Да ви дадат 20.000 евра, каков бизнис би отвориле?

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.019
Поени од реакции
434
Za farma da otvoris ne ti trebaat pari, samo logiraj se na facebook i pocni da rabotis na farmata (izvini, ama morav da ti go recam ova)
Da se vratam na temata, jas bi razmislil za proizvodstvo (ili uvoz) i prodazba na hotelska galanterija, kako na primer: samponcinja, sapuncinja, cepkalki za usi, set za sienje, sungercinja za cistenje na cevli, znaci-do not disturb, lazici za cevli, kapi za kosa (za kapenje) i sl (site ovie raboti se razbira so logoto i igeneraliite na hotelot).
bez navreda ama nekoj veke go raboti toa sto go kazuvas ti
samo sto ima 2 000 000 evra a ne 20 000
tie sto imaat pari znaat kako da gi mnozat
a i off se otide na temata
farma ne e losa ideja samo sto za objekt treba da se vlozi
imas subvencii za se i sesto
samo treba gaz da se ima za rabota i rebro za rabota
treba pot pot i samo pot i mnooooogu trud
a tuku taka deka se pravat pari sme se zaebale
bidi zemjodelec napravi edna ili poveke folii so najlon i so cevki metalni zagrevaj gi i ke mozes celo zimo da rabotis
so 10 000 da napravis folii i ke imas uste 10 000 da mozes da zivees
edna folija ke te kosta 1 000 evra 3m x 30 m
ke imas cel eden dekar pod folii i ke mozes da rabotis sto sakas
ama treba da imas muda da bides zemjodelec
a ne 50 den u dzeb i kafence po kaficite i da sereme gluposti
i cigari da se pusat
--- надополнето: Oct 23, 2011 1:30 PM ---
Za farma da otvoris ne ti trebaat pari, samo logiraj se na facebook i pocni da rabotis na farmata (izvini, ama morav da ti go recam ova)
Da se vratam na temata, jas bi razmislil za proizvodstvo (ili uvoz) i prodazba na hotelska galanterija, kako na primer: samponcinja, sapuncinja, cepkalki za usi, set za sienje, sungercinja za cistenje na cevli, znaci-do not disturb, lazici za cevli, kapi za kosa (za kapenje) i sl (site ovie raboti se razbira so logoto i igeneraliite na hotelot).
bez navreda ama nekoj veke go raboti toa sto go kazuvas ti
samo sto ima 2 000 000 evra a ne 20 000
tie sto imaat pari znaat kako da gi mnozat
a i off se otide na temata
farma ne e losa ideja samo sto za objekt treba da se vlozi
imas subvencii za se i sesto
samo treba gaz da se ima za rabota i rebro za rabota
treba pot pot i samo pot i mnooooogu trud
a tuku taka deka se pravat pari sme se zaebale
bidi zemjodelec napravi edna ili poveke folii so najlon i so cevki metalni zagrevaj gi i ke mozes celo zimo da rabotis
so 10 000 da napravis folii i ke imas uste 10 000 da mozes da zivees
edna folija ke te kosta 1 000 evra 3m x 30 m
ke imas cel eden dekar pod folii i ke mozes da rabotis sto sakas
ama treba da imas muda da bides zemjodelec
a ne 50 den u dzeb i kafence po kaficite i da sereme gluposti
i cigari da se pusat
 
Член од
4 март 2011
Мислења
698
Поени од реакции
704
bez navreda ama nekoj veke go raboti toa sto go kazuvas ti
samo sto ima 2 000 000 evra a ne 20 000
tie sto imaat pari znaat kako da gi mnozat
a i off se otide na temata

Kako toa nikoj veke ne go raboti toa sto go kazuvam jas? Zar mislis nikoj hotelite ne gi snabduva so tie raboti? Vo sekoj hotel ima samponcinja, sapuncinja, regeneratori za kosa i sl. i toa sto poluksuzen hotel - toa poveke hotelska (toaletna) galanterija.

A i ne e jasno sto ti znaci i vo koj kontekst si me citiral mene a pisuvas:
samo sto ima 2 000 000 evra a ne 20 000
tie sto imaat pari znaat kako da gi mnozat
a i off se otide na temata
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Ke investiram vo nadvoresna kompanija i ke si gi vratam parite tuka nema nisto da mi uspee.taka da realnosta e taja.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
714
Поени од реакции
645
Би оторил јавна куќа за домашни миленичиња! Би ги собрал сите кучиња и мачки скитници би ги вакцнирал стерилизирал и би отворил бордел за милениците на богаташите:D Башка може и за хомоориентирани миленици а и за настрани луѓе кои имаат порив да општат со животни!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
2.514
Ќе го отворам најубавото фото студио во Македонија... :love:
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Да појасниш малку како тоа би го направил? Преку купување акции на странски фирми или?
Па многу едноставно имам неколку опции ,

1)Прво да ги изнесам и ставам на странска банка (заеби го нашиот закон) има добри камати.

2)Второ да инвестирам во акции или некоја фирма која знам дека нема да пропадне да речеме германска или јапонска .Или бизнис со некој партнер уште подобро.

3)Да најдам добар брокер ,

4)Да купам недвижности и да ги препродадам ,

5)Да отворам ресторан пак добивам,

6)Да отворам вулканизер пак добивам,

Секако има безбројни опции дека ќе успее него да чмаам тука .

Во Македонија неможеш да дојдеш до атрактивно место го лапаат тајкуните.

Тоа е реалноста и не се лутам така оди тоа во малите места.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.534
Поени од реакции
1.319
Па многу едноставно имам неколку опции ,

1)Прво да ги изнесам и ставам на странска банка (заеби го нашиот закон) има добри камати.

2)Второ да инвестирам во акции или некоја фирма која знам дека нема да пропадне да речеме германска или јапонска .Или бизнис со некој партнер уште подобро.

3)Да најдам добар брокер ,

4)Да купам недвижности и да ги препродадам ,

5)Да отворам ресторан пак добивам,

6)Да отворам вулканизер пак добивам,

Секако има безбројни опции дека ќе успее него да чмаам тука .

Во Македонија неможеш да дојдеш до атрактивно место го лапаат тајкуните.

Тоа е реалноста и не се лутам така оди тоа во малите места.
Дечко сигурни акции немаш во ниедна фирма никогаш неможеш да гарантираш дека ќе имаш успех во таа фирма па еве ако сакаш пример и google му паѓаа акциите едно време тоа е многу ризична операција , да најдеш добар брокер можеби и ќе најдеш ама ќе ти земе голем процент од добивката и многу грешиш во Македонија имаш добри опции ако знаеш како да ги искористиш. Јас со толку пари би отворил фарма во Мариово а по некое време и фабрика за произвиодите од истата би си нашол и некој партнер за да правиме и ѓубрива од изметот е тоа ќе оди за извоз и нешто на домашен пазар
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
14.525
Поени од реакции
14.077
кога ке речат некои дека со 20.000 евра неможиш ништо да отвориш ми иди клоца да си манам.
можиш еден куп работи да отвориш, само треба работа, трчање.
директори никој не бара.
пример да ги имам тие пари моментално ама без никакви проблеми уште помалце мислење би ги вложил во градежништво.
ако немате забележано во македонија моментално само се гради.
и не не мислам на згради правење или такви работи. за тоа треба мноогу повеќе од споменатата сума , башка врски, пријатели и што уште не.
би размислувал многу приземно. на пример во плочкарски услуги, пвц дограма, алуминиумски огради ,бетонски плочи, такви работи. а за тоа 20000 евра ви се повеќе од доволни, ама треба работа, од дома никој нема да те побара.
на пример комплет машини за пвц ве коштаат отрпилика 10 000 евра, и уште 5 за репроматеријали, некоја работилница иза бога леџа и почнуваш. пополека но сигурно, ако си добар во тоа што го работиш, поштен во ова работа , самите ке те препорачуваат.
еден половен мискер за кошулици турвање со е хеликоптерка кошта некаде 8000 евра. незнам точно колку земаат од квадрат ама знам дека е многу. и башка сите сега ставаат кошулици нели, ради плочките , ламинатот , паркетот и тн
е треба работа, треба, треба трчање , треба и то. ама ако работиш како што треба парите ги вадиш за максимум две години, ако не о порано. за тоа време ако имаш доволно работа ке си направиш и екипа од работници. ама прво ракавите засуквање, плукај на раце и фаќај се за работа.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.256
со 20 000 евра многу лесно може да се заработи перку продажба на автомобили.Односно ќе идам горе по Германија или Франција може и Италија ќе си купам некоја кола до 2000 евра овдека би требало да испадне до кај 3 ипол ја продаваш според овдешни цени кои во споредба со западните земји се поскапи околу 2 до 3 илјади евра.ако ти испадне со се регистрација до 3 ипол можеш да ја ставиш на оглас за 4200 така ке имаш простор за спуштање околу 200 евра и 4000 ја продаваш.300-350 евра ти се чисти пари да речеме останатите за трошкови при донесувањето на колата.
Ова време се купуваат вакви коли и се исплаќа.Само треба да се најде добра цена и да се искористи тоа.:)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
493
Поени од реакции
13
со 20 000 евра многу лесно може да се заработи перку продажба на автомобили.Односно ќе идам горе по Германија или Франција може и Италија ќе си купам некоја кола до 2000 евра овдека би требало да испадне до кај 3 ипол ја продаваш според овдешни цени кои во споредба со западните земји се поскапи околу 2 до 3 илјади евра.ако ти испадне со се регистрација до 3 ипол можеш да ја ставиш на оглас за 4200 така ке имаш простор за спуштање околу 200 евра и 4000 ја продаваш.300-350 евра ти се чисти пари да речеме останатите за трошкови при донесувањето на колата.
Ова време се купуваат вакви коли и се исплаќа.Само треба да се најде добра цена и да се искористи тоа.:)
Да бе, пошо само тебе те чекаат да донесеш кола и да ја продадеш. Да беше така лесно продавањето кола сите до сеа ќе бевме милионери. Знаеш ли ти само колку многу коли се донесени. Иди прошетај по плацовите и ќе видиш. На крај краева тие 300-350 евра да ги чуваш од што ќе живееш ти после тоа, а и пред тоа нели би имал некакви трошоци ? Патни трошоци, престој таму, кај ти е таа математика?
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.256
Да бе, пошо само тебе те чекаат да донесеш кола и да ја продадеш. Да беше така лесно продавањето кола сите до сеа ќе бевме милионери. Знаеш ли ти само колку многу коли се донесени. Иди прошетај по плацовите и ќе видиш. На крај краева тие 300-350 евра да ги чуваш од што ќе живееш ти после тоа, а и пред тоа нели би имал некакви трошоци ? Патни трошоци, престој таму, кај ти е таа математика?
Јас ги спомнав патните трошоци ако ти е тоа некаков проблем но знам некои луѓе кои ме советуваа како лесно да се продаде кола.ТИ мислиш дека повеќе би купил човек од плац отколку од човек??Кој мислиш дека ќе ти даде повеќе попуст?Мисли малку еј!
и плус сите коли по плацевите се крш, а ако се разбираш од странскиве страни за огласување коли види колкава е разликата од оведшните коли најчесто увезени од Бугарија користени до трт што се вика.Абе по запад ги галат колите.Доста е да му спуштиш 100 евра повеке од плацот и ете ти купувач веднаш :P
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
493
Поени од реакции
13
Јас ги спомнав патните трошоци ако ти е тоа некаков проблем но знам некои луѓе кои ме советуваа како лесно да се продаде кола.ТИ мислиш дека повеќе би купил човек од плац отколку од човек??Кој мислиш дека ќе ти даде повеќе попуст?Мисли малку еј!
и плус сите коли по плацевите се крш, а ако се разбираш од странскиве страни за огласување коли види колкава е разликата од оведшните коли најчесто увезени од Бугарија користени до трт што се вика.Абе по запад ги галат колите.Доста е да му спуштиш 100 евра повеке од плацот и ете ти купувач веднаш :P
Ама знаеш која е разликата? Ти си слушнал т.е. ти кажувале, а ја ти кажувам од лично искуство. Не се обидувам да те предомислам или нешто, ама не е така лесно како што мислиш ти...
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.256
Ама знаеш која е разликата? Ти си слушнал т.е. ти кажувале, а ја ти кажувам од лично искуство. Не се обидувам да те предомислам или нешто, ама не е така лесно како што мислиш ти...
ти пак од кај знаеш кој ми кажувал?? Чисто информативно чичко ми го работи ова и пун е ко брод незнае каде да оди на одмор веке вози ауди а6 ново и незнае колку пари има..дај ти се молам ти мене ќе ми кажуваш :tapp:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.287
Поени од реакции
10.016
Ќе ги инвестирам во отпад и ѓубрето ќе ви го собирам на сите. На крај сите среќни и задоволни, парите кај мене :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom