Да ви дадат 20.000 евра, каков бизнис би отвориле?

Член од
30 јуни 2008
Мислења
493
Поени од реакции
13
ти пак од кај знаеш кој ми кажувал?? Чисто информативно чичко ми го работи ова и пун е ко брод незнае каде да оди на одмор веке вози ауди а6 ново и незнае колку пари има..дај ти се молам ти мене ќе ми кажуваш :tapp:
Добро... Земи работи го тоа па кажи ми кога ќе напраиш пари колку чичко ти.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209


Малку оффтопик како си можел за 40 години од 35долари да направиш 400000 ако ги фаќаш сите балони на златото и акциите. Од 20.000 евра тоа се 200.000.000 за 40 години. Се е можно. :)
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.533
Поени од реакции
8.816
Би инвестирал во овоштарство особено лешници бадеми и сл
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.847
Би инвестирал во овоштарство особено лешници бадеми и сл
Да не те инспирира најавата за емисија (која оди на Канал5 ми се чини) а ја третираат проблематиката од земјоделството! Ја гледав најавата и јас. Велат со инвестирање во оваа култура еден декар по 3-4 години почнува континуирано да носи 700-800 Евра, доколку лешникот ја задржи оваа цена. Значи хектар 7-8,000 Евра... без некое предходно искуство и знаење. Интересно! Но уште поинтересно би било да чуеме колкава би била почетната инвестиција за 1 Хектар да речеме. Натаму што други трошоци или ризици има. Какво земјиште е погодно? Планинско или низинско... на пр може ли во Катланово, или пак мора да биде нешто повисока надморска висина, црногорието - Бродец на пример или што знам каде.... Дали некој знае кога оди на телевизија оваа емисија? И се разбира.... ако знае за лешниците уште подобро!:)
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.533
Поени од реакции
8.816
Да не те инспирира најавата за емисија (која оди на Канал5 ми се чини) а ја третираат проблематиката од земјоделството! Ја гледав најавата и јас. Велат со инвестирање во оваа култура еден декар по 3-4 години почнува континуирано да носи 700-800 Евра, доколку лешникот ја задржи оваа цена. Значи хектар 7-8,000 Евра... без некое предходно искуство и знаење. Интересно! Но уште поинтересно би било да чуеме колкава би била почетната инвестиција за 1 Хектар да речеме. Натаму што други трошоци или ризици има. Какво земјиште е погодно? Планинско или низинско... на пр може ли во Катланово, или пак мора да биде нешто повисока надморска висина, црногорието - Бродец на пример или што знам каде.... Дали некој знае кога оди на телевизија оваа емисија? И се разбира.... ако знае за лешниците уште подобро!:)
не сум ја гледал емисијата ама едно знам Цената на Лешниците ,оревите и сл никогаш не е падната не знам за Скопје претпоставувам си од таму ама овде лешници и ореви под 500 денари нема шанси да најдеш а од кога знам тие си држат цена само би се одлучил за лешник од проста причина шо треба помалку нега и се поотпорни од оревот за Бадеми сега собирам информации не сум доволно информиран инаку расчепкај по интернетов има се и како се садат и одгледување и сл ми се чинат како правилна инвестиција + ако си заентересиран прочитав некаде дека подобро е да се садат различни сорти на лешник во процесот на прашење понатака се добивале подобри плодови прашењето на мали и големите сорти при што се добива некој среден вид за локацијата мислам дека може насекаде да успее јас имам и тука во градов 2-3 дрвца и во планина и да ти кажам приходот е ист така да ми се чини како вистинска инвестиција и мислам дека 20 000 евра се и многу повеке од доволни:)
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
611
ти пак од кај знаеш кој ми кажувал?? Чисто информативно чичко ми го работи ова и пун е ко брод незнае каде да оди на одмор веке вози ауди а6 ново и незнае колку пари има..дај ти се молам ти мене ќе ми кажуваш :tapp:
ако е така што чекаш....оди купи еден автомобил....земи кредит ако немаш кеш....земи на заем ....земи од чичко ти.....само си научил да зборуваш ...ако мислиш дека е така зошто не го направиш....оти си во гршка...тие што го фатија првиот воз да фатија добра пара....еве чичко ти да речеме....ама паднаа цените на автомобилите бе дете...никој не пие нафта....и што мислиш тоа е така ке идам , ке го донесам автомобилот и оп триста евра во џеб.....ако ти го направиш тоа барем еднаш во животот, јас се кладам дека ке ти биде прв и последен пат.....и со зборување не се прави бизнис јас знам вака треба онака треба....и баба ми знае како треба векје и таа има интернет дома...нема сигурен бизнис дете да знаеш
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.256
ако е така што чекаш....оди купи еден автомобил....земи кредит ако немаш кеш....земи на заем ....земи од чичко ти.....само си научил да зборуваш ...ако мислиш дека е така зошто не го направиш....оти си во гршка...тие што го фатија првиот воз да фатија добра пара....еве чичко ти да речеме....ама паднаа цените на автомобилите бе дете...никој не пие нафта....и што мислиш тоа е така ке идам , ке го донесам автомобилот и оп триста евра во џеб.....ако ти го направиш тоа барем еднаш во животот, јас се кладам дека ке ти биде прв и последен пат.....и со зборување не се прави бизнис јас знам вака треба онака треба....и баба ми знае како треба векје и таа има интернет дома...нема сигурен бизнис дете да знаеш
ok
 
Член од
16 март 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
Јас сум програмер, па логично би било, да сум на твое место јас би ги инвестирал во бизнис со софтвер. И повеќе од доволни се 20000 евра. Од опрема ќе ти требат неколку компјутери, печатач и останата канцелариска опрема (бироа, столчиња и останато, може и да се импровизира). За канцеларии можеш да изнајмиш некое станче со поефтина кирија, не мора да биде у центар. Ќе ти треба web страна (хостинг и адреса со com.mk), овој бизнис одговара да се води преку Интернет. И најважното добра идеја и прави луѓе (искусни програмери), коишто ќе може да ја реализират у пракса. Во Македонија има потреба од добар софтвер, во последно време се случува нешто у тој правец, но сеуште има и многу шарлатани кои се нарекуваат програмери, па тука е и можноста, да понудиш нешто подобро од другите. Ако некој мисли дека зборувам на памет, јас лично сум пример за таков бизнис www.metadata.com.mk. Јас почнав со многу помалку пари, но претходно работев за други програмерски фирми и имав искуство со тој бизнис. И уште ако успееш да направиш нешто стварно добро и интересно и да го понудиш надвор од нашите граници, тука стварно може да има добри пари. Со среќа што и да се одлучиш.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Samo dobro zdravje drugo se doagja i da imas pari tuka nema da bides srekjen osobeno ako nemas prava osoba da gi trosis za sponzorusi kolku sakas ima dajte malce mrsno.hihi
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.847
Ајде малку на оваа тема. Доста веќе за инвестиција од 5,000 Евра... малку на заборавенава! Тука прочитав многу инспиративни одговори... иако самата тема насловот... мислам: ‘‘Да ви дадат..... да ми дадат, око нема да ми трепне (ко на Бане) ќе ги спичкам... ама да ги заработиш во што би инвестирал, како би ги потрошил.... е тоа не е едноставно нималку! Во што би инвестирале 20К? (кркушки) без оглед дали ви дадат или ги заработите сами!?
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Производство, храна нешто што "мора" да се троши...
Трговија евентуално купиш, препродаваш шрафови, машини, кабли....со добра локација

Друго тешко иде....или мене тешко ми иде у глава
 
М

Мартин`

Гостин
Знае некој колку чинат лиценци и слични работи за отварање на кладилници и како оди тоа на годишно ниво или ? Предпоставувам дека бројката е многу поголема од овие 20.000 евра сепак ме интересира ..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
14.525
Поени од реакции
14.077
Незнам колку кошта и дали приближно стигаат парите ама би отворил приватна капела со крематориум и шминкерај.
Како прво муштерии дал господ мора да има, никој не живее вечно.
Како второ нема да им треба гробно место, урната со пепелта можат да си ја чуваат над комода како декорација или да ја истурат некаде. И за едното и за другото пари не им треба.
Шминкерницата е онака за да се освежат малце умрените да не личат на умрени, туку на тазе заспани румени во тоа обравчињата, чиниш сега ке се разбудат.
Некаде прочитав дека не било православно тоа ама пак од друга страна колку е трошокот за умрен посебно колку е гробното место, мислам дека ако размислат тие 2-3000 иљади евра можат да ги употребат во многу попаметни работи.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Да не те инспирира најавата за емисија (која оди на Канал5 ми се чини) а ја третираат проблематиката од земјоделството! Ја гледав најавата и јас. Велат со инвестирање во оваа култура еден декар по 3-4 години почнува континуирано да носи 700-800 Евра, доколку лешникот ја задржи оваа цена. Значи хектар 7-8,000 Евра... без некое предходно искуство и знаење. Интересно! Но уште поинтересно би било да чуеме колкава би била почетната инвестиција за 1 Хектар да речеме. Натаму што други трошоци или ризици има. Какво земјиште е погодно? Планинско или низинско... на пр може ли во Катланово, или пак мора да биде нешто повисока надморска висина, црногорието - Бродец на пример или што знам каде.... Дали некој знае кога оди на телевизија оваа емисија? И се разбира.... ако знае за лешниците уште подобро!:)
Лани околу 3.000 земјоделци си „поделиле“ 3 милиони евра државни субвенции
Така за посеани тикви, лубеници, дињи, како и бадеми, лешници и ореви тие со седење дома зеле од државата во просек по 1.000 евра
Со лешници до стан
Верувале или не, финансиска поддршка за земјоделците за нови овошни насади во кои влегуваат лешник, бадем или орев лани изнесувала 90.000 денари (1.500 евра) по хектар.
- Во првата година добива за садење.
Потоа, во наредните години, иако нема ќар од плодови, со години се земаат пари за посеаните насади.
Така, ако агробизнисмен посади и пријави површина од 20 хектари со лешници, во првата година ќе земе 30.000 евра субвенции,
а во секоја наредна, доколку остане овој ист начин на субвенционирање, би земал по дополнителни 6.000 евра годишно - објаснуваат експертите.
Иста е состојбата и со тикви, лубеници и дињи. За нив лани биле предвидени по 20.000 денари субвенции по хектар.
Така само од посеаните семки без плодот земјоделците, во зависност од површините, добивале „дебели“ субвенции.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=9ED1A8AC60E7AF4C85F8A850B8624236


Почва фактор за добар и квалитетн принос на лешник

Лешникот дава добри и квалитетни приноси на почва со средна плодност, лесно песоклива, хумусно-карбонатна и умерено влажна.
На сиромашни, каменливи и суви почви не дава добри резултати. Кон реакција на почвата лешникот е толерантен.
Лешникот не поднесува влажна и мочурлива почва. Во однос на содржина на хранливи материи поцвата треба да содржи хумус до 3%, азот над 0.15%, калиум над 25 мг% и фосфор 10-15 мг%.
Фактот што лешникот е најраспространет во региони покрај море, езера, реки или потоци доволно зборува дека оваа култура има голема потреба од високо релативна влажност на воздухот.
Поради тоа лешникот подобро успева во хумидни
http://zemjodelie-ovostarstvo.com/leshnik-i-rasad-na-leshnici-vo-makedonija.html полухумидни региони


Знае некој колку чинат лиценци и слични работи за отварање на кладилници и како оди тоа на годишно ниво или ?
Предпоставувам дека бројката е многу поголема од овие 20.000 евра сепак ме интересира ..
100 000 ЕВРА само лиценца + други трошкови

 
D

Drima94

Гостин
hmmm da znaea kaj da gi investira dosega site ce beja investitori i nemase da seda na kajgana hahaha .... procitav eden kup glupi investicii a imase i nekolku dobri na primer predlogot za biznis so softver... a drugi ostali sranja kako butik sendvicara kafic prodavnica se vejce videni raboti i se osudeni na propast , za da bidis stvarno bogat i da imas dobar biznis treba da ti tekni nesto so dosega go nemalo i da bidis unikaten se razbira...zatoa treba da se skoluvate i mozebi ke vi dojdi nekoja ideja :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom