Да Ве прашаме...

S

smart ass

Гостин
Ne e vazno Power MKD dali e teorijata na tesla ama sepak tocna e(no dali rimsko vreme zavisi).

Aj vaka-imame 3 objekti,neka zemjata bide A,a vtorata planeta B neka bide kako neptun(nepogodna za zivot) ama so mnogu zlato i ja imame planetata C na koja ziveat intelegentni sustestva eve da receme se na nivo na razvoj kako nas.
sega rastojanieto od A do B iznesuva 4000 svetlosni godini-a toa e rastojanieto koe go pominuva svetlinata za da stigne do nas. neka Planetata C e oddalecena od zemjata 2000 svetlosni godini,dodeka rastojanieto pomegu C i B iznesuva 6000 svetlosni godini.

Nie ovde na zemjata momentalno ja nabljuduvame planetata B i doznavame deka e nalik neptun,no momentalno gospodata od planetata C ne nabljuduvaat nas i vo slucajov ke ne gledaat 2000 godini vo minatoto a i nie niv respektivno(bidejki tolku vreme i treba na svetlinata da dopatuva). Sega koga bi mozele da teleportirame nabljuduvac od zemjata do C on bi im kazal deka planetata B e nalik neptun nepogodna za zivot ama so mnogu zlato??(bidejki koga ne bi im kazal poradi razlikata od 2000 godini na vanzemalcite ke im trebaat uste 2000 godini za da Doznaat deka B voopsto postoi i kako izgleda oti neli C e oddalecen od B 6000 sv godini vo slucajov nie prvi doznavame za B oti sme poblisku t.e 4000 sv godini),a teleportiraniot od objektot C tocno e deka ke go gleda objektot A (zemjata) takva kakva sto bila pred 2000 godini i imaj predvid toa e vsusnost svetlinata na koja i trebale 2000 sv godini za da stasa od A do C znaci teleportiraniot nema da ja gleda zemjata kakva sto e denes....bi im kazal li na zitelite na planetata C deka ima zlato ili ke gi ostavis da cekaat 2000 godini a paralelno ke si gledas seir na zemjava:)
 
Член од
2 ноември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Физика-придушени осцилации

Нез дали е погодно во оваа група да го поставам прашањето но би била многу среќна кога екој би ми излгл во пресрет и би и ги извел равенки на тема за придушени осцилации...
еда од равенките е Т=2Пи/омега=2Пи/корен од омега нула - б на квадрат а другата е x=Acos(омега * т+фи нула).
Ми требаат итно .
 
S

smart ass

Гостин
Ова за бранови е...Х1 и Х2

X = A cos(ωt + θ)
T = 2π/ω
T = 1/f

сега ќе одиме вака

Acos(ωt)=Acos(ωt + θ) па оттука ако г бараме ωt
cos(ωt)=cos(ωt + θ)=1/2 за θ=0 (1/2 испаѓа важна)

т.е ωt ќе се бара..

(1/2)A = A cos(ωt); (1/2) = cos(ωt)
сега ако замениме cos-1 (1/2) = (ωt)
ќе добиеме
cos-1(1/2) за (ωt)
cos(cos-1 (1/2))=cos(cos-1 (1/2) + θ)
cos-1[cos(cos-1 (1/2))] = cos-1 (1/2) + θ
cos-1[cos(cos-1 (1/2))] - cos-1 (1/2) = θ = 0

x(1)=cos(ωt)
x(2)=cos(ωt + θ)
x=(1/2)
x=x(1)=x(2)

cos(ωt)=(1/2)
(ωt)=cos-1(1/2)=Pi/3 а и 2(pi)-Pi/3 = 5(pi)/3
(ωt)=Pi/3
(ωt + θ)=5(pi)/3, [Pi/3 + θ]=5(pi)/3 θ=4(pi)/3

cos(ωt)
cos[ωt + (4(pi)/3)]

Ваљда вака некако ќе биде:raz::raz:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Ne e vazno Power MKD dali e teorijata na tesla ama sepak tocna e(no dali rimsko vreme zavisi).

Aj vaka-imame 3 objekti,neka zemjata bide A,a vtorata planeta B neka bide kako neptun(nepogodna za zivot) ama so mnogu zlato i ja imame planetata C na koja ziveat intelegentni sustestva eve da receme se na nivo na razvoj kako nas.
sega rastojanieto od A do B iznesuva 4000 svetlosni godini-a toa e rastojanieto koe go pominuva svetlinata za da stigne do nas. neka Planetata C e oddalecena od zemjata 2000 svetlosni godini,dodeka rastojanieto pomegu C i B iznesuva 6000 svetlosni godini.

Nie ovde na zemjata momentalno ja nabljuduvame planetata B i doznavame deka e nalik neptun,no momentalno gospodata od planetata C ne nabljuduvaat nas i vo slucajov ke ne gledaat 2000 godini vo minatoto a i nie niv respektivno(bidejki tolku vreme i treba na svetlinata da dopatuva). Sega koga bi mozele da teleportirame nabljuduvac od zemjata do C on bi im kazal deka planetata B e nalik neptun nepogodna za zivot ama so mnogu zlato??(bidejki koga ne bi im kazal poradi razlikata od 2000 godini na vanzemalcite ke im trebaat uste 2000 godini za da Doznaat deka B voopsto postoi i kako izgleda oti neli C e oddalecen od B 6000 sv godini vo slucajov nie prvi doznavame za B oti sme poblisku t.e 4000 sv godini),a teleportiraniot od objektot C tocno e deka ke go gleda objektot A (zemjata) takva kakva sto bila pred 2000 godini i imaj predvid toa e vsusnost svetlinata na koja i trebale 2000 sv godini za da stasa od A do C znaci teleportiraniot nema da ja gleda zemjata kakva sto e denes....bi im kazal li na zitelite na planetata C deka ima zlato ili ke gi ostavis da cekaat 2000 godini a paralelno ke si gledas seir na zemjava:)
А не мислиш дека на набљудувачот ќе му требаат 2000 светлосни години да седи пред телескопот за да окото му ја перцепира таа светлина???
 
S

smart ass

Гостин
Епа тоа се тие 2000 години

Читај

.
bi im kazal li na zitelite na planetata C deka ima zlato ili ke gi ostavis da cekaat 2000 godini a paralelno ke si gledas seir na zemjava
Седел,неседел пред телескоп светлината тогаш ќе стаса.

:)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Епа тоа се тие 2000 години

Читај

.

Седел,неседел пред телескоп светлината тогаш ќе стаса.

:)
Како и да е треба да се праша Стивен Хокинг и Мичио Каку за да добие одговорот на тежина :smir:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Што е електронска подобвивка и што се магнетни ориентации на електроните?
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
smart ass interesno objasnuvanje i potpolno si vo pravo inace site nebesni tela so gi gledame okolu gledame kako izgledale pred mnoooooooooogu godini
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Во бордов ваква тема не најдов а и го прашав ацид дали може да отворам и ми рече слободно па вака.
Ја отворив темава да им помогнеме на некој форумџии пример ако имаат нејаснотии окулу технологијава за некој производ,направа,изум и слично за што служи или некакви дополнителни информации поврзани сонего.





Eеве како на пример прв јас да поставам едно прашања дали некој знае подетални информации за оваа направа изгледа како камара и нешто има поврзано со камера ама сакам да дознаам повеќе во врска со ова.

Main Feature:
Flexible legs and angle adjustable freely.
Easy to clip to your shirt pocket.
Compatible with various camcorder, camera, SLR camera, DV, etc.
Baby octopus type tripod.
Pocket size and ultra lightweight.
Portable and convenient to use.
Specification:
Weight: 58 g
Size: 11.5*2*2 cm
Package Content
1 X Portable Mini Camera Tripod

Името му е Portable Mini Camera Tripod
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Во бордов ваква тема не најдов а и го прашав ацид дали може да отворам и ми рече слободно па вака.
Ја отворив темава да им помогнеме на некој форумџии пример ако имаат нејаснотии окулу технологијава за некој производ,направа,изум и слично за што служи или некакви дополнителни информации поврзани сонего.





Eеве како на пример прв јас да поставам едно прашања дали некој знае подетални информации за оваа направа изгледа како камара и нешто има поврзано со камера ама сакам да дознаам повеќе во врска со ова.

Main Feature:
Flexible legs and angle adjustable freely.
Easy to clip to your shirt pocket.
Compatible with various camcorder, camera, SLR camera, DV, etc.
Baby octopus type tripod.
Pocket size and ultra lightweight.
Portable and convenient to use.
Specification:
Weight: 58 g
Size: 11.5*2*2 cm
Package Content
1 X Portable Mini Camera Tripod

Името му е Portable Mini Camera Tripod
Не е никаква камера(или намерно се правиш дека не знаеш за да се разработи темава:)) ....туку ова е сталка/ножиња/држач за мало дигитално апаратче....

Т.е на него се навртува камерата....треба и камерата да има жлеб за навртување,инаку не би ти користело.

Еве како изгледа ова во пракса:

 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Не најозбилно незнаев бидеејки не се гледа убаво дека ноа горе е навртка јас мислев дека е некакво ламбиче диода и затоа прашав..го видов на подновисе и ме заинтересира..затоа прашав :) Сепак фала за одговорите :D
 
B

Black Guard

Гостин
Што е електронска подобвивка и што се магнетни ориентации на електроните?
Електронска подобвивка ти е всушност слојот помеѓу две електронски тела.

За второто т.е магнетните ориентации на електроните(исто и неутроните и протоните имаат спин но овде не важат законите на класичната физика),еве еден пример кој ќе ти ја објасни магнетната ориентација.
т.е сликата.


Ако имаш јава инсталирано повели овде ќе ти биде појасно.
 

Attachments

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Темава ќе замине во теории на заговор ;)

Ај и јас да си прашам нешто ондак :D Цело време ве читам дека луѓето стапнале на месечината, други викаат дека не е точно, трети викаат нешто десето. Е сега ме интересира, еве некој на првата страна спомна дека стапнал и геолог и дека поставиле нешто на месечината, и дека измериле се...а од каде овие информации? Се разбира од медиумите. Па нормално дека медиумите ќе ни сервираат онака како што се навикнати луѓето да слушаат, и дека некој им диктира како и што да пласираат во јавност. Според мене никој не може да докаже дека стапнал на месечината, и татко ми вика дека стапнал он, па не му верувам мада што ми е род, крв. И сега? Ајде ќе ставиш слики, ќе ставиш интервјуа, колумни со тие што стапнале на месечината, а од каде знаеш дека ја говорат вистината? :D
Па и Тентоф е научник и се, и тврди дека на месечината има цивилизација(универзитетски професор) .... и треба да му веруваме и него?
 
B

Black Guard

Гостин
Маки....

Како прво-многумина паѓаат на финтата со знамето бидејќи се веело(а нема атмосфера на месечината=нема ветар) но знамето не било од платно туку од метал и при забодувањето(акција) следува реакција(њутнови закони де..) а таа реакција е тоа навидум веење.

Второ-тврдат дека модулот не можел да ја победи месечевата гравитација(и немал гориво).

Факт-Месечевата Гравитација е негде 4 пати послаба од земјината=4 пати помалку(и полесно) енергија е потребна за да се победи месечевата гравитација+нема фрикција.

Трето-Телескопите на земјата се калибрираат од огледало поставено од Американците на Месечината(значи дефинитивно биле таму).

Четврто-фактот што на месечината нема атмосфера значи дека површината е изложена на космички зрачења(а нас атмосферата и озонот не штитат),па така кога Америте донеле камен од месечината го испитале и они,и руси и британци и заклучиле дека таков камен на земјата не може да постои односно каменот од месечината се разликува од земјините токму поради космичкото зрачење.

Петто-можеме да го земеме и како доказ технолошкиот напредок паралелно со аполо програмот што укажува дека америте сакале да победат во вселенската трка т.е први да стапнат на месечината.

Па и Тентоф е научник и се, и тврди дека на месечината има цивилизација(универзитетски професор) .... и треба да му веруваме и него?
Па и лидерот на терористичката 17 ноември е универзитетски професор кој мислам се едуцирал во Париз.

Повеќето такви универзитетски професори бараат внимание бидејќи НЕ ГИ БИВА за научно-истражувачка работа за разлика од нивните колеги кои објавуваат трудови со докази па овие како Тентоф сакаат да привлечат внимание на друг начин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom