Данокот за работа преку интернет е 15%

Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
А што ако си платен преку payoneer?и со вадиш пари од банкомат? payoneeror mi e povrzan so americka transakciska na payoneer vo dolari ?
Порано се вадело без проблем, ама моментално по мене има мн што ги користат картиците и вадат многу големи суми на банкомати во државава, дури прочитав дека лани било реагирано од банките дека се празнеле банкоматите со странски картички, па како заклучок на ова ништо чудно веќе и тоа да се следи. По мене воопшто не е паметно веќе вадење на банкомат, единствена опција е во банка ако банкиве не прават проблеми, што воедно и мене ме интересира дали ги прифаќаат трансферите.

Ако имаш опција да примаш пари на друг сервис или директно во банка, би ти рекол да си правиш така, данокот не е висок а фриленсингот завзема голем замав во МК така да со Пајонир картички веќе не е така сигурно.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Порано се вадело без проблем, ама моментално по мене има мн што ги користат картиците и вадат многу големи суми на банкомати во државава, дури прочитав дека лани било реагирано од банките дека се празнеле банкоматите со странски картички, па како заклучок на ова ништо чудно веќе и тоа да се следи. По мене воопшто не е паметно веќе вадење на банкомат, единствена опција е во банка ако банкиве не прават проблеми, што воедно и мене ме интересира дали ги прифаќаат трансферите.

Ако имаш опција да примаш пари на друг сервис или директно во банка, би ти рекол да си правиш така, данокот не е висок а фриленсингот завзема голем замав во МК така да со Пајонир картички веќе не е така сигурно.
А ако ги вадиш парите во друга држава? Грција на пример...
1000-2000$ дали спаѓа во многу?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
А ако ги вадиш парите во друга држава? Грција на пример...
1000-2000$ дали спаѓа во многу?
Види проблемот е што сите тие трансакции ти се на Пејонир акаунтот, а Пејонир може во секој момент да даде историја на трансакции ако биде побарано од нив.

Во МК како и во соседството се користи на големо, затоа што малце е назад државава и се уште не го регулира тоа најдобро во моментов, ама што ако понатаму побара државата информации, а читам по форуми како вадат по 50-60-70к по МК банкомати во една трансакција, тоа е веќе приметено од банките.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.487
Поени од реакции
62.214
Види проблемот е што сите тие трансакции ти се на Пејонир акаунтот, а Пејонир може во секој момент да даде историја на трансакции ако биде побарано од нив.

Во МК како и во соседството се користи на големо, затоа што малце е назад државава и се уште не го регулира тоа најдобро во моментов, ама што ако понатаму побара државата информации, а читам по форуми како вадат по 50-60-70к по МК банкомати во една трансакција, тоа е веќе приметено од банките.
Кој банкомат дава да извадиш повеќе од 30к на едно вадење?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
Кој банкомат дава да извадиш повеќе од 30к на едно вадење?
Не знам, имам читано на друг форум со слики како вадат и по 80к.

Али не би препорачал, како што реков веќе е приметено дека мн пари се вадат.
Проблем е што се наострија на фриленсерите, еве со работа на брод плата се зима исто на картичка, не пријавуваат данок ама тоа никој не го чепка.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.487
Поени од реакции
62.214
Може да ми пратиш линк, може и по ПП до тој пост?
 
Член од
25 јули 2014
Мислења
17
Поени од реакции
44
Decki imam edno prasanje bi ve zamolil za odgovor.Sto dokolku ne bi prijavil danok na ujp od zarabotka na internet.Dali nekoj gi znae posledicite?
Fala vi odnapred[DOUBLEPOST=1553347715][/DOUBLEPOST]
Sakam da prasam dali se plakja danok ako zemam pari od Western Union ??
Za zal da...
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Decki imam edno prasanje bi ve zamolil za odgovor.Sto dokolku ne bi prijavil danok na ujp od zarabotka na internet.Dali nekoj gi znae posledicite?
Па мислам дека ако те фатат дека немаш пријавено ќе ти земат 70% од заработката. Сега имат увид во сметките во банките така да не би ти препорачил да не пријавиш.
 
Член од
25 јули 2014
Мислења
17
Поени од реакции
44
Па мислам дека ако те фатат дека немаш пријавено ќе ти земат 70% од заработката. Сега имат увид во сметките во банките така да не би ти препорачил да не пријавиш.
Fala ti
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Па мислам дека ако те фатат дека немаш пријавено ќе ти земат 70% од заработката. Сега имат увид во сметките во банките така да не би ти препорачил да не пријавиш.
А порано немаа увид? :kajgana:
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
14
Поени од реакции
0
А оти нема пејонир во мк, може во мк да заработувам преку пејпал или пајонир сметка на некој од странство, па после тој да ми праќа пари?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
А оти нема пејонир во мк, може во мк да заработувам преку пејпал или пајонир сметка на некој од странство, па после тој да ми праќа пари?
Точно така мора да биде, ако сакаш да користиш Пејпал.
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
probav da im nacrtam ama neka teraat... dzabe zboram, maka si imale, temi otvarale da diskutiraat i pak ke si glasaat za vladata sto gi spoeba... so inka da im pikas dzabe. ajt ovoj pogore znae poveke neka tera
aman be izgoreno vmrovce mnogu si ocaen.Sigurno mojot glas nema da se bazira na % na danok
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom