Данок на донации

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Mnogu me interesira zosto be voa klosaristava nasi od mobilni operatori, potocno lelekom vo mojot slucaj, postojano mi zemaat 18% DDV na sekoja donacija sto ke ja dadam?Pa da im go aknam, donacija e, za nekoj da mu pomogne i prodolzi zivot, izlekuva i sl. a ne oni da profitiraat. I se toa ok dokolku i tie 18% mu gi dadat na licnosta za koja sto doniras, sto nekako ne mi se veruva....
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Неубава работа ама критиката ти е на погрешно место зошто тоа е државен данок а не приход што ќе го земе операторот, под услов операторот после да не го сокрие данокот :)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Sve edno, i drzavata da go zema. Na tie pari jas sto gi doniram sekako sum platil danok, dali koga mi ja dale platata, dali koga na prvi ke ja platam smetkata za mob. itn itn itn... danokot e platen. Ali i toa ne e bitno, gi davam parite da pomognam na nekogo a ne drzavata da se bogati na nesrekjata na toj nekoj. Mislam covece, danok e, za sto? Nitu sum svrtel nekoj bizniz za tie pari, nitu nesto sum prodal, nitu pa kupil... Ali pak ke kazam, onaka kazano, pazarsko razmisuvanje, mada znam deka nekade tamu ima nekoe "validno" objasnuvanje pisano u nekoj zakon od nekoj debil, deka ne e ok toa. Jebi ga.... Sudbina crna koga sme se rodile tuka. :)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
На секој 100.000 евра тоа се 18.000 евра ... тоа се претерано многу пари кои се земаат од донацијата за болниот ..
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Toa e toa druze, za zal nema povekje nisto sveto vo .... mestovo kade sto ziveeme (ne znam kako da ja kazam, RM ili BJRM ili FYROM ili drzava... whatever, ke me razberete.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Неубава работа ама критиката ти е на погрешно место зошто тоа е државен данок а не приход што ќе го земе операторот, под услов операторот после да не го сокрие данокот :)
Данок си е данок,неможе да се сокрие. Ако викаш дека тие 18% се данок а всушност сакаш да си ги присвоиш тогаш правиш кривично дело.
 
F

FARANG

Гостин
Mnogu me interesira zosto be voa klosaristava nasi od mobilni operatori, potocno lelekom vo mojot slucaj, postojano mi zemaat 18% DDV na sekoja donacija sto ke ja dadam?Pa da im go aknam, donacija e, za nekoj da mu pomogne i prodolzi zivot, izlekuva i sl. a ne oni da profitiraat. I se toa ok dokolku i tie 18% mu gi dadat na licnosta za koja sto doniras, sto nekako ne mi se veruva....

За да не се пери пари така. Во сите асални држави тој што бара донации ако е за искрајна намера треба да си извади одобрение од државата кое обично го прегледува некаква комисија. Кога се уплаќа донација он ти дава број со на тоа одобрение и на крај на годината данокот ти се одбива од персоналецот... Така бар функционира Австалија и Сингапур.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Mnogu me interesira zosto be voa klosaristava nasi od mobilni operatori, potocno lelekom vo mojot slucaj, postojano mi zemaat 18% DDV na sekoja donacija sto ke ja dadam?Pa da im go aknam, donacija e, za nekoj da mu pomogne i prodolzi zivot, izlekuva i sl. a ne oni da profitiraat. I se toa ok dokolku i tie 18% mu gi dadat na licnosta za koja sto doniras, sto nekako ne mi se veruva....
Овие 18% се поинаков вид на данок, данок на глупост за оние кои го оставиле Гвујо ќе им се грижи за здравјето.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Најверојатно ради спречување на малверзација,за да се знае колку пари се уплатени,за да не забега случајно некоја сума,да не испари у воздух.Али тоа е моја претпоставка,како и да е , не го оправдувам собирањето данок на хуманитарна помош.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Директната донација не се оданочува! Ама, тоа кај фирмите, не кај физичките лица.
Овде е ситуација кога физичко лице донира, значи на посебен број оди смс, повик или како и да е, вредноста на тој повик е 100 денари, кои одат кадешто треба да одат (донација) и на тоа има 18% ДДВ, бидејќи се води како услуга.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Донирав за детето што треба да се пресади коскена срж на Vip на 143 473 и ни говорен автомат ми се јави, ни ми стигна SMS за успешно донирање. Се јавив во контакт центарот на 0771234 и ми рекоа дека немале увид на тоа. Како да дознаам дали сум донирал?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom