Данок за ергените над 35 години и момите над 30 години ?

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Дека е идејата дебилна, тука нема збор. Но, мене повеќе ме плаши тоа што малку по малку па ќе го пуштат истиот муабет во неврзан контекст, а знаеме дека таму каде што е чадот се крчка нешто. Пред една година мала десна партија, по извесно време некој изгубен пензионер, кај да е ќе се јави и владиката Петар да дозачини уште малку. И на крајот, од хихи-хаха муабет, преку шуш-буш методата, ете ти го на гласање на собраниска седница на 31-ви декември, кога пола држава е надвор на славење, а другата половина гледа на Сител најгачки за 2013 година.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Јас разбирам даночно ослободување како мерка за стимулирање наталитет, од постоечките даноци со кои е оптоварена една плата, али даночно оптоварување за зголемување наталитет тоа само Македонец може да го испали. Од кога им се стави акцент на пензионериве тотално полудеа или луди биле одсекогаш само сега почесто ги приметувам.
‘Ми убаво си лафе Бубо. :unsure:
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Глупости.
И што сега, ако не се мажам пред да наполнам 30, данок ќе плаќам?
Па, што ако не познавам личност со која би го поминала животот? Треба да најдам некој случаен минувач, да го киднапирам, да се омажам присилно? Или пак, да залепам на некоја бандера оглас за да најдам некого на 35 години, па за заеднички интерес да се венчаме?
Па, некои луѓе решиле да живеат сами. И што сега? Па возрасни луѓе се, леле! Имаат право да одлучуваат за својот живот.
Што се нема да измислат?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Или пак, да залепам на некоја бандера оглас за да најдам некого на 35 години, па за заеднички интерес да се венчаме?
Пиши ми ПП, и онака Леа ме откачи за плочките на Цитро (ми кажаа фино купатило направил) :place:
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
40% од ПРОСЕЧНАТА плата, колку му доаѓа тоа, 110% од РЕАЛНАТА што ја зема 70-80% од населението?
Ма ни денар бе, кој е тој што си зема за право во приватен живот да се меша мамето негово. Абе до каде со вакви глупости, да ти ибам вукојебината :facepalm:
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
40% од ПРОСЕЧНАТА плата, колку му доаѓа тоа, 110% од РЕАЛНАТА што ја зема 70-80% од населението?
Ма ни денар бе, кој е тој што си зема за право уште приватен живот да се меша мамето негово. Абе до каде со вакви глупости, да ти ибам вукојебината :facepalm:
Meшање во приватниот живот не е дозволено ниту според Уставот ниту според Универзалната декларација за правата на човекот на ООН, ниту според Европската конвенција за човекови права.
Така да ова претставува замајување
1970 година Корни Група ја сними песната Трла баба лан
Текстот гласи:

Bila jednom jedna baba
Nije znala sta da radi
Dosadan joj bio zivot
Leva ruka, desna ruka

Da li znate sta? Da!

Trla baba lan da joj prodje dan
Da joj prodje, da joj prodje, da joj prodje dan...

Trla baba lan da joj prodje dan
Da joj prodje, da joj prodje, da joj prodje dan...

Trla baba lan da joj prodje dan
Da joj prodje, da joj prodje, da joj prodje dan...
http://www.youtube.com/watch?v=yedAmqBn0Ls
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Јас разбирам даночно ослободување како мерка за стимулирање наталитет, од постоечките даноци со кои е оптоварена една плата, али даночно оптоварување за зголемување наталитет тоа само Македонец може да го испали. Од кога им се стави акцент на пензионериве тотално полудеа или луди биле одсекогаш само сега почесто ги приметувам.
Западна е идејава.....уствари веќе многу стар предлог е ова,само што кај нас стана скоро актуелен.Пројдени се децении од кога вакво нешто некој прв пат има спомнато.
Во Хрватска мислам дека пред скоро 10 години на уставен падна ваков предлог,а они го имаа копирано предлогот од западњаците. Ова последново земи го со резерва од сеќавање пишувам може да сум грешка нешто.


Па, некои луѓе решиле да живеат сами. И што сега? Па возрасни луѓе се, леле! Имаат право да одлучуваат за својот живот.
Што се нема да измислат?
Да имаш право и никој не те сили да се жениш/мажиш.Еден мал паричен трошок да се пополнат дупките во пензиските и здравствените фондови за кои со твојот животен стил ќе придонесеш.Не те тера никој да се жениш или мажиш ако не сакаш.
Ти со самото тоа што си се одлучил на таков животен стил не придонесуваш за државата,а таа има право да бара тоа да се компензира некако.Моментално да, придонесуваш плќајќи даноци,но за во иднината ти си обичен трошок што туѓи деца ќе мора да го издржуваат.И тоа што ти нема да направиш дете/деца некој друг ќе мора да се жртвува и да направи 1 екстра за да те покрие тебе и твојата себичност.А бидејќи тоа нема да се случи некој ќе мора да го плати тоа и да покрие.



Не дека се согласувам премногу со ова,но дека има логика и тоа како има.40% од платата и данок само за тие што не се во брак е дебилизам.Треба за тие што не се родители.....има голем број на самохрани родители и луѓе во брак што немаат деца.Со ваков закон ќе се удри по првите,а не по вторите што е ептен дебилно.
 
A

AnFem

Гостин
Да имаш право и никој не те сили да се жениш/мажиш.Еден мал паричен трошок да се пополнат дупките во пензиските и здравствените фондови за кои со твојот животен стил ќе придонесеш.Не те тера никој да се жениш или мажиш ако не сакаш.
Ти со самото тоа што си се одлучил на таков животен стил не придонесуваш за државата,а таа има право да бара тоа да се компензира некако.Моментално да, придонесуваш плќајќи даноци,но за во иднината ти си обичен трошок што туѓи деца ќе мора да го издржуваат.И тоа што ти нема да направиш дете/деца некој друг ќе мора да се жртвува и да направи 1 екстра за да те покрие тебе и твојата себичност.А бидејќи тоа нема да се случи некој ќе мора да го плати тоа и да покрие.



Не дека се согласувам премногу со ова,но дека има логика и тоа како има.40% од платата и данок само за тие што не се во брак е дебилизам.Треба за тие што не се родители.....има голем број на самохрани родители и луѓе во брак што немаат деца.Со ваков закон ќе се удри по првите,а не по вторите што е ептен дебилно.
Просечен Американец не ти е рамен! :icon_lol:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Пред да го пишеш ова, ти паднало ли на памет дека поголемиот дел од овие брачни парови не можат да имаат деца.
Ете заборавив тоа да го спомнам како уште една отежнителна околност за еден ваков закон.
Сметам дека на тие луѓе државата треба да им го поедностави посвојувањето и да го субвенционира вештачкото оплодување.

Сепак мубабетот ми е друг.Викам само дека вакви давачки имаат логика и дека не е таква идеја од ракав извадена од некој наш партиски штаб.Одредена давачка за самците после 35 и 40...(30 и 35 е многу долна граница во денешни услови) година и за брачните парови за кои нема медицинска потврда дека не можат да имаат деца според мене би требало да постои (5-10% од платата или примањата на домаќинството максимум).Ама е многу тешко да се спреведе такво нешто и дека во ваква форма како што ја предложуваат тука е чист дебилизам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom