Данокот за работа преку интернет е 15%

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Мене ова со данокот се уште не ми е сосема јасно, веќе 1 ипол година работам како фриленс преведувач и досега немам плаќано данок, не ни имав намера да плаќам ама откако го воведоа новиот систем решив да не ризикувам и да се регистрирам, е сеа освен тоа дали нешто друго треба да се направи или само треба да ја чекам годишната даночна пријава од УЈП да ми стигне?
Ако сите приходи ти се од домашни фирми, тие мора да ти го платат данокот и само ќе добиеш извештај по емаил.

Ако примаш пари од индивидуалци или од странство мораш секој месец да ги пријавиш парите онлајн до 10 -то во месецот и да го платиш данокот до 15-ти во месецот.

Ова за датумиве реално е флексибилно оти имам пријавувано и на 20-то во месецот и плаќано на крај од месец, ама во главно месец за месец е.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Ова. Колку дигитални номади има кои го патуваат светот и работат онлајн, кои би можеле да ги привлечеме со ниски даночни стапки и ниски трошоци за живот. Типичен пример се Бугарите, кои имаат стапка од 10%, а едно време мислам дека 8% им беше највисоката стапка. Плус ќе се намали и даночната евазија.
Во Банско веќе има заедница на Номади чинам, Џони ФД правеше влог за истите. Ненормално е колку ја раздвижуваат економијата, и во секое нормално општество, таквите се потпомогнати.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.276
Поени од реакции
78.926
Темава ја отворив од две причини, првата за да ги запознаам луѓето за промената и да си бараат чаре, втората за да изразам револт и воедно и другите да се мотивираат за да изразат револт.

Оваа влада е слаба, сега ќе има претседателски избори на кои ќе го наебат јако, а во 2020 има парламентарни, мислам со насочен револт ќе му оди овај закон на мочање на овие левичариве во финансии, барем на одредено време, затоа што парите што ќе ги соберат ќе бидат симболични, а јас лично мислам дека и ќе направат дупка.
Нема везе. Народот е благо ментално ретардиран и утепан по дух. Форумов сведочи.

Бранко ја опљачка цела државна имовина да не набројувам какви колосално катастрофални потези направи, после тоа пак го гласаа.
Груевски што све напраи нема потреба да се потсетуваме, после тоа пак го гласаа.

И сега така ќе биде.
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Ако сите приходи ти се од домашни фирми, тие мора да ти го платат данокот и само ќе добиеш извештај по емаил.

Ако примаш пари од индивидуалци или од странство мораш секој месец да ги пријавиш парите онлајн до 10 -то во месецот и да го платиш данокот до 15-ти во месецот.

Ова за датумиве реално е флексибилно оти имам пријавувано и на 20-то во месецот и плаќано на крај од месец, ама во главно месец за месец е.
Сите приходи ми се од странство, како што кажав веќе 1 ипол година работам и веќе имам заработено 2.000+ евра а освен тоа што се регистрирав на системот на УЈП друго ништо немам пријавено.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Сите приходи ми се од странство, како што кажав веќе 1 ипол година работам и веќе имам заработено 2.000+ евра а освен тоа што се регистрирав на системот на УЈП друго ништо немам пријавено.
Дали ги примаш парите во македонска банка ?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Хммммм, ќе треба да си прашаш во УЈП за претходнава година како ќе правиш, затоа што требаше секој месец да пријавуваш и да си плаќаш.

Мислам дека ќе прогледуваат низ прсти заради тоа што многу луѓе се излажаа со тоа дека системов сам ќе пресметува, што во суштина е полувистина.

Само 15.000 луѓе плаќавме данок за 2018 на овај начин, многумина незнаеа.

Во секој случај сега немој да ја утниш 2019 оди во ујп и прашај под која ставка си за пријавување иако најверојатно си во истава за која што зборувам. И пријави данок за јануари и февруари.[DOUBLEPOST=1550698361][/DOUBLEPOST]
Нема везе. Народот е благо ментално ретардиран и утепан по дух. Форумов сведочи.

Бранко ја опљачка цела државна имовина да не набројувам какви колосално катастрофални потези направи, после тоа пак го гласаа.
Груевски што све напраи нема потреба да се потсетуваме, после тоа пак го гласаа.

И сега така ќе биде.
Протестите против претходната влада започнаа со хонорарците, кога воведоа 40% давачки, а себе си се изедоа од тоа.

Овие се уште во послаба ситуација од претходнава влада, фриленсериве и хонорарците се во најголем број неопределени, ако не гласаат, СДСМ ќе си оди во опозиција не 10 години, туку најверојатно за навек.
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Хммммм, ќе треба да си прашаш во УЈП за претходнава година како ќе правиш, затоа што требаше секој месец да пријавуваш и да си плаќаш.

Мислам дека ќе прогледуваат низ прсти заради тоа што многу луѓе се излажаа со тоа дека системов сам ќе пресметува, што во суштина е полувистина.

Само 15.000 луѓе плаќавме данок за 2018 на овај начин, многумина незнаеа.

Во секој случај сега немој да ја утниш 2019 оди во ујп и прашај под која ставка си за пријавување иако најверојатно си во истава за која што зборувам. И пријави данок за јануари и февруари.[DOUBLEPOST=1550698361][/DOUBLEPOST]

Протестите против претходната влада започнаа со хонорарците, кога воведоа 40% давачки, а себе си се изедоа од тоа.

Овие се уште во послаба ситуација од претходнава влада, фриленсериве и хонорарците се најголем број неопределени, ако не гласаат, СДСМ ќе си оди во опзиција не 10 години, туку најверојатно за навек.
Ваљда досега ќе ме известеа? 1 ипол година е прилично долг период, а освен тоа јас имам и колеги кои работат во истата фирма повеќе од 3 години, ништо немаат пријавено и досега немале никакви проблеми.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Ваљда досега ќе ме известеа? 1 ипол година е прилично долг период, а освен тоа јас имам и колеги кои работат во истата фирма повеќе од 3 години, ништо немаат пријавено и досега немале никакви проблеми.
Знам и јас знам луѓе кои непријавуваат и немале проблеми, само од минатава година изгласаа закон за да можат да ги гледаат сметките во банка така да за што планираат тоа да го користат којзнае.

Исто мислам дека заради обемот на луѓе кои непријавуваа персонален данок (моја проценка можеби 80%) дека ќе бидат со некоја кампања, без да тераат насилно со казни.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Е а пари се имаа трошено за реклами.

 
Член од
30 септември 2018
Мислења
37
Поени од реакции
84
Sakam da prasam dali se plakja danok ako zemam pari od Western Union ??
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Затоа дечки избегнувајте сметки и банки... користете MoneyGram, ефикасно и брзо... плус нема данок на тие пари.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Затоа дечки избегнувајте сметки и банки... користете MoneyGram, ефикасно и брзо... плус нема данок на тие пари.
:)

Од пред некоја година, сите брзи трансфери на пари морат да испраќаат податоци во УЈП.

Така да сега засега УЈП не се труди освен за некој кој што примаа многу пари повеќе од 30.000 еур.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
:)

Од пред некоја година, сите брзи трансфери на пари морат да испраќаат податоци во УЈП.

Така да сега засега УЈП не се труди освен за некој кој што примаа многу пари повеќе од 30.000 еур.
Ехее 30.000 евра да правиме годишно, ќе им платиме и 30% данок ако треба :cool: Така да реално најпаметно решение е само тоа.
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
А што ако си платен преку payoneer?и со вадиш пари од банкомат? payoneeror mi e povrzan so americka transakciska na payoneer vo dolari ?
Вадете пари во друга држава немој да сте глупи во Северистан да ги вадите. Мамето у пичка нивното да им го ебам, за заработка на интернет треба да е макс од 0-3% у Северистан. Во ова вукојебина каде што нема работа и сите бегаат, си се потрудил сам да најдеш нешто да блееш цел ден пред компјутер и на крај копилево муртинско да дојде и да ти удри 15% од парите, башка што и платформи, банки итн. зимаат.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom