Данокот за работа преку интернет е 15%

Член од
14 април 2012
Мислења
31.413
Поени од реакции
62.011
Уште чекам да ме уапсат за неплаќање данок.
 
Член од
11 ноември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дечки, работам веќе една година од дома и до сега го имам данокот само пријавено на страната на УЈП, дали некој може да ми објасни која е процедурата за плаќање откако ќе го пријавиш и дали се плаќа казна за задоцнето плаќање?
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Дечки, работам веќе една година од дома и до сега го имам данокот само пријавено на страната на УЈП, дали некој може да ми објасни која е процедурата за плаќање откако ќе го пријавиш и дали се плаќа казна за задоцнето плаќање?
Си требал/а да го плаќаш веднаш, истиот месец. :ROFLMAO:

Има казни, но колку се употребуваат во пракса не ми е познато. Навреме го плаќам мојот.
 
Член од
11 ноември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Си требал/а да го плаќаш веднаш, истиот месец. :ROFLMAO:

Има казни, но колку се употребуваат во пракса не ми е познато. Навреме го плаќам мојот.
Да, дознав пред некое време дека имало дедлајн, хаха. Можеш ли те молам да ми кажеш како оди процедурата за плаќање? Дали оди со уплатница или може и онлајн? Ептен сум ко од Марс падната за овие работи :confused:
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Да, дознав пред некое време дека имало дедлајн, хаха. Можеш ли те молам да ми кажеш како оди процедурата за плаќање? Дали оди со уплатница или може и онлајн? Ептен сум ко од Марс падната за овие работи :confused:
Првото.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Фала!
A што е со тој фолио број? Или цел на дознака оди само Данок на плата остварена во странство?
Го копираш кога ќе ја внесеш пресметката. Не треба да пишуваш уплатница во банка.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.413
Поени од реакции
62.011
Чисто процедурално, до каде е УЈП со барањето за сметки од Пејонир ко пред некоја година? :pos:
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Едно прашање дали ако добивам плата од странска фирма како фриленсер освен данок треба да платам придонеси и здравствено осигурување ?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Едно прашање дали ако добивам плата од странска фирма како фриленсер освен данок треба да платам придонеси и здравствено осигурување ?
Па штом не си пријавен како вработен, значи остануваш во нивниот тефтер како НЕвработен. Те следува бесплатно здравствено осигурување од државата. А овие средства ти се бележат како хонорарец.

Е сега има тука друг проблем, ако исполнуваш над 180.000 денари на годишно ниво... не ти следува здравствено осигорување од државата.
 
Член од
12 март 2018
Мислења
29
Поени од реакции
5
Потпишувам договор за дело со странска фирма. Што, како идат сега процедурите со придонеси и даноци? На месечно ниво?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom