Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

B

Bafra

Гостин
Мислам дека ти си членот со најголем број на фалични ставови и мислења. Пази не викам дека си глуп или утепан како другиов билмез, али невероватно е како може еден човек да има толку фалични, погрешни, ставови скоро на секоја тема.
Ти место да бидеш дежурен и да кажуваш кој е глуп, неписмен, фсличен итн итн сподели твое мислење. Се друго ми е небитно. Сега на пример можеше да кажеш што беше фалично според тебе, може не сме се разбрале, може нешто не ти целосно јасно итн.

Јас не реков дека било идеално. Дека има разлика - има голема. Ти викаш ем дека сега е подобро, ем дека е исто како тогаш. Прво да те опраам со перцепцијата за некакво левичарство на дпне, што во светот е познато како популизам и нема благе везе со тоа шо го збориш.
Дали ќе ми потврдиш дека создавањето на добра за општа потреба од тоа време и од денешно е исто? Креирање инфраструктура, образование, одржување и подобрување на здравство, енергетика, создавање стручен кадар?

Јас мојата лична позиција очигледно е дека не ја земам за меродавна и земам плата прилично поголема и од таа што ја пишуваш, дека одбирам да бидам ној - не би рекол баш. Зошто тогаш критикувам толку? И немам таква клиентелистичка позиција. Налет ти се и 5000 евра плата, ако треба да ја однесеш жена ти на породување во инфицирана гинекологија, откако у Систина нема да се нафатат заради компликации, а им плаќаш како за хотел Хилтон....да не зборам за други по-комплицирани состојби.

И шупците од патриоти од калибарот на русјаков шо паламудат погоре да ги поздравам и да им кажам дека најголем патриот е тој што ќе овозможи оформување семејства, репродукција, иднина за децата во својата држава - а тоа се знае како се праи - сигурно не со приказни за тоа колку сме стари и поголеми од другите. Дури и во СФРЈ беше проблем да се задржат луѓето иако имаа поголеми шанси за да го напраат ова шо го зборам.
Дали ќе биде победник тој шо ќе ја убеди Грција да не признае под уставно име откако ќе останат двајца живи Македонци у држаава?
Кој кажа дека сега е розево, рај .... Македонија е богата земја, комунизмот го заменивме со социјализам ист курац. Само да не беше корумпирана власта и да не продаваше социјализам, баш ќе бевме Швајцарија.

Ајде да те прашам јас тебе за тие славни општа добра, може ќе подразмислиш:
- САД е изграден преку комунизам
- Кина кога било поубаво за живеење и кога е изградена сега или во комунизмот.

Не ми продавај мене идеологии, практични примери имаш низ цел свет и тие се доказ дека комунизмот е илузија која кратко трае а ќе плаќаме со генерации.

Популизам не е да зголемиш администрација за 50%, не е ако градиш непотребни патишта и кои реално би чинеле 50% поефтино, субвенции ако делиш, не е ако зголемиш долгот за 50% итн итн.

Еве јас ако сум грешка, тогаш САД, САД, Швајцарија, Австралија, Сингапур итн не би требало да се развиен свет, туку Русија, Кина, СФРЈ. Упс СФРЈ веќе не постои :P
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
I jas ti gi citam tvoite i istoto se prasuvam so taa razlika sto jas te smetam i za glup i utepan, iskompleksiran i sto li uste ne. Samo ne mi se veruva deka e vozmozno nekoj da bidi tolku glup, utepan, iskompleksiran i sto li uste ne i kako prvo sebesi da se smeta za nekoja velicina i kao drugo fizicki da postoi na planetata. Toa mi e prosto neverojatno a sepak ete tuka si, figuriras, pisuvas, se kurcis. Vo sekoj slucaj misterija obvitkana vo enigma.
Епа ми олесна сега. Штом ти мислиш така, значи - добро е, на прав пат сум.(y)
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
А што е битно кој бил кога безмалку сите се согласуваат дека тогаш било подобро од денес?
Секаква девалвација на ликот и делото со надеж дека ќе биде избришан од колективната меморија. Истото важи и за подобрите денови од минатото, со лажна деморатија и трошки се зборува за нешто подобро и се продава надеж за подобро утре за сметка на денешната мизерија.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Тие што кревале глас за независна Македонија и биле праќани на Голи Оток, имале визија дали и како се води држава? Знаеле бројки со колку проценти учествува Македонија во целото производство на СФРЈ? Направиле економска логика дали и како ќе опстане државата? Имале стратегија? Дали македонецот ќе ги уживал истите привилегии како југословенот? Или позадината била да се смени калифот?

Затоа што од денешна инстанца гледано историски кон сите испрдоци на КПМ и ВМРО задгранично, едино им е важно лично богатење. Сите до еден влечат корени и идеологија од времето на минатиот систем.

Еве незнам, на кој еден лик што завршил на Голи Оток би му довериле држава од 0 да прави и на основ на што?
После втората светска војна и завршувањето на Голи Оток, не биле само Македонци, биле националисти од цела југославија.
Причина ?
Само братство и единство можело да го спречи Сталин Југославија да стане дел од СССР, а национализам во тој момент бил многу заебана работа, бидејќи тоа значи нема единство. За мир во куќа Тито ги праќал на Голи Оток и среќа е што сталин умрел 53, несреќа е што службите праќале националисти на Голи Оток и после тој бурен период.
Ама ко ќе видиш што направија националистите по ослободувањето, ќе сфатиш дека Тито бил во право за нив.[DOUBLEPOST=1525981465][/DOUBLEPOST]
А што е различно денес во Македонија од СФРЈ (со исклучок на одредени периоди).
Истите паразити што тогаш ја цицаа продуктивноста на народот, сеуште се главни во сите државни апарати, т.е. сега се нивните деца и внуци.
Веруш, Мијалков, Шеќерка, Око сакато, Андов, Муакетов, Андреј, судии и Ј. Обвинители 75% се деца на претходни слепи послушници на системот кои имаат милионски капитал. Тој на ДБК со брковите Силјан мислам се вика, што го поставија, а во времето на Мијалков држел висока позиција, прочитај татко му кој бил. Кој е на ЈО сега, кого избраа за претседател на адвокатска комора, кој е на стопанска комора, кој е за хартии од вредност итн итн.

Сдс јасно е ко ден како го лапнаа капиталот тогашен. А дпне ко божем десница а сите потези и беа левичарски. Државни регулации, закони, зголемување администрација, непродуктивни и прескапи трошења.

Од муабетиве на форумот или немате искуство а ни претстава како функционира државниот систем или одбирате да бидете ној. Јас сигурно нема да трошам време да цртам. За некој крив ќе биде шќиптарот, за некој македонецот, за некој сдс, дпне, за некој провинцијалецот, за некој приватникот, само одговорните што ни ги земаат парите, чесно да раководат со нив и да се грижат за владее правото еднакво за сите, е тие се безгрешни.

Ако тогаш викале живи били, сега се вика "се е исто, само него го нема". Само до тебе не допира ова, дај боже да е зашто заработуваш појќе од 1.000€ :cool:
Знаеш што е различно ?
Денес луѓето гледаат бесперспективност во Македонија, додека во Југославија многу веруваа во системот, а може да се каже дека и во сите бивши ју републики е така.
Државниот систем функционира за луѓето во државата, а се помалку ги има во нејзе, а со тоа не постои ќе престане да постои државен систем (без разлика дали е корумпиран или не).
Она што го мислат, демек на државно и оп платичка, ќе заврши тој систем, моментално во помалите места не функционира ко што треба, на пример Охрид нема асална болница.
Можеби ти ова сценарио нема да го видиш, но твоите деца и внуци, ако останат тука ќе го почуствуваат на сопствена кожа.
Системот е за луѓето и да му служи на луѓето, барем до одредена мера за мнозинството од тие луѓе имаат некој нормален и пристоен живот. Тоа беше во Југославија, во сите екс-ју република системот направи беда и за тоа тие што се ЕУ, масовно емигрираат, тие што не се кај и да е ќе емигрираат.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Знаеш што е различно ?
Денес луѓето гледаат бесперспективност во Македонија, додека во Југославија многу веруваа во системот, а може да се каже дека и во сите бивши ју републики е така.
Државниот систем функционира за луѓето во државата, а се помалку ги има во нејзе, а со тоа не постои ќе престане да постои државен систем (без разлика дали е корумпиран или не).
Она што го мислат, демек на државно и оп платичка, ќе заврши тој систем, моментално во помалите места не функционира ко што треба, на пример Охрид нема асална болница.
Можеби ти ова сценарио нема да го видиш, но твоите деца и внуци, ако останат тука ќе го почуствуваат на сопствена кожа.
Системот е за луѓето и да му служи на луѓето, барем до одредена мера за мнозинството од тие луѓе имаат некој нормален и пристоен живот. Тоа беше во Југославија, во сите екс-ју република системот направи беда и за тоа тие што се ЕУ, масовно емигрираат, тие што не се кај и да е ќе емигрираат.
:cautious:
И што ако верувале во системот тогаш ... најтрагично е што сеуште веруваат дека системот т.е. луѓето вработени во него се грижат за останатите :facepalm:
И јас верував во Дедо Мраз, а ти продолжи со верата, не ти бранам, не ти се мешам (y)

Државниот систем функционира за луѓето во државата
Ти господине имаш проблеми со реалноста. Системот функционирал за луѓето :lolzz:
Може се надеваш дека треба да функционира за луѓето, а во реалност ако сметаш дека е така, секоја чест за ај ќе го наречам "оптимизам". Иако сам си напишал дека не функционира па не знам што сакаше со постов да кажеш, посебно со последната реченица :unsure: :confused: o_O :brlav::brlav:

Луѓето се групираат во општество/заедница за да ги искористат своите потенцијали, но системот е сосем спротивно од тоа.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
ми недостига СФРЈ, бидејки кога постоеше, мислев дека со падот на комунизамот и воведување демократија и пазарна економија, ќе влеземе во општество кое е поправедно, поспособно, послободно и побогато. И сега е јасно дека тоа нема да се случи, пред се заради нашиот метален склоп, но и заради глобални промени кои немаат врска со нас. И зато ми недостига СФРЈ - подобро млад и полн со надеж, отколку стар и полн со разочарување. .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
ми недостига СФРЈ, бидејки кога постоеше, мислев дека со падот на комунизамот и воведување демократија и пазарна економија, ќе влеземе во општество кое е поправедно, поспособно, послободно и побогато. И сега е јасно дека тоа нема да се случи, пред се заради нашиот метален склоп, но и заради глобални промени кои немаат врска со нас. И зато ми недостига СФРЈ - подобро млад и полн со надеж, отколку стар и полн со разочарување. .
Прилично, точно и концизно кажано.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.322
Поени од реакции
3.172
Samo dva zbora ke kazam: Risto Shishkov.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Џошуа Амброз тито (фалц) НЕ БИЛ воодушевен од Америка :facepalm::pos::ojeaa:. Знаеш ју системот и администрацијата биле совршени , еве и ден денес имаме последици од разно разни паталици - пропалици на пропали систем кој што очигчедно било дека е надуван балон .
А бе тито тито да си жив да видиш твоите поданици што слават и величат твое име како љубат шу.ак за нато и еу .
:oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:


 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ај кога веќе сме на темава за Југославија да се потсетиме на некои народни социјалистички пароли од минатиот век ... Америка и Енглеска биче земља пролетерска ... И по Тито - Тито ... Смрт фашизму, слобода народу ... Боље у гроб, него роб ... Боље рат, него пакт ... Нема одмора док траје обнова ... :cujte:
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Не си ја одоигра улогата и толку .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom