Да ви дадат 20.000 евра, каков бизнис би отвориле?

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
hmmm da znaea kaj da gi investira dosega site ce beja investitori i nemase da seda na kajgana hahaha .... procitav eden kup glupi investicii a imase i nekolku dobri na primer predlogot za biznis so softver... a drugi ostali sranja kako butik sendvicara kafic prodavnica se vejce videni raboti i se osudeni na propast , za da bidis stvarno bogat i da imas dobar biznis treba da ti tekni nesto so dosega go nemalo i da bidis unikaten se razbira...zatoa treba da se skoluvate i mozebi ke vi dojdi nekoja ideja :D
Што не кажуваш бе вакви работи Дрима!? Кај беше досега? У школо? Учеше за идеи!?
Ај сега од тебе да чуеме една паметна идеја.... нели од школо доаѓаат тие!?
А до вас останатите со грди идеи, што да ви кажам!?.... ‘‘Ај деца у школо!‘‘ :P нели убаво им реков!?
Ајде Дрима, идеја сега една лепни тука да ни докажеш дека си во право.... и знаеш што, овде Кирилица се пишува, ако не ти пречи мислам ако пишуваш, би те замолил во свое и во име на повеќето овде... Кирилица ако може..
 
D

Drima94

Гостин
Што не кажуваш бе вакви работи Дрима!? Кај беше досега? У школо? Учеше за идеи!?
Ај сега од тебе да чуеме една паметна идеја.... нели од школо доаѓаат тие!?
А до вас останатите со грди идеи, што да ви кажам!?.... ‘‘Ај деца у школо!‘‘ :P нели убаво им реков!?
Ајде Дрима, идеја сега една лепни тука да ни докажеш дека си во право.... и знаеш што, овде Кирилица се пишува, ако не ти пречи мислам ако пишуваш, би те замолил во свое и во име на повеќето овде... Кирилица ако може..
хахахах да ? Епа незнаев дека му пречи на другите. Слушај вака не сум јас должен тебе да ти кажувам идеи, ако си толку паметен како шо си циничен треба да бидиш милјадрер. Поздрав
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
хахахах да ? Епа незнаев дека му пречи на другите. Слушај вака не сум јас должен тебе да ти кажувам идеи, ако си толку паметен како шо си циничен треба да бидиш милјадрер. Поздрав
ха-хахаха Ме разочара! Баш мислев да применам некоја твоја идеја......не немој, немој да ми кажуваш мене! Кажи им на оние чии идеи ги нарече ‘‘глупи идеи‘‘..... Очекував дека ќе не просветлиш! И мене и нив - неинвентивните, оние со глупи идеи! Како ти текна за она: hmmm da znaea kaj da gi investira dosega site ce beja investitori i nemase da seda na kajgana hahaha Браво! Мислам - голема мудрост! Не сум го чул ова досега! Навистина!
Од кај се створи бре дечко, да не просветлиш!? :tapp:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Било каков.Ама во странство.
 
D

Drima94

Гостин
ха-хахаха Ме разочара! Баш мислев да применам некоја твоја идеја......не немој, немој да ми кажуваш мене! Кажи им на оние чии идеи ги нарече ‘‘глупи идеи‘‘..... Очекував дека ќе не просветлиш! И мене и нив - неинвентивните, оние со глупи идеи! Како ти текна за она: hmmm da znaea kaj da gi investira dosega site ce beja investitori i nemase da seda na kajgana hahahaБраво! Мислам - голема мудрост! Не сум го чул ова досега! Навистина!
Од кај се створи бре дечко, да не просветлиш!? :tapp:
хахаах искомплексирана личност си друше. Јас само си го кажав моето мислење а ти можеш слободно да лечиш на друго место комплекси..А и се шо кажав се е точно е сега моето мислење ако не ти е тебе по кеф то си е твој проблем ;)
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
За дообразување и авионска карта за странство.Тоа е првата опција.

Втората е отварање мала компанија за софтвер и давање најосновни услуги во почеток.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
хахаах искомплексирана личност си друше. Јас само си го кажав моето мислење а ти можеш слободно да лечиш на друго место комплекси..А и се шо кажав се е точно е сега моето мислење ако не ти е тебе по кеф то си е твој проблем ;)
Браво мали со 17 ипол и со 5-6 поста дојде да делиш лекции! да навредуваш.....Ти не си го изнесе своето мислење, ти реков да кажеш идеја ти несакаш ОК е тоа!...Но не е кога ти вреѓаш дечко! Мисли малку! Ај на спиење сега утре у школо треба да идеш.... по нови идеи! :pos:
 
D

Drima94

Гостин
Браво мали со 17 ипол и со 5-6 поста дојде да делиш лекции! да навредуваш.....Ти не си го изнесе своето мислење, ти реков да кажеш идеја ти несакаш ОК е тоа!...Но не е кога ти вреѓаш дечко! Мисли малку! Ај на спиење сега утре у школо треба да идеш.... по нови идеи! :pos:
Јас никого не навредив туку ти се исмеваш . Како шо мислиш така прај уште утре отвори тезга за лампиони ако сакаш не дели си се од умо . А и гледам одма ми судиш по годините епа имам видено многу работи шо не е вообичаено за моја возраст и имам донесено некои закучоци
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
За дообразување и авионска карта за странство.Тоа е првата опција.

Втората е отварање мала компанија за софтвер и давање најосновни услуги во почеток.
За ова второто, мислиш дека може да функционира успешно ако не работиш за странска фирма?.... Има ли примери на успешни компании од тој профил кај нас? И дали сметаш (се разбира ако имаш инфо) дека само програмери од ФИНКИ можат да одговорат на проблематиката те. компанија за софтвер, или би можеле и од другите универзитети во РМ, кои што се специјализирани те имаат катедри за информатика!? Мислам на оние од Охрид (Св. Апостол Павле) или да речеме или од Битола (ФАМИС)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Земјоделието ќе биде во подем наредните две три декади. Така да овошјето ќе биди интерестно. Насади со сливи, црешни, вишни, бадеми, лешници, аронија итн.
Веќе растат цените на многу од овошките. вишната беше 15 денари сега е 36-42. чачанската лепотица е 24 денари, стенли е 14 денари..
Инаку за кој има муда да чека 30 години нешто подобро од орочен депозит ти е насади со ореви. За 30 години корен орев ќе вреди 1000 евра за граѓа.. Да посадиш 500 корење ти требаат 3000-4000 евра. Во четврто и петокалсно земјшите се сади за најефтино. По 30 години 500.000 еура ќе вреди нивата со орејте + што ќе имап кешфлоу 20тина години од плодови.. Ова е интересно ако сакаш да им оставиш нешто на децата па кога ќе се родат му садиш 1 хектар ореви и решен му е проблемот кога ќе направат 30 години.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Земјоделието ќе биде во подем наредните две три декади. Така да овошјето ќе биди интерестно. Насади со сливи, црешни, вишни, бадеми, лешници, аронија итн.
Веќе растат цените на многу од овошките. вишната беше 15 денари сега е 36-42. чачанската лепотица е 24 денари, стенли е 14 денари..
Инаку за кој има муда да чека 30 години нешто подобро од орочен депозит ти е насади со ореви. За 30 години корен орев ќе вреди 1000 евра за граѓа.. Да посадиш 500 корење ти требаат 3000-4000 евра. Во четврто и петокалсно земјшите се сади за најефтино. По 30 години 500.000 еура ќе вреди нивата со орејте + што ќе имап кешфлоу 20тина години од плодови.. Ова е интересно ако сакаш да им оставиш нешто на децата па кога ќе се родат му садиш 1 хектар ореви и решен му е проблемот кога ќе направат 30 години.
А нешто вака, за 3 години? Не за 30 :) Те разбирам совршено, ова со оревите.... па да добро би било и за наследниците да се мисли и долгорочно - секако одлично е тоа!
Кај си ти Томи? Се изгуби!
Запомни дека го милувам депозитот а? Ааах паметно момче си ти! Ѕвер си! ;)
Да, интересно е со јаткастото овоштие.... читам веќе неколку години назад на хрватски форуми forum.hr, пургери од Загреб што не виделе како растат бадемите или лешниците... на големо инвестираа по тоа Славонијата или не... сепак во источна Далмација, таа почва као им одговарала на нивните плантажи. Кондиторската индустрија во Европа, особено во Италија, каде што се најголемите мајстори на Dolce Gelato, едноставно вечно се ‘‘гладни‘‘ за овие јаткасти овоштија... Истото е и со ореите! Вложуваат Кроативе ко луди во овие култури... и северните ни соседи исто така. Нема проблем за пласман и има добра цена! Тие два услова. Да! Ја прават оваа инвестиција профитабилна! А верувам и останатите земјод. култури, кои ги наброја....
Инаку за депозитите.... јас имав муда 10 години со орочување депозити! Не вреди повеќе. Сега особено, кога паднаа каматите, а инфлацијата со нив опасно се приближува со нив.... Не вреди повеќе!
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
hmmm da znaea kaj da gi investira dosega site ce beja investitori i nemase da seda na kajgana hahaha .... procitav eden kup glupi investicii a imase i nekolku dobri na primer predlogot za biznis so softver... a drugi ostali sranja kako butik sendvicara kafic prodavnica se vejce videni raboti i se osudeni na propast , za da bidis stvarno bogat i da imas dobar biznis treba da ti tekni nesto so dosega go nemalo i da bidis unikaten se razbira...zatoa treba da se skoluvate i mozebi ke vi dojdi nekoja ideja :D

за да бидеш стварно богат ти треба капитал, луѓе-врски, да сакаш да работиш....
и тешко дека ке станеш "стварно богат" преку ноќ
некој овде може сака да работи да вади плата за себе, фамилијата останал без работа или не е задоволен или мисли дека може да повеќе и сака да вложи за да си биде свој на свое.
денес нема нешто што нема.... многу работи и идеи се веќе видени .....работата е што носи профит и за што те бива ја неможам да работам во аптека пошто цел живот учев за нешто друго
а да бидеш уникатен и не е услов некои работи не проаѓаат кај нас.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
А нешто вака, за 3 години? Не за 30 :) Те разбирам совршено, ова со оревите.... па да добро би било и за наследниците да се мисли и долгорочно - секако одлично е тоа!
Кај си ти Томи? Се изгуби!
Запомни дека го милувам депозитот а? Ааах паметно момче си ти! Ѕвер си! ;)
Да, интересно е со јаткастото овоштие.... читам веќе неколку години назад на хрватски форуми forum.hr, пургери од Загреб што не виделе како растат бадемите или лешниците... на големо инвестираа по тоа Славонија или не... во источна Далмација, таа почва као им одговарала на нивните плантажи. Кондиторската индустрија во Европа, нарочно во Италија, каде што се најголемите мајстори на Dolce Gelato, едноставно вечно се ‘‘гладни‘‘ за овие јаткасти овоштија... Истото е и со ореите! Вложуваат Кроативе ко луди во оваа култура... и северните ни соседи исто така. Нема проблем за пласман и има добра цена! Тие два услова. да! Ја прават оваа инвестиција профитабилна! А верувам и останатите земјод. култури, кои ги наброја....
Инаку за депозитите.... јас имав муда 10 години со орочување депозити! Не вреди повеќе. Сега особено, кога паднаа каматите, а инфлацијата со нив опасно се приближува со нив.... Не вреди повеќе!
Баш сега пресметав приносот на 3000 евра е 166.66 пати или 30ти корен е 1.18 или 18% годишен принос од насад со ореви.
Се изгубив ме нема по кајганава вистина.. Абе сега сум без работа и сум некако гладен за бизнис идеја да почнам нешто.затоа и се закачив на темава ама тапа е со идеи.,никако да најдам нешто квалитетно .. се мислам да организррам натпревар со награда 100 евра на кајгана за бизнис идеи.. .. се се дуќанчиња, продавинци и слично.. нешто не-сервисно барам некакво производство.. пример бизнис што би коштал 10.000 евра и што ќе враќа барем 5% месечно или 500 евра.
 
D

Drima94

Гостин
за да бидеш стварно богат ти треба капитал, луѓе-врски, да сакаш да работиш....
и тешко дека ке станеш "стварно богат" преку ноќ
некој овде може сака да работи да вади плата за себе, фамилијата останал без работа или не е задоволен или мисли дека може да повеќе и сака да вложи за да си биде свој на свое.
денес нема нешто што нема.... многу работи и идеи се веќе видени .....работата е што носи профит и за што те бива ја неможам да работам во аптека пошто цел живот учев за нешто друго
а да бидеш уникатен и не е услов некои работи не проаѓаат кај нас.
До негде и се сложувам а до негде и не . Значи не мора да имаш капитал и врски , имаш голем број примери од самите милјардери што направиле од ништо нешто како Марк Закерберг, Бил Гејтс , Роман Абрамович , Амансио Ортега итн, имаш и уште многу многу други примери . Е сега знајш шо ги дели нив од останатите ? Уникатност и имагинација ,сите нашле свој и уникатен начин за да се збогатат , а за тоа со платите и фамилиите зависи до амбициозноста и способностите на човекот или кој како што си ја наредил ;)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.591
Ја би отворил македонски ресторан во Кореја :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom