Данок 10% за вработените во странство кои платите си ги праќаат дома

Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Случајно налетав на ова https://www.finance.gov.mk/files/u6/Pravilnik_za_klasifikacija_na_prihodite.pdf
Втора страна, под број 711114 вели Данок на плати остварени во странство. Не сум сигурен дали е тој тој закон, но чепкав бидејќи прочитав статија од некое новинарче дека отсега ке се плаќа 10% на парите примени од своите најблиски кои работат во странство, најчесто преку опции за брз трансфер на пари од 2018 навака.
Тој дел е точен, го проверив и УЈП имаат увид во работи како Вестерн Унион, МаниГрам и сл.
Јас работам во Израел последнава година и нешто и досега нема абер од УЈП, па да чуеме и од вас.
До претходно парите пратени до своите се рачунаа како подарок, и на тоа не се плаќаше никаков данок, бар не во МК. И не гледам никаква логика да платам 10% данок на приход, кој приход сум го остварил во друга држава и данокот сум си го платил ТАМУ, па ајде удри дупло оданочување по народот... Прашањето ми е дали некој има искуство со овие работи, кој во последниве две години има праќано сериозна пара и како поминал.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
2.307
Ako ne rabotish vo nekoja od ovie drzavi togas ke treba da platis danok i tamu i ovde.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
2.885
Ako ne rabotish vo nekoja od ovie drzavi togas ke treba da platis danok i tamu i ovde.
a kako ustvari bi funkcioniralo dvojno odanocuvanje?

samo pri prakjanje pari na mkd bankarska smetka ili
drzavata dobiva info od tvoi danocni prijavi i prihodi
dodeka si vo druga zemja?
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.646
Поени од реакции
22.844
a kako ustvari bi funkcioniralo dvojno odanocuvanje?

samo pri prakjanje pari na mkd bankarska smetka ili
drzavata dobiva info od tvoi danocni prijavi i prihodi
dodeka si vo druga zemja?
Само при праќање пари најверојатно, неможат да те оданочат на пари шо си ги заработуваш во сосема друга држава и плаќаш даноци во истата.

Ќе ги праќаме во кеш, нека се ебат ујп. .!.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
2.885
Само при праќање пари најверојатно, неможат да те оданочат на пари шо си ги заработуваш во сосема друга држава и плаќаш даноци во истата.

Ќе ги праќаме во кеш, нека се ебат ујп. .!.
abe i jas toa vikam, toa e edinstveno razumno nesto.
ama kako trgnale godinava i drzavata,
vikam da si prasam :pos:
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.517
Поени од реакции
2.311
втф, зошто данок да ти се плаќа во друга држава во која не живееш?
Баш данок+придонеси е за твој бенефит во местото каде живееш.
Пензиско, здраствено во израел се плаќа на твое име?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.106
Поени од реакции
12.189
втф, зошто данок да ти се плаќа во друга држава во која не живееш?
Баш данок+придонеси е за твој бенефит во местото каде живееш.
Пензиско, здраствено во израел се плаќа на твое име?
најверојатно дека таму е вработен...
Автоматски споено мислење:

Оти во ПП.... знаеш дупка во системот, па да не им текне :гик:
онака да го поздравам ;)
 
Последно уредено:
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
a kako ustvari bi funkcioniralo dvojno odanocuvanje?

samo pri prakjanje pari na mkd bankarska smetka ili
drzavata dobiva info od tvoi danocni prijavi i prihodi
dodeka si vo druga zemja?
Они прво те оптоваруваат со данокот за тие приходи, па потоа одиш во УЈП да докажеш дека веќе се оданочени во земја со која е склучен договор.
За жал, Израел не е меѓу тие

Инаку да, си плаќам здравствено и данок од 8%, пензиско покрива работодавецот.
Едино што парите ми се за дома трошење, и на тие МК тражи уште толку.
Дерат колку можат и неможат, па фатија и по гастарбајтерите што си ги издржуваат семејствата со пари кои по секоја нормална логика треба да се подарок за лицето на кое се пратени, а не личен приход!

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.558
Поени од реакции
2.810
Сега овде според анализава што и е од официјална статистика, вика 200 мил евра годишно се праќаат у државава. За последни 10 години 2 милијарди евра. Ќе има за тендери :)
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Сега овде според анализава што и е од официјална статистика, вика 200 мил евра годишно се праќаат у државава. За последни 10 години 2 милијарди евра. Ќе има за тендери :)
А во оваа статистика НБРМ ги цитирала парите како "лични трансфери" што не укажува на данок.
И уште не знаеме на што сме.
Како и да е, од УЈП уште ништо не ми стигнало, а додуше не ни сум дома па да знам. И како сеа јас да поднесам годишна пријава за данок ако не сум во МК, а остварувам приходи ете во случај да се навистина за даночење. Ех Македонијо

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.099
Поени од реакции
4.331
Регистрирај трансфервајз или револут мастер дебит и префрли си средства од банката во странство на картичката од трансфервајз. Кога ќе ти стигне дебитната после троши или вади пари низ цел свет

Јас плаќам само со дебитната, нема никаква провизија за вадење кеш има некој сосема мал процент
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Да и во тие работи фатив подетално да разгледам. Ископав статија од Сител:

Граѓаните ќе треба да ги правдаат и докажуваат и парите кои ги добиваат од роднините во странство поради новите измени со кои Управата за јавни приходи ќе добие слободен пристап до банкарските податоци. Ваквите приходи не припаѓаат на системот на оданочување.

-Проблематични ќе бидат средствата од родителите према децата што работат во странство. Или некои такви средства кои не припаѓаат на системот на оданочување. Луѓето ќе треба да ги докажуваат, дека тие приходи всушност се приходи од нивни блиски роднини кои се дадени како поклон. Тоа важи исклучиво за прво колено, сето останато се даночи, вели економистот Горан Рафајловски.

Граѓаните ќе ја добиваат Годишната даночна пријава од УЈП која ќе можат во целост да ја отфрлат, прифатат или да спорат одредени приходи кои сметаат дека не треба да бидат оданочени.

Рафајловски смета дека Управата била принудена да ги направи овие законски измени.

-Проблемот се јави во оној момент кога УЈП се реши сам да ја прави даночната пријава на граѓаните. Кога си ја постави таа цел мораше да направи некаква законска измена за да ги добие сите приходи и приливи што може вас да ви стасаат на една сметка, која што понатаму ќе ве оданочат, вели Рафајловски.

Засега не е познато колку вработени во Управата ќе имаат пристап до податоците на граѓаните, но од УЈП уверуваат дека податоците се сигурни. Оттаму појаснуваат дека од банките и досега добивале податоци, но во хартиена форма.

Податоците до УЈП најверојатно ќе се доставуваат на месечна основа. Оттаму велат оти се свесни дека може да се појави проблем со приходите од странство, бидејќи потребните податоци за приходите од земјава Управата ги добива и од исплатувачите.

----------------------------------------------------------------

Колку што разбирам роднини од прв ред се безбедни од даночење

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.377
Си отвараш сметка у Косово и курац 10%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom