Дачиќ: Хрватска, Црна Гора и Македонија ги сакаме исто како и Папуа Нова Гвинеја

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
529
Поени од реакции
223
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ порачал дека Србија ги почитува своите соседи, но ги „исто како што ја сака и Папуа Нова Гвинеја“, пренесуваат српските медиуми.„Ние ве почитуваме како соседи, но не сакаме да кажеме дека ве сакаме. Зошто? Тој што ви кажува дека ве сака, тој ве лаже. А утре ќе ве мрзи. Ве сакаме како што ја сакаме Папуа Нова Гвинеја. Ова важи и за Црна Гора и за Македонија. Би плукнал на себе кога би рекол дека сте прекрасни. Но ние немаме подобро. Какви и да сме, дајте да живееме заедно“, рекол Дачиќ.

Српскиот министер исто така повторил дека Србија нема да ги поддржи кандидатите на Хрватска, Македонија или Црна Гора за местото генерален секретар во Обединетите нации (ОН), порачувајќи дека „тие уште од првиот ден ќе го внесат Косово во ОН“.

„Немаме намера да гласаме за некого кој од првиот ден ќе го донесе Косово во ОН. Како што тие работат за себе, мораме и ние да работиме за себе. Нема да работиме против сопствените интереси“, рекол Дачиќ.

Извор: Макфакс.
Јас да му кажам помалце и од нив да ве сакам.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Глуп човек е овој Дачиќ, ама у право е што кур.
Што има да не сакаат кога и ние не ги сакаме нив заради добрите односи со Грција што ги имаат.

Јако дело, не не сакале Србите, ние самите себе не се сакаме а не па некој друг да не сака.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.555
Поени од реакции
17.426
Ние во Охрид најдобро осведочивме за вашата љубов кон нас.


А ич не е лицемерно и лигаво да преговараш со Приштина, а плукаш кон соседите.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.274
Поени од реакции
2.525
Неможе да не сакаат кога ние за мир во нашата куќа сакале или не му даваме повеке подршка на косово одошто на србија.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.705
Поени од реакции
3.606
Pih...Nie samite ne se sakame...za komsiite ke se sekirame! Abe aj!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ порачал дека Србија ги почитува своите соседи, но ги „исто како што ја сака и Папуа Нова Гвинеја“, пренесуваат српските медиуми.„Ние ве почитуваме како соседи, но не сакаме да кажеме дека ве сакаме. Зошто? Тој што ви кажува дека ве сака, тој ве лаже. А утре ќе ве мрзи. Ве сакаме како што ја сакаме Папуа Нова Гвинеја. Ова важи и за Црна Гора и за Македонија. Би плукнал на себе кога би рекол дека сте прекрасни. Но ние немаме подобро. Какви и да сме, дајте да живееме заедно“, рекол Дачиќ.

Српскиот министер исто така повторил дека Србија нема да ги поддржи кандидатите на Хрватска, Македонија или Црна Гора за местото генерален секретар во Обединетите нации (ОН), порачувајќи дека „тие уште од првиот ден ќе го внесат Косово во ОН“.

„Немаме намера да гласаме за некого кој од првиот ден ќе го донесе Косово во ОН. Како што тие работат за себе, мораме и ние да работиме за себе. Нема да работиме против сопствените интереси“, рекол Дачиќ.

Извор: Макфакс.
Јас да му кажам помалце и од нив да ве сакам.
Хмм ,тоа покажува само до каква перверзиja и безмокност е стасала надворешната политика на Србиja. Тоа да го изjaви надворешен министар...тоа дори е надвор от диплотаски вокаболар.
Тоа повеке личи на изjaва во детската градинка,отколкото на отговорен политичар.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.157
Поени од реакции
1.513
Nekat I da ne delat, posle sipcite nema da gi ima na 3 mesta za glasanje i popis, nema da cicaat vahabi dolari, nema da imaat kogo da tepaat i najvazno nema da dobivaat plata za nerabotenje
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.694
Поени од реакции
1.402
Мислам дека од кога дојде последниот пат Путин во Србија они помислија дека станаа 93 федерален субјект на РФ, ги дигнаа носовите до небо и никој окулу нив не чини. Не викам дека и ние сме супер, но ние тие работи Унеско и Косово ги направивме под ,,присила,, и они самите тоа го знаат но Грција дотура масло на огнот и се вртиме во круг.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Мислам дека од кога дојде последниот пат Путин во Србија они помислија дека станаа 93 федерален субјект на РФ, ги дигнаа носовите до небо и никој окулу нив не чини. Не викам дека и ние сме супер, но ние тие работи Унеско и Косово ги направивме под ,,присила,, и они самите тоа го знаат но Грција дотура масло на огнот и се вртиме во круг.
требаше Ѓорѓе да му појде на Дачиќ ко гласавме за и го признававме Косово, и да му каже “Брат, извини али мораме така оти мамичето ќе ни го ..... ако не ги послушаме“
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.297
Поени од реакции
3.480
требаше Ѓорѓе да му појде на Дачиќ ко гласавме за и го признававме Косово, и да му каже “Брат, извини али мораме така оти мамичето ќе ни го ..... ако не ги послушаме“
Ѓорѓе требаше да му каже , кој ве ебе и вас и србоманските говна во МКД.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Ѓорѓе требаше да му каже , кој ве ебе и вас и србоманските говна во МКД.
а бе така и им направивме со признавање на Косово и гласање во Унеско за Косово
Исто ко да им кажа “Кој ве еба вас Срби, ние си сме со Албанци!“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom