Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.942
Поени од реакции
6.383
стариот остана комунист до крај - слуга на идеологијата
Не беше тој никогаш слуга на идеологијата. Идеологијата никаде не проповедаше тој да курца народни пари за луксузите кои ги живееше ко рок ѕвезда, додека селата во Македонија каде живееше 40% од населението мораше да полни вода од сред село од чешма која едвај сами собрале пари да си ја направат и мораа да газат кал се од осамостојувањето на Македонија. Тој беше само слуга на парите кои му ги даваше западот и наместо да одат тие пари за народот, одеа за неговите лични хирови. Инфраструктурата и фабриките (кои беа само странски инвестиции со втора рака технологија машини од западна Европа) народот сам си ги градеше. А профитот само тој го лапаше.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
7.859
Поени од реакции
6.407
Не беше тој никогаш слуга на идеологијата. Идеологијата никаде не проповедаше тој да курца народни пари за луксузите кои ги живееше ко рок ѕвезда, додека селата во Македонија каде живееше 40% од населението мораше да полни вода од сред село од чешма која едвај сами собрале пари да си ја направат и мораа да газат кал се од осамостојувањето на Македонија. Тој беше само слуга на парите кои му ги даваше западот и наместо да одат тие пари за народот, одеа за неговите лични хирови. Инфраструктурата и фабриките (кои беа само странски инвестиции со втора рака технологија машини од западна Европа) народот сам си ги градеше. А профитот само тој го лапаше.
знаеш дека не е така, ама сосила те тера нешто од внатре

ако сега подобри ти се сатанистите кои пропагираат педери и лгбт заедници, а и ти си еден од нив, шо да ти речам нема спас за тебе

тито ги издрибла и хитлер и сталин, најголемите ликови во тоа време, југа од камен на камен останато во 45та до современа европска земја во 70тите,со технологија од игла до локомотива, граѓанин со пасош почитуван во цел свет да знаат од каде доаѓаш....... сега ти се бољи мурто и курто
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.942
Поени од реакции
6.383
знаеш дека не е така, ама сосила те тера нешто од внатре

ако сега подобри ти се сатанистите кои пропагираат педери и лгбт заедници, а и ти си еден од нив, шо да ти речам нема спас за тебе

тито ги издрибла и хитлер и сталин, најголемите ликови во тоа време, југа од камен на камен останато во 45та до современа европска земја во 70тите,со технологија од игла до локомотива, граѓанин со пасош почитуван во цел свет да знаат од каде доаѓаш....... сега ти се бољи мурто и курто
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.739
Поени од реакции
8.036
Од бивша Југославија само музиката и пасошот би ги издвоил како најголеми придобивки.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.942
Поени од реакции
6.383
знаеш дека не е така, ама сосила те тера нешто од внатре

ако сега подобри ти се сатанистите кои пропагираат педери и лгбт заедници, а и ти си еден од нив, шо да ти речам нема спас за тебе

тито ги издрибла и хитлер и сталин, најголемите ликови во тоа време, југа од камен на камен останато во 45та до современа европска земја во 70тите,со технологија од игла до локомотива, граѓанин со пасош почитуван во цел свет да знаат од каде доаѓаш....... сега ти се бољи мурто и курто
Јас не подржавам муртинци, сатанисти и остала гамад.

Југославија се направи со амерички пари од маршалов план а не со комуњарска идеологија. Иначе комуњарите како лева идеологија се најблиски со педерите.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.057
Поени од реакции
74.587
Од бивша Југославија само музиката и пасошот би ги издвоил како најголеми придобивки.
ако била земјата толку срање, како нејзиниот пасош станал меѓу најбараните у свет и како стигнал до тоа, со него да може да се иде у највише земји од светот, без визи, повеќе од било кој друг пасош?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.739
Поени од реакции
8.036
Toлку посто невистина отприлика има во твоите постови тука и кај Равна земља.
А колку посто има вистина во Хелиоцентризмот?
Автоматски споено мислење:

ако била земјата толку срање, како нејзиниот пасош станал меѓу најбараните у свет и како стигнал до тоа, со него да може да се иде у највише земји од светот, без визи, повеќе од било кој друг пасош?
Па за полесно да си побегнат оние што биле невработени... Капирај малку.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.942
Поени од реакции
6.383
ако била земјата толку срање, како нејзиниот пасош станал меѓу најбараните у свет и како стигнал до тоа, со него да може да се иде у највише земји од светот, без визи, повеќе од било кој друг пасош?
Ако ти е пасошот некое мерило, и со северџанскиот пасош можеш да си се шеташ низ цела европска унија без виза.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702
Ако ти е пасошот некое мерило, и со северџанскиот пасош можеш да си се шеташ низ цела европска унија без виза.
Оди де шетај се со Социјалната помош од 18.000 денари... Таа сума јас не ја нарекувам плата туку социјална помош. Башка што и таа „социјална помош“ доста луѓе не ја земаат редовно. Ќе ти речи газдата абе немам промет, чекам пари од странство кај што ја извезувам робата, сметката ми е блокирана, ме заеба ортакот или големи давачки имам ме казна трудова инспекција со 5.000 евра... Абе во доста фирми сега на септемвриски Спасовден на 15 септември ќе земаат плата, а следната плата ќе ја земат некој ден пред Св. Никола...Во 2011 година плата јас зедов за Водици а следната плата ја зедов за Велигден... Барем мене никој да не ми кажува колку се редовни работодавците со платите, бидејќи јас не сум фчерашен...

"Kadaif“ Дека со северџанскиот пасош можеш да си се шеташ низ цела европска унија без виза. Оди тоа кажи им го на жителите на планинските Битолско - Прилепските села во Мариовскиот регион, граѓаните на Македонски Брод, Берово, Валандово, Виница, Демир Капија, Злетово, Пробиштип, Радовиш... Ете и тие си имаат пасоши, ами де што не си шетаат насекаде низ државите на ЕУ??? Или пак ги имаат заборавено пасошите во кој шкаф ги оставиле? Или некаде по пат ги имаат изгубено поради скинат џеб од фармерките, па сега МВР им прави проблем за да си извадат нов...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.942
Поени од реакции
6.383
Оди де шетај се со Социјалната помош од 18.000 денари... Таа сума јас не ја нарекувам плата туку социјална помош. Башка што и таа „социјална помош“ доста луѓе не ја земаат редовно. Ќе ти речи газдата абе немам промет, чекам пари од странство кај што ја извезувам робата, сметката ми е блокирана, ме заеба ортакот или големи давачки имам ме казна трудова инспекција со 5.000 евра... Абе во доста фирми сега на септемвриски Спасовден на 15 септември ќе земаат плата, а следната плата ќе ја земат некој ден пред Св. Никола...Во 2011 година плата јас зедов за Водици а следната плата ја зедов за Велигден... Барем мене никој да не ми кажува колку се редовни работодавците со платите, бидејќи јас не сум фчерашен...

"Kadaif“ Дека со северџанскиот пасош можеш да си се шеташ низ цела европска унија без виза. Оди тоа кажи им го на жителите на планинските Битолско - Прилепските села во Мариовскиот регион, граѓаните на Македонски Брод, Берово, Валандово, Виница, Демир Капија, Злетово, Пробиштип, Радовиш... Ете и тие си имаат пасоши, ами де што не си шетаат насекаде низ државите на ЕУ??? Или пак ги имаат заборавено пасошите во кој шкаф ги оставиле? Или некаде по пат ги имаат изгубено поради скинат џеб од фармерките, па сега МВР им прави проблем за да си извадат нов...
А со југословенската плата и југословемскиот пасош шетале старите по Берли, Париз, Виена, Њу Јорк, Амстердам? Гледам на стариве преполни им се албумите со слики од ајфеловата кула, каналите у Амстердам, до Биг Бен итн. Абе една војска ќе ги пратат во Тузла и цел живот тоа ќе го трубат ко божем во Мајорка биле.:vozbud:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702
А со југословенската плата и југословемскиот пасош шетале старите по Берли, Париз, Виена, Њу Јорк, Амстердам? Гледам на стариве преполни им се албумите со слики од ајфеловата кула, каналите у Амстердам, до Биг Бен итн. Абе една војска ќе ги пратат во Тузла и цел живот тоа ќе го трубат ко божем во Мајорка биле.:vozbud:
Ох леле, леле. Од сите бивши 6 Ју Републики на времето можеле да си дозволат да одат на одмор во некоја од државите од СССР, Полска, ама и во државата што е со убедливо највисоки цени во Источна Европа. Тоа е државата Чешка. И тогаш а и сега Чешка има убедливо највисоки цени од Источно Европските земји... Ами сега кој оди во Чешка освен бизнис класата?? Како е онаа фразата: За државите како Бугарија, Грција, Албанија, Маџарска, Румунија, Португалија, Чешка„ Ееееееее Ние за нив бевме Швајцарија“...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
7.859
Поени од реакции
6.407
А со југословенската плата и југословемскиот пасош шетале старите по Берли, Париз, Виена, Њу Јорк, Амстердам? Гледам на стариве преполни им се албумите со слики од ајфеловата кула, каналите у Амстердам, до Биг Бен итн. Абе една војска ќе ги пратат во Тузла и цел живот тоа ќе го трубат ко божем во Мајорка биле.:vozbud:
многу на луксуз си фрлен, или заглавен си на сатанистички кредити или газот под кирија јако го имаш на сатаната дадено за вака да се луксузираш

можеби немало луксузи, но доста чесен работен народ можел да заработи стан, возило, па и викендица, денес може чесен граѓанин само да враќа кредити за потрошни работи, од каде и името им иди потрошувачки кредити
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.057
Поени од реакции
74.587
Ако ти е пасошот некое мерило, и со северџанскиот пасош можеш да си се шеташ низ цела европска унија без виза.
Ако ми е пасошот мерило, тогаш веројатно многу повеќе би ја ценел таа држава, поради фактот што со југословенскиот пасош сум можел да шетам низ највеќе земји во свет, без виза, повеќе од било кој друг пасош, од било која друга држава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom