Дали ќе се вакцинирате против коронавирус?

Дали би се вакцинирале против корона вирусот?


  • Вкупно гласачи
    301
D

Deleted member 12196

Гостин
Па би се вакцинирал. Ама се плашам од прикриени ефекти. Што ако делува на спермограмот, па не можам да имам деца? Не може така брзо да се утврдат сите несакани ефекти.
:pos: :pos:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Кога би донеле вакцина против корона кај нас во Македонија, дали би се вакцинирале?
Јас не би, па макар и бесплатна да биде, знам дека ке ми биде страв...па сеуште е рано, нели треба време за да се тестира, да се видат контраефекти!?
Не би сакала ни моите домашни, ниту децата да ги вакцинирам.....едино ако е задолжително:

Дали вие би се вакцинирале без страв од последици по здравје, мислам на лоши нуспојави?
Сигурно ќе бидат контраефектите помали во споредба со последиците што ќе ги имаш ако го закачиш вирусот.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Прво да помине некое време за да ја тестираат како што треба, потоа би се вакцинирал со руската вакцина, затоа што преку куров од западњачкиве воени профитери и нивните локални мулиња.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Прво да помине некое време за да ја тестираат како што треба, потоа би се вакцинирал со руската вакцина, затоа што преку куров од западњачкиве воени профитери и нивните локални мулиња.
Не навредувај ги мулињата!
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Вакцината е достапна најмалку од пред 5-6 години. Ова е сега само игра, демек уште истражуваат ово-оно. Јас не верувам дека ова е природно настанат вирус, туку дека е план(демија - гет ит?).

Не велам дека не постои вирусот, напротив реалност е и опасен е, ама е створен во лабораторија и call me conspiracy-theorist all you want, ама сметам дека масоните (или кои и да се) веруваат дека Земјата е пренаселена и дека е ова еден од плановите за де-популација.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510
Вакцината е достапна најмалку од пред 5-6 години. Ова е сега само игра, демек уште истражуваат ово-оно. Јас не верувам дека ова е природно настанат вирус, туку дека е план(демија - гет ит?).

Не велам дека не постои вирусот, напротив реалност е и опасен е, ама е створен во лабораторија и call me conspiracy-theorist all you want, ама сметам дека масоните (или кои и да се) веруваат дека Земјата е пренаселена и дека е ова еден од плановите за де-популација.
1.2 милиона починати за година дена.
Јак план за депопулација,нема што ;)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Da..bidejki treba da se izberi pomeđu vakciniranje ili zarazuvanje koe ako nema vakcina site ke go iskusime. Nema sansa nekoj da go izbegni zarazuvanjeto ako ne se prevzemi nesto radikalno
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
1.2 милиона починати за година дена.
Јак план за депопулација,нема што ;)
Дури и да бил план повеќе одигра на картата дестабилизација на економијата, полесна контрола со страв и поголема зависност на обичниот народ со задолжување, отколку на депопулација.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Да, ако е западњачка кај шо процесот на како ја прат вакцината и каде ја тестираат и кузнај колку луѓе пред мене ја примат - е транспарентен.

Не, ако е Руската. Нема транспарентен процес на ништо шо прат, скокат чекори ама па ... Ќе се избоцкат ќе видиме каква е, па ако преживеат Русите - сепак би.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Зависи од многу фактори, најверојатно би се вакцинирал само ако сеуште не сум се заразил со ковид и ако е безбедна без некои посериозни несакани ефекти.

Не знам дали има поента да се вакцинираш со прележана болест , сеуште нема информации за трајност на имунитетот со антитела, т келии и слично.

Сигурно нема да се вакцинирам во првата тура на вакцини а и секако нема да бидат наменети за сите, први би имале предност медицинските лица и хронично болни луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom