Данок за студентите кои ќе работат во странство?

Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Некако не ми е веродостојна математикава што ја имаш напишано.

За во Македонија да платиш 450 евра, треба да ти се оданочат 4500 евра.
Во Германија да платиш 1140 евра даночната стапка за персонален данок на доход треба да е околу 30% што е претерано многу.

Можеш да си вратиш ПДД и ДДВ (овој вториов зависи од даночното законодавство на Германија, треба да прочиташ сам и да видиш услови и начин за рефундирање, тука јас не можам да ти помогнам пошто германски не знам апсолутно ништо).

За кои даноци посебно мислеше?
Тоа е вкупно одбитоци што имам на платата, инаку 4500 имам бруто за 3 месеци, не знам да ги гледам кој данок каков е, и како идат работите оти сум слаб со германскиот.[DOUBLEPOST=1404600255][/DOUBLEPOST]
Грешка си, можеш да го вратиш само Lohnsteuer, сите други давачки остануваат таму. А тој данок ќе ти излезе некаде 300-350 евра максимум.
Во тој случај не ми се исплаќа да покренувам постапка, таков данок имам само 89 евра месечно, подобро нека ми остане како стаж во Германија, па којзнае може ќе имам и повеќе во иднина. :D
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Тоа е вкупно одбитоци што имам на платата, инаку 4500 имам бруто за 3 месеци, не знам да ги гледам кој данок каков е, и како идат работите оти сум слаб со германскиот.[DOUBLEPOST=1404600255][/DOUBLEPOST]

Во тој случај не ми се исплаќа да покренувам постапка, таков данок имам само 89 евра месечно, подобро нека ми остане како стаж во Германија, па којзнае може ќе имам и повеќе во иднина. :D
Tи реков дека не ми е верно.
И јас сум ептен слаб со германскиот иначе ќе ти кажев и колку е стапката за од сега да си пресметаш и знаеш. Пробувам нешто преку гугл транслејт ама да не се избрукам пред цела кајгана подобро да си ќутам. :D
На некои даноци мислам дека не можеш да бараш поврат - таков данокот на/за црквите, 8 и 9% е, зависи од регионот.

Еден совет - штом идеш во Германија најверојатно знаеш збор два германски. Седни, побарај го законот за данок на додадена вредност, види услови за рефундација за државјани што не се членки на ЕУ. Навидум малце изгледа ама се собира убава пара. На целата сума потрошена во Германија 20% не се малце. Во бројки - за потрошени 1000 евра - 200 евра можеш да си вратиш и тука да не платиш ништо. Ама сепак отвори да видиш на кои производи и услуги важи истото.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Tи реков дека не ми е верно.
И јас сум ептен слаб со германскиот иначе ќе ти кажев и колку е стапката за од сега да си пресметаш и знаеш. Пробувам нешто преку гугл транслејт ама да не се избрукам пред цела кајгана подобро да си ќутам. :D
На некои даноци мислам дека не можеш да бараш поврат - таков данокот на/за црквите, 8 и 9% е, зависи од регионот.

Еден совет - штом идеш во Германија најверојатно знаеш збор два германски. Седни, побарај го законот за данок на додадена вредност, види услови за рефундација за државјани што не се членки на ЕУ. Навидум малце изгледа ама се собира убава пара. На целата сума потрошена во Германија 20% не се малце. Во бројки - за потрошени 1000 евра - 200 евра можеш да си вратиш и тука да не платиш ништо. Ама сепак отвори да видиш на кои производи и услуги важи истото.
За поврат на ДДВ мора да ги имаш сите фискални сметки од се што имаш купено таму (без храна и пијалок). Значи за облека и акцесоари можеш да вратиш. Друго на излез од ЕУ на граница мора на тие сметки да ти стават печат инаку ти се безвредни.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
За поврат на ДДВ мора да ги имаш сите фискални сметки од се што имаш купено таму (без храна и пијалок). Значи за облека и акцесоари можеш да вратиш. Друго на излез од ЕУ на граница мора на тие сметки да ти стават печат инаку ти се безвредни.
Океј тоа, сметките мора да ги имаш ама не знаев за кои производи важи.
Работава е чорба, пошто кога ке ти го вратат ддв ништо чудно Македонија да те царини. Пак поевтино ќе поминеш ама малтретирањето е големо.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Океј тоа, сметките мора да ги имаш ама не знаев за кои производи важи.
Работава е чорба, пошто кога ке ти го вратат ддв ништо чудно Македонија да те царини. Пак поевтино ќе поминеш ама малтретирањето е големо.
Нема основа да те царини дека тоа се лични ствари. Печатот се зема од последна земја на ЕУ, па во МК немаат поима за тоа. Инаку парите ти ги враќа Германија преку една менувачница ако не се лажам во Ск, па и по тој основ никој не знае или пак има овластување на некој начин да ти земе пари.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Нема основа да те царини дека тоа се лични ствари. Печатот се зема од последна земја на ЕУ, па во МК немаат поима за тоа. Инаку парите ти ги враќа Германија преку една менувачница ако не се лажам во Ск, па и по тој основ никој не знае или пак има овластување на некој начин да ти земе пари.
Јас пак се си мислев парите ти ги враќаат преку банка ама со помош на УЈП, таа посредува. Никад не сум ја правел оваа процедура и не знам баш како е.
Ај нека ти текне за менувачницата, која е таа? :)
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Tи реков дека не ми е верно.
И јас сум ептен слаб со германскиот иначе ќе ти кажев и колку е стапката за од сега да си пресметаш и знаеш. Пробувам нешто преку гугл транслејт ама да не се избрукам пред цела кајгана подобро да си ќутам. :D
На некои даноци мислам дека не можеш да бараш поврат - таков данокот на/за црквите, 8 и 9% е, зависи од регионот.

Еден совет - штом идеш во Германија најверојатно знаеш збор два германски. Седни, побарај го законот за данок на додадена вредност, види услови за рефундација за државјани што не се членки на ЕУ. Навидум малце изгледа ама се собира убава пара. На целата сума потрошена во Германија 20% не се малце. Во бројки - за потрошени 1000 евра - 200 евра можеш да си вратиш и тука да не платиш ништо. Ама сепак отвори да видиш на кои производи и услуги важи истото.
Дојдов без никакво познавање на јазикот, ама работата добро ми иде, ми продолжија и договор. Инаку за повраток на тој данок на купени прозиводи се бара од продавницата tax free документ (плаво ливче е) и како што прочитав треба да имаш сметка од 25 евра или пак минимум 25 евра за да можеш да бараш рефундирање. Уште немам купувано такви работи, ги чекам попустите па ќе правам шопинг и ќе ги собирам тие сметки-документи. Инаку парите ги враќаат на граница а и може изгледа пред да си кренам во Германија да си ги рефундирам во менувачница, читав ама не разбрав добро. За даноците секако ќе си го земам тој документот за враќање, и во администрација кажаа дека на сите странци го изготвуваат, па ако ми се исплаќа ќе си го барам ако не, нека ми остане како стаж во Германија.

П.С само католиците плаќаат данок за цркви, јас како атеист сум ослободен :D
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Не ми е јасно, значи работев како студент во Германија и гледам нешто пријавување данок во Ујп. Дали е некој подобро запознат како е што е.
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
47
Ќе работиш во Германија, и ке дојдеш овде да им платиш данок кој ќе биде поголем од просечната плата во Македонија. Која логика? Лани бев во Германија, и не побарав да го вратам данокот, затоа што не сакам да им дадам ниту денар на оваа олигархија.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
3.131
Работам и јас веќе година дена и прв пат слушам дека барале да им се плаќа данок..
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
оваа држава секој ден се повејке се џупчи за ситници..
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
деца ај не лупајте зелени, неможе да ве оданочи држава за пари што не се во промет во истата таа држава. Може некој ако си ги повлекува парите од било каде во Мкд преку сметка да треба да плати придонеси, ама тоа си е редовно нешто што е секаде во светот пракса, без разлика дали си студент или копитар. Две работи мора да се направат, да се умре ида се плати данок, се друго ти е факултативно
Кога може да ти наплати царина и ДДВ на достава (шипинг) само за да ти испадне пратката поскапа и подложна на истите давачки веќе ништо не ме чуди...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.735
gledam se izmeša dikusijata, povrat na DDV e za kupeni produkti vo nekoja država, ako gi iznesuvaš od tamu
a toj povrat od DDV kolku što znam na vremeto možeše da go potrošiš i na free šop. No rabotata e deka ne e lesno da ostvariš povrat na DDV, n.pr. od Srbija e nevozmošno a i od Grcija ( EU) dosega ne sum naprail, treba mislam pogolema suma..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.288
Поени од реакции
78.938
Данок!
Него како. Нема трте-мрте. Има да плаќаат, ако неќат у индустриска зона да работат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom