Данокот за работа преку интернет е 15%

Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.235
Тебе дефинитивно некој фриленсер се качил на мајка ти или на сестра ти да ја ренда. Иначе нема друго објаснување шо волку крволочно си против нив. Башка сите од фриленсерите шо ги знам не гласаат нит се замаараат со тоа.
Nema vrska. Na koja tema i da se zabere e najgrev. Ni ovaa tema ne e isklucok, kako sto gledas...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Мислам никој тука не е моќен сметки да блокира макар и да имаат на увид целаа документација на секој колку заработил.Пак неможе да им ја блокираат сметката само може со кривични да претат ама толку.
Извршителот првин блокира сметка после гледа колку си должен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Овој Кано у темава не ми личи дека се наоштрил на фриленсерите, како што го обвинувате, туку двојно-стандардски политички се просерава, како и обично.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Точно! Но алудирав на странска сметка бидејки сигурно половина користат Пејонир. Е сеа и Пејонир е суб на Bank of America а они ни со посебни налози од реномирани судии од САД не даваат инфо. Ај и да речеме на Луки и отвориле некако дата за опасен криминалец фриленсер од македонија шо и добро да заработува пак е тука некаде со помала минимална од најсиромашната сојузна држава стигаме до тоа дека само и отвара да глеа.Меѓувреме доларите у биткоини биткоинитe у етериуми така заедно негде низ тор раштркани тинтири минтири и нека им ги земе.
И сеа Луки нервозна шо неможе да му ги најде му ја блокира домашната сметка wtf.Нека ја блокира.У затвор ќе го стави? Па тој на халкидики пие коктели?Ќе го екстрадира хахахахахахах.Ќе побара од Пејонир ај шо му ја отвориле него и сметката да му ја блокира?На крај кој ќе испадне овцата. Пази да не не блокираат 20 иљади сметки Bank of Аmerica ради луки?
По 80 000 сметки имаше блокирано еднаш ти за 20 000 си се фатил. Зошто направија УЈП и банките еден систем прегледност да не мора да пријавуваш данок. И Пејонир врзана ти е за македонската трансакциона сметка како инаку пари во Македонија можи да се вадат?


Имаше сметка приложено однекој земјоделец што му исплаќале млеко, предвреме му го задржува млекарата данокот на доход и го дава на државата. Па после ако не премини граница над колку беше да му го вратат...
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.269
Поени од реакции
970
По 80 000 сметки имаше блокирано еднаш ти за 20 000 си се фатил. Зошто направија УЈП и банките еден систем прегледност да не мора да пријавуваш данок. И Пејонир врзана ти е за македонската трансакциона сметка како инаку пари во Македонија можи да се вадат?


Имаше сметка приложено однекој земјоделец што му исплаќале млеко, предвреме му го задржува млекарата данокот на доход и го дава на државата. Па после ако не премини граница над колку беше да му го вратат...
Тоа важи за сметки после 2018та. 80000? дај да видам кај тоа се десило и зашто. И да има блокирање навремено се дава грејс период за празнење на средства во случај на прекинување на соработката со одредена земја.
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Тоа важи за сметки после 2018та. 80000? дај да видам кај тоа се десило и зашто. И да има блокирање навремено се дава грејс период за празнење на средства во случај на прекинување на соработката со одредена земја.
Извршители: 112 илјади граѓани и фирми со блокирани сметки!

https://denar.mk/165849/ekonomija/izvrsiteli-iljadi-gragjani-i-firmi-so-blokirani-smetki

Пред една година ова.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.269
Поени од реакции
970
Крај краева најбоље е 8% да го направат шо мислам 97% од фриленсерите ќе плаќаат, со предуслов да можеш директ домашната да ја линкнеш со што ги избегнуваш 3,5 до кај некој 4% данок на банкоматите шо лично се фаќа по 4% повеќе од Пејонир што ти нуди услуга со покриен данок. Е 15% ама коа и Пеј Пал ке уведат Пеки.
Така да хејтерс гона хејт воркес гона ворк.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Крај краева најбоље е 8% да го направат шо мислам 97% од фриленсерите ќе плаќаат, со предуслов да можеш директ домашната да ја линкнеш со што ги избегнуваш 3,5 до кај некој 4% данок на банкоматите шо лично се фаќа по 4% повеќе од Пејонир што ти нуди услуга со покриен данок. Е 15% ама коа и Пеј Пал ке уведат Пеки.
Така да хејтерс гона хејт воркес гона ворк.

Ќе оди нагоре данокот дупка е голема.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.269
Поени од реакции
970

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Абе ти пишав точно за домашните.Мислам за ова на иста линија сме него за Пејонир подолг пасус потоа следуваше.
И како се пазариш со Тевдовски тука на форум барем 8 проценти да се. Не ги интересира не им е гајле за твоите трошкови за платформа ти си само бројка статистика што треба да полни дупка, тоа јасно како ден да ви е.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.269
Поени од реакции
970
Губат. Добар дел ќе мигрираат во соседството и не верувам дека ќе се вратат.[DOUBLEPOST=1550679995][/DOUBLEPOST]
И како се пазариш со Тевдовски тука на форум барем 8 проценти да се. Не ги интересира не им е гајле за твоите трошкови за платформа ти си само бројка статистика што треба да полни дупка, тоа јасно како ден да ви е.
Пак друго збориш. Немаше ништо за трошкови за платформа тоа е индивидуално и не треба да се цмизди за тоа.За други провизии зборам.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Овој Кано у темава не ми личи дека се наоштрил на фриленсерите, како што го обвинувате, туку двојно-стандардски политички се просерава, како и обично.
Не, тука си делумно во право. Од тргнува од некоја своја замислена претпоставка, и на тоа си го базира бладањето, без оглед на тоа што му пишуваат другите. НЗС за сите постови му е:
  • Вие го гласавте Заев, сега нека ве ебе. А знаеме дека браќата го изгласа, но добро, тоа нема врска.
  • УЈП добило инфо и ги казнило сите. А знаеме дека веќе ден трети не може да извади доказ.
Он е типичен опинок што излегол од државава затоа што не бил доволно интелигентен тука да успее, па сега сака да соли памет на оние што останале и се снашле, као демек, ја успеав во животот, вас нека ве стрижат, и ја ке ви кажувам од Австралија, ако стварно е таму, пошто по муабетов, на патарина не би го пуштиле да помине, а не на граница.

По настапов и вокабуларов, убеден е дека не' заебал, и дека ние сме го гласале месијата од муртино. Не ни излегов на избори, па затоа и ме тригнуваат вакви избацувања.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
ne neeee... ne si go sfakajte ova licno. kolektivno treba da se zamislite kako i za kogo si glasate i kako ve rendaat. si kaza sdsm deka se protiv ramen danok, kazaa deka ke dignat danoci. sto se bunite sega, zasto vakvi temi pogotovo od teneke? jas samo vi posocuvam sto ide i sto ke bide na nikoj ne mu sugeriram da pravi nesto, terajte eve vidooq vi kaza imalo tamu nesto napisano na platformite i nemalo da spodelat info so DRZAVA.:tapp: ke ve stitat vas i vasite informacii koga lokalnite zakonodavci vo sorabotka so UJP ke gi pritisnat :pos:. izdrzite maski, sekoja promena se plaka. plate si.
Темава ја отворив од две причини, првата за да ги запознаам луѓето за промената и да си бараат чаре, втората за да изразам револт и воедно и другите да се мотивираат за да изразат револт.

Оваа влада е слаба, сега ќе има претседателски избори на кои ќе го наебат јако, а во 2020 има парламентарни, мислам со насочен револт ќе му оди овај закон на мочање на овие левичариве во финансии, барем на одредено време, затоа што парите што ќе ги соберат ќе бидат симболични, а јас лично мислам дека и ќе направат дупка.
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Мене ова со данокот се уште не ми е сосема јасно, веќе 1 ипол година работам како фриленс преведувач и досега немам плаќано данок, не ни имав намера да плаќам ама откако го воведоа новиот систем решив да не ризикувам и да се регистрирам, е сеа освен тоа дали нешто друго треба да се направи или само треба да ја чекам годишната даночна пријава од УЈП да ми стигне?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.086
Губат. Добар дел ќе мигрираат во соседството и не верувам дека ќе се вратат.[DOUBLEPOST=1550679995][/DOUBLEPOST]
Пак друго збориш. Немаше ништо за трошкови за платформа тоа е индивидуално и не треба да се цмизди за тоа.За други провизии зборам.
Ова. Колку дигитални номади има кои го патуваат светот и работат онлајн, кои би можеле да ги привлечеме со ниски даночни стапки и ниски трошоци за живот. Типичен пример се Бугарите, кои имаат стапка од 10%, а едно време мислам дека 8% им беше највисоката стапка. Плус ќе се намали и даночната евазија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom