Да се ангажираме Wikipedia и светот да ја дознаат вистината

Ф

Флеш

Гостин
Шо ќе губиме време кога 38% од народов сака да си ја промени националноста/етникумот за пари.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
19
Поени од реакции
12
Потполно се согласувам! Јас пред три месеци намерно направив Википедија профил за да додам информации на една тема.И после 1 ден гледам некој го променил од македонскиот фолклор на булгарскиот, и сосема ги избришал трагите на македонија. ( тоа што го напишав го имав подржано со факти од книгата на Шапкарев и дури дадов и линк) Потоа дознав дека тој што го променува е БУЛГАРИН!И јас изнервирана ПАК го напишав истото,и другиот ден истото!На крајот се пожалив на Википедија и ми одговори некој главен и ми кажа дека ова е честа појава за статии што се поврзани со Македонија и Булгарија И дека тие не сакаат да се мешаат во пропаганди....Јас уште повеќе се изнервирав и на крајот избришав се што напишав во врска со македонскиот дел( ALL OR NOTHING)Нека си ја е**т мајката веќе сите што менат историја.Се ''чудам''што им имаме згрешено на цел свет па толку не мразат!АМА НА ЛАГАТА И СЕ КРАТКИ НОЗЕТЕ!
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Не знаев дека ќе има толку негативни реакции али важно е дека постојат македонци кои искрено си го сакаат своето. Знам дека Wikipedia не може да се смета како релевантен извор за научни истражувања, но не може да се негира дека кога бараш на Google за некој историски евент, некоја личност, место или било што, во првите редови од вратените резултати од Google се токму Wikipedia страните.
На тие што викаат дека бугариве или грциве имале документи и факти, а ние што имаме живи сведоци, внуци сме на војводи или на деца бегалци и на мајки силувани.

Ви благодарам на сите што ја поддржавте идејата, па еве конкретно да пријавам една статија за селото В'мбел (ако не сте го слушнале во песните тоа беше село во преспанско-леринско, денес не постои затоа што го изгореа и сите или изумреа или избегаа; Секако дека и името и го смениле.).
https://en.wikipedia.org/wiki/Moschochori,_Florina
Најлесно што може да смениме во вакви статии е кај што пишува дека бил/а/о бугарин/ка/ско да го смениме во македонец/ка/ско. Секако дека може и подобро да се уредат али секој колку што може и знае.

Rome was not built in a day!
како тврдиш дека некое село или посед било македонско кога по ферманите ќе биде извадено дека било на Султанот кој му го дал да го раководи тој и тој валија, докажи дека барем населението било македонско, али ете учеле во бугарски егзархии, се покрстувале во бугарска или грчка црква, се запишувале во бугарија на воена академија или во стамбол или солун станувале турски офицери.......... никако континуитет не можеш на народ и држава да фатиш од таа проклета антика преку христа и ран и среден век преку турците новите граници на балканот па досега......... а проклетието почнува после смртта на александар поделбата тогашна на империјата па римјаните кои многу историја избришале (никако не можеш да докажеш) итн итн
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
кој добро го владее англискиот нека се зачлени оваму..
www.ancient-origins.net

еве интересен, мислам РЕАЛЕН напис..

Did the Trusted Ptolemy Murder Alexander the Great?

па нормално го отрул,
Прво Олимпија го ликвидира Филип 2 а после заедно со Ацета и Каванус, помалиот син на Филип 2 со 100% македонска крв и мајкаму Клеопатра.....
е поради тоа се распадна античка Македонија, да беше жив наследник на Филип со македонска крв Македонија ќе беше стабилна..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom