stigne u luku. Rublje na Tebi neka je čisto, a odelo uredno i lice vedro.
-U novoj zemlji budi ozbiljan i ispravan;pokoravaj se zakonima i vlastima;ne govori zlo o toj zemlji, a na svoju ne zaboravljaj.
-Ne primaj posao koji te suviše ponižava i ne radi za manju platu od ostalih radnika, ne konkuriraj drugim radnicima već budi solidaran s njima pa će Te poštovati i tražiti radnici i poslodavci.
-Ne opijaj se i ne kockaj.
-Novac štedi i šalji svojima u stari kraj i to preko Poštanske Štedionice, jer Ti je novac u Poštanskoj Štedionici posve siguran, pošto država jamči za to. Ne poveravaj novac raznim nepoznatim bankarima, posrednicima i agentima.
-Ako Ti je potreban kakav savet, zaštita, ili šta drugo, obrati se na našeg Konzula ili Iseljeničkog Izaslanika.
-Uči jezik zemlje u kojoj si, jer ćeš lakše tako proći, ali ne zaboravljaj svoj maternji jezik i sa svojom decom razgovaraj samo na maternjem jeziku, bez obzira da li su deca rođena u starom kraju ili novoj zemlji.
A sada bilo ti srećno i do viđenja!
Znaj, da će se Tvoja otadžbina veseliti Tvome povratku."
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.079
Поени од реакции
74.634
Денес, у слични документи, државата ти се обраќа со правен речник третирајќи те според правниот статус што го имаш како граѓанин, приватно лице и со сите обврски и права. Барем на хартија правно те третира како рамноправна единка, без разлика што си Митре од Дељадровце што ги носи цигарите бутнати у подвиткан ракав од маица со кратки ракави.
У Краљевина, државата тачно знаела кој си и што си. И немала никакви пречки тоа да ти го каже у фаца. Да те потсети да не се пијанчиш и коцкаш, пошто тачно знае дека многу големи се шансите да станеш пропалица коа ќе излезеш у бел свет. Пошто си шљам, кој може да почне да се курчи и да наебе, па мора у ебаниот пасош да му се каже да не се понаша ко тука што се понаша. Да не смрди и да биде пристоен.
Мора тоа у пасош! Секој да го има стално со себе. Пошто ова се говеда овде, да не се лажеме.
Искреност ти се вика тоа.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.942
Поени од реакции
8.865
ДАЛИ МИ НЕДОСТАСУВА.....ми се рика, плаче од мака...ми фали многу тоа време од мојата сакана мила Југославија:place::place::place::place::place::place:


На кое мизерно дереџе спаднавме сега...на катастрофа, мизерија тешка, јебана од сите можни страни....едно нешто не функционира, ниту народ...ништооооооооооооооооооооооооооо..тотален хаос:yid:

Лажни дојави за бомби, лажни пораки од УЈП. лажни пораки од МВР, хакиран ФЗО..и уште што не...:place:
 

Флеш

Демодератор
Член од
23 март 2009
Мислења
10.164
Поени од реакции
10.316
ДАЛИ МИ НЕДОСТАСУВА.....ми се рика, плаче од мака...ми фали многу тоа време од мојата сакана мила Југославија:place::place::place::place::place::place:


На кое мизерно дереџе спаднавме сега...на катастрофа, мизерија тешка, јебана од сите можни страни....едно нешто не функционира, ниту народ...ништооооооооооооооооооооооооооо..тотален хаос:yid:

Лажни дојави за бомби, лажни пораки од УЈП. лажни пораки од МВР, хакиран ФЗО..и уште што не...:place:
Фак Југославија! Слава Македонија!
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.203
Поени од реакции
15.014
ДАЛИ МИ НЕДОСТАСУВА.....ми се рика, плаче од мака...ми фали многу тоа време од мојата сакана мила Југославија:place::place::place::place::place::place:


На кое мизерно дереџе спаднавме сега...на катастрофа, мизерија тешка, јебана од сите можни страни....едно нешто не функционира, ниту народ...ништооооооооооооооооооооооооооо..тотален хаос:yid:

Лажни дојави за бомби, лажни пораки од УЈП. лажни пораки од МВР, хакиран ФЗО..и уште што не...:place:
Tеткице бидејќи си југоносталгичар имаш од мене рубин петка.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
959
Поени од реакции
538
Вечер, на подкастот на Движење Бојкотирам ќе има емисија ќе се аргументира зошто Југославија не беше нет позитива за Македонија и Македонштината.

Автоматски споено мислење:

Трајко Трајковски поентира зошто Тито никогаш не беше и македонски претседател

 

Kajgana Shop

На врв Bottom