Дали ќе се вакцинирате против коронавирус?

Дали би се вакцинирале против корона вирусот?


  • Вкупно гласачи
    301

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Ако не веруваш во камера од мобилен телефон или професионална тогаш е твоја работа.
А оти ваква да користат кога вие откривате, подобро витамини да им ставаат. Или тој муабет не ви е доволни јак?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
А оти ваква да користат кога вие откривате, подобро витамини да им ставаат. Или тој муабет не ви е доволни јак?
Користат бидејки IQ им е под 70 и мислат дека народот е поглуп и од нив.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964
celokupno preku 1.000 obolele, i ne zboruvame za nekoja mala posledica nego za nesto sto im go rasipal celiot zivot. tocno deka milioni gi primile vakcinite i brojkata od 1.000+ zvuci mala vo sporedba so toa, ama skoro site od obolenite se deca, pa ako se zemi vo predvid deka pogolemiot del na tie koi primile vakcina ne bile deca, togas procentot na zaboleni deca od tie koi primile vakcina sepak ne e krajno mal. inace toa sto dodatno e tragicno vo ovoj slucaj e sto svinskiot grip na kraj ispadna kako prilicno neopasen, pa tragedija e sto tolku deca obolea od vakcina iako svinskiot grip za niv ustvari voopsto nema da bese opasen.

sega za covid ne planiraat da vakciniraat deca, no kako sto vakcinata protiv svniski grip bila pred se stetna za deca, taka druga vakcina moze da bide opasna za druga grupa. jbg, ke treba sekoj da razmisli za sebe sto mu zvuci kako popametna opcija. inaku ne koristam aspirin, analgin, paracetamol itn. ednostavno sekogas sum izbegaval medikamenti. sekako toa zavisi do negde i od "sreka", jasno mi e deka nekogas moze da dojde situacija da mora da koristis.
Децата страдаат од свински грип и сега скоро секоја сезона умира по некое дете од него. Од Коронава за среќа децата не се поболуваат, барем не сериозно, така да нема потреба од вакцинација за нив.

Нарколепсија ствара самиот вирус на инфлуенца, затоа и вакцината за свински грип го има тој проблем. Добро е што сега го знаат протеинот што го предизвикува и не го ставаат во вакцините.

Така да нарколепсија може да биде последица и од прележување на вирусот.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
На голема жалост, сведок сум на многу смртни исходи на пациенти заболени од ковидов,на блиска колешка и почина сопругот на 45 год...на друга и почина брат, на трета починаа мајка и братче.....има уште многу жртви на вирусов кои лично ги познавам.
Ете и јас заболев и мојот сопруг.
Не верувам во вакциниве, премногу брзо се направени, се уште не се знае кој се смее да ги прими, колку долго трае заштита идр....јас како што сум проблематична со алергиите, нормално дека ке ми биде страв да се вакцинирам со нешто што не е доволно испитана.

Јас сум разочарана од здрвството, од начинот на преглед, од незнаењето, од никакви мерки да не се шири заразата, од давање глупи терапии на секој пациент исто, касно праење на компјутери и воошто немање саглам преглед....само штанцање на секој една иста терапија, сумамед, панцеф, витамини...и отиде човекот.
А колку љуѓе починаа од други болести поради неможноста за редовни контроли поради е.ениов вирус?Според тебе која е алтернативата?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
А колку љуѓе починаа од други болести поради неможноста за редовни контроли поради е.ениов вирус?Според тебе која е алтернативата?
Ова е суштинатата на проблемот... Не се вакцинираме единствено заради вирусот, туку и заради последиците од вирусот. Во нашиот случај корона ги потенцира сите пукнатини во државата и го покажува кревкото здравство. Кај нас ова ќе значи вакцина за елементарно функционирање.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.539
А колку љуѓе починаа од други болести поради неможноста за редовни контроли поради е.ениов вирус?Според тебе која е алтернативата?
Вирусов ни ги отвори очите, како живееме, каде живееме, со кого живееме и колку имаме у душа, срце и мозок.
Кога би имале можност да одиме на редовни контролни систематски прегледи, кога би имале добри дијагностичари, доктори кои ќе ти посветат целосен правилен преглед, а не за пет минути од кои две минути е на мобилен а друга минута се расправа со тие што му влагаат во ординација, кога би дишеле чист воздух и конзумирале здрава непрскана храна, корона вирусот не ќе ни го приметивме.
Паталец е секогаш тој со нарушено здравје, па уште и вирусот кога ке го нападне, тешко него.....но народов нема совест, младиве сакаат журки, концерти, забава..и ете го вирусот, ќе им го донесат дома на родителите..
Што беше сега ова во Гостивар?
Полна кафана, танчерки, дрога?????
Иднината на државава е отидена у неповрат, овде нема да има веќе нормален живот...само криминал, дрога и разврат ќе царува....така е, со неписмена, недисциплинирана омладина.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Сеа прочитав дека една личност не верувала во вакцини и дека многу брзо е измислена и дека имала алергии па можда ќе има некаква алергиска реакција, ама имала околу нејзе еден тон народ шо изумрел од ковид 19 компликации ама сепак да алергиите се проблем ( кои се менаџираат као забеанција)

И доктори криви кои едвај по 5 мин одвојуваат и криви за лошо менаџирање на пациенти, а првично пациентите се одговорни за самите себе и непочитување на мерки. Ова не е холецистит или срцева слабост, или инфаркт па ај се десило. Најпрвин самите пациенти си сносуваат црлосна одговорност. А потоа со 40% сатурација и 35.000 д димери иди врати ги у живот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Obratno e. Sirete panika od vakcina mesto fino lepo da ne ja primite. Bas mu e gajle nekomu. Ne gledam drugive sto ke ja primat olku da galamat kako tie koi ne sakaat da ja primat.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Ти си тој што дреме на темава и гледа кој ќе се вакцинира, а кој не. Еве нема да се вакцинирам, немам потреба и здравјето ми е топ. Башка тоа после секоја вакцина качувам температура, а верувам вирусов сум го протуркал без симптоми. Што ќе ми реплицираш? Дека имам 70 IQ, дека убивам бебиња и дека плукам на улица? Тоа што некој не сака да се вакцинира, сега ,не го прави антивакцер. Едноставно некои луѓе немаат потреба. А тоа дали сум преносител или не, не ми е грижа. Ако тебе ти е најди начин да се заштитиш.

Убаво е тоа што споделуваш факти поврзани со вакцината, но треба да се сослуша и другата страна која има благи противаргументи и генерално шири фејк њуз кампања против вакцината без никаков повод. Тоа не ми се допаѓа и треба таквите вести да се бришат. 18 од 1 мил имале алергиска реакција (тоа е веќе вест, но ја преувеличуваат)! Каква алергиска реакција? И јас сум имал алергиска реакција, од благо нафрлање, чешање, па до пликови и проблеми со дишењето. После тоа никогаш не сум имал проблеми со дишењето и тоа да ти го напоменам да не го земеш како некаков аргумент. Треба да има препорака за луѓето кои страдаат од алергии.

Сума сумарум: ти навредуваш и ти вршиш контрола над темите кој ќе се вакцинира, а кој не и потоа го напаѓаш со квази аргументи за плукање, убивање бебиња и ниското IQ! Не генерализирај! Не ме прави антивакцер ако не сакам да ја примам оваа вакцина. :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Ти си тој што дреме на темава и гледа кој ќе се вакцинира, а кој не. Еве нема да се вакцинирам, немам потреба и здравјето ми е топ. Башка тоа после секоја вакцина качувам температура, а верувам вирусов сум го протуркал без симптоми. Што ќе ми реплицираш? Дека имам 70 IQ, дека убивам бебиња и дека плукам на улица? Тоа што некој не сака да се вакцинира, сега ,не го прави антивакцер. Едноставно некои луѓе немаат потреба. А тоа дали сум преносител или не, не ми е грижа. Ако тебе ти е најди начин да се заштитиш.

Убаво е тоа што споделуваш факти поврзани со вакцината, но треба да се сослуша и другата страна која има благи противаргументи и генерално шири фејк њуз кампања против вакцината без никаков повод. Тоа не ми се допаѓа и треба таквите вести да се бришат. 18 од 1 мил имале алергиска реакција (тоа е веќе вест, но ја преувеличуваат)! Каква алергиска реакција? И јас сум имал алергиска реакција, од благо нафрлање, чешање, па до пликови и проблеми со дишењето. После тоа никогаш не сум имал проблеми со дишењето и тоа да ти го напоменам да не го земеш како некаков аргумент. Треба да има препорака за луѓето кои страдаат од алергии.

Сума сумарум: ти навредуваш и ти вршиш контрола над темите кој ќе се вакцинира, а кој не и потоа го напаѓаш со квази аргументи за плукање, убивање бебиња и ниското IQ! Не генерализирај! Не ме прави антивакцер ако не сакам да ја примам оваа вакцина. :)
Ја не вреѓам, кај си видел? Ни водам сметка кој како си има анкета. Мене ми е повеќе до тоа да се држиме на фактите и луѓето на база на факти да одлучуваат. Читан е форумот и фер е двете страни да се слушнат. Иначе секогаш сум пишал секој за себе треба да одлучи не убедувам никого. Сфаќам дека има воздржување дека е брзо направена и дека фали долгогодишно искуство. Ама лажни вести дека жените ќе станат неплодни или дека ДНК се менува се фејк њус и треба да се корегираат.

Така да, ни те вреѓам ни викам дека имаш ајкју од 70 ни дека убиваш бебиња не знам кај си видел дека пишав. Полека со обвинувањата ако сум пишал такво нешто сигурно можеш да ми покажеш каде.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ја не вреѓам, кај си видел? Ни водам сметка кој како си има анкета. Мене ми е повеќе до тоа да се држиме на фактите и луѓето на база на факти да одлучуваат. Читан е форумот и фер е двете страни да се слушнат. Иначе секогаш сум пишал секој за себе треба да одлучи не убедувам никого. Сфаќам дека има воздржување дека е брзо направена и дека фали долгогодишно искуство. Ама лажни вести дека жените ќе станат неплодни или дека ДНК се менува се фејк њус и треба да се корегираат.

Така да, ни те вреѓам ни викам дека имаш ајкју од 70 ни дека убиваш бебиња не знам кај си видел дека пишав. Полека со обвинувањата ако сум пишал такво нешто сигурно можеш да ми покажеш каде.
Зборувам за односот кон антивакцерите, на темата Ковид-Општа дискусија! Нема врска. Не може да се генерализира. Ако немам лична потреба, не треба да бидам условуван со ништо, најмалку со отказ или забрана за движење. Не смее владата да се постави на тој начин, мојот единствен проблем лежи тука.

Секако дека треба да се издвојат сите достапни информации за вакцината и треба сите оние кои припаѓаат во загрозените категории да се вакцинираат. Не мора први политичарите да се тртат, иако главниот аргумент тука е дека би требало да имаат многу контакти со граѓаните.

Немам лично проблем со брзината со која е направена, дури и немам причина зошто да не верувам во оваа вакцина, но немам ни потреба да се вакцинирам. :)
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Децата страдаат од свински грип и сега скоро секоја сезона умира по некое дете од него. Од Коронава за среќа децата не се поболуваат, барем не сериозно, така да нема потреба од вакцинација за нив.

Нарколепсија ствара самиот вирус на инфлуенца, затоа и вакцината за свински грип го има тој проблем. Добро е што сега го знаат протеинот што го предизвикува и не го ставаат во вакцините.

Така да нарколепсија може да биде последица и од прележување на вирусот.
aj pokazi seriozen izvor za ova sto go tvrdis. prasuvam bidejki za sega ne mozam da najdam nisto sto se poklopuva so toa sto go napisa. edinstveno ima informacii deka decata dodeka go prelezuvaat svinskiot grip povise im se spie, no nema informacija deka iljadnici deca odposle dozivotno stradaat od narkolepsija.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Вирусов ни ги отвори очите, како живееме, каде живееме, со кого живееме и колку имаме у душа, срце и мозок.
Кога би имале можност да одиме на редовни контролни систематски прегледи, кога би имале добри дијагностичари, доктори кои ќе ти посветат целосен правилен преглед, а не за пет минути од кои две минути е на мобилен а друга минута се расправа со тие што му влагаат во ординација, кога би дишеле чист воздух и конзумирале здрава непрскана храна, корона вирусот не ќе ни го приметивме.
Паталец е секогаш тој со нарушено здравје, па уште и вирусот кога ке го нападне, тешко него.....но народов нема совест, младиве сакаат журки, концерти, забава..и ете го вирусот, ќе им го донесат дома на родителите..
Што беше сега ова во Гостивар?
Полна кафана, танчерки, дрога?????
Иднината на државава е отидена у неповрат, овде нема да има веќе нормален живот...само криминал, дрога и разврат ќе царува....така е, со неписмена, недисциплинирана омладина.
Кога се досели во Македонија ? Некаде март кога почна пандемијата? Несфаќам што мислевте кај живеете па незнаевте каков е системот и државава или се правевте дека не гледате затоа што така ви одговарало од некоја причина па кога дојде јајцето на газ тогаш отварате очи.

Ова за младината .... Пошто најверојатно си повозрасна моја претпоставка накај 40 години и сега младината крива. Некако доцна си ги отворила очите. Младината е производ на пропаднатава држава која таква ја направија возрасните вклучувајки те и тебе. Во градење на една индивидуа најголем фактор е домашното воспитување, кога тоа е испуштено не очекувај пропадната држава со пропаднато образование низ системот да ја надополни таа празнина. Така да тука незнам дали младината е крива или повозрасните.

Инаку додека да дојдам јас на ред за вакцина веќе ќе има доста вакцинирани и ќе се знае дали има некој негативни ефекти што се појавуваат на почетокот.
Го прелегав на нога и си и работев од дома додека бев позитивен плус и од други оклу мене што беа позитивни за помлади без здравствени проблеми не е страшно. Ова помлади зборам околу 30 години, така да и незнам дали и ќе ја примам не дека се плашам од вакцината пошто технологијата е доволно напред отидена и верувам дека може да се направи вакцина за една година туку нема да се тепам за да ја примам во првите. Најмногу ми е за родителите и постарите во мојата фамилија.
Веќе има накај 10 000 000 вакцинирани додека да дојде кај нас бројката ќе биде 300 - 400 милиони веќе.

Доколку се бара за патување во странство би тражел тогаш да се вакцинирам пошто не планирам да останам во резерватов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom