Дали ќе гласате на изборите за студентски лидер?

ДАЛИ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ИЗБОРИ ЗА СТУДЕНТСКИ ЛИДЕР?

 • ДА

  Гласови: 10 9,6%
 • НЕ

  Гласови: 79 76,0%
 • НЕ ЗНАМ

  Гласови: 15 14,4%

 • Вкупно гласачи
  104
 • Гласањето е завршено на .

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.374
Поени од реакции
10.666
Сакам да прашам дали имаат право од факултетот да го даваат мојот број на студентски парламент ?

Ми се јавуваат околу 4 и 30 часот со скриен број и ме прашуваат дали сте известени дека има избори, прво си помислив заради тоа што сум во студентски и да не објаснувам шо како го добив местото, но потоа едно другарче ми рече дека му ѕвонеле и на него, а не седи во студентски дом.
Цццц кој фејл се ваквите избори.
Ако си влегол преку некој штаб во студентски, биди сигурен дека ќе ти се јават и ќе те прашаат на кој факултет си запишан. И секако ќе те искористат, ако не излезеш на избори тие ќе го пополнат изборното ливче за тебе ;)
 

StringerBell

Rules change. The game remains the same.
Член од
13 септември 2012
Мислења
120
Поени од реакции
132
Ако си влегол преку некој штаб во студентски, биди сигурен дека ќе ти се јават и ќе те прашаат на кој факултет си запишан. И секако ќе те искористат, ако не излезеш на избори тие ќе го пополнат изборното ливче за тебе ;)
Чекај малку, ме прашаа дали сум информиран дека има избори во среда им реков да и прекинаа. Другарче што не е партиски определен, не е во студентски му се јавија.
И како тоа ќе ме искористат и ќе пополнат ливчето објасни ми процедурата на таа работа ?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Eden od kandidative go polepil celo Elektro so posteri, se kladam deka Obama nema tolku posteri negovi niz USA.

Прво го имаше само Трајче Митрев, кој и ќе биде „избран“ за претседател, после се нафрлија од овој другиот и од Шеки :pos: . Студент на стоматолошки, од Струмица, партиски врзана личност (додуша сите се партиски) и веќе има обезбедено екипа што ќе работи за него.

----

Бојкот џабе е кога и пет души да излезат на гласање, тој што ќе добие најмногу гласови ќе биде претседател. Нема некое правило спроед кое мора да има барем 50 посто излезеност.

StringerBell ако си во студентски рачунај дека ќе те мобилизираат. Уште кога ти средиле да седиш таму, сигурно ти имаат кажано дека кога ќе дојде време за гласање ќе треба да заокружиш тоа што ќе ти кажат.
 

StringerBell

Rules change. The game remains the same.
Член од
13 септември 2012
Мислења
120
Поени од реакции
132
StringerBell ако си во студентски рачунај дека ќе те мобилизираат. Уште кога ти средиле да седиш таму, сигурно ти имаат кажано дека кога ќе дојде време за гласање ќе треба да заокружиш тоа што ќе ти кажат.
Ко прво, местото не ми го даде СПУКИМ па да дојде да ми вели да гласам за некој Медо 2.0, ко второ и на претходните избори ми дадоа место типчињата што беа пред Медо да дојде, па ништо не спомнаа за гласање на Медо.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ко прво, местото не ми го даде СПУКИМ па да дојде да ми вели да гласам за некој Медо 2.0, ко второ и на претходните избори ми дадоа место типчињата што беа пред Медо да дојде, па ништо не спомнаа за гласање на Медо.
Не ти дал СПУКМ, ти дал некој кој сега игра со некој од трите кандидати. Иди заокружи си ако те тераат и мирна ти глава, немој после да останеш без место. :)
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
47
Поени од реакции
6
studentski parlament, izbori sve to e Fucking Bullshit
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.374
Поени од реакции
10.666
Ко прво, местото не ми го даде СПУКИМ па да дојде да ми вели да гласам за некој Медо 2.0, ко второ и на претходните избори ми дадоа место типчињата што беа пред Медо да дојде, па ништо не спомнаа за гласање на Медо.
Тебе ти се претставиле како од СПУКИМ, а дали навистина биле тие..... :)
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.374
Поени од реакции
10.666
Да, тие беа.
Од кај си сигурен? И од кај си сигурен дека ако ти не си излегол на гласање, дека неко од тие кои ти средиле за студентски ј веќе не ти го пополнил гласачкото ливче за тебе?
 

StringerBell

Rules change. The game remains the same.
Член од
13 септември 2012
Мислења
120
Поени од реакции
132
Од кај си сигурен? И од кај си сигурен дека ако ти не си излегол на гласање, дека неко од тие кои ти средиле за студентски ј веќе не ти го пополнил гласачкото ливче за тебе?
Другари ме заебавале, зашто кога ми се јават некој непознати секојпат се сечам и да видат сега што ќе реагирам :pos:
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Гласав за НЕ, и тоа го тврдам . Се додека студентските лидери ја штитат владата и се поставувани од неа или било која друга политичка опција, мојот глас не го добиваат, затоа што не го заслужуваат! И оваа година со негласање ги бојкотирам изборите ...
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
562
Нетранспарентен избор на нов студентски лидер

08.10.2012 | 14:09
Прочитано: 33

Врие во студентското движење. Студентите се подготвуваат за нов избор на студентски лидер. Сепак, неколку здруженија алармираат – процесот е крајно нетранспарентен.

Во трка за избор на студенстки лидер на Скопскиот Универзитет се тројца кандидати - Кирил Спироски, Шевал Нуредин и Трачје Митрев.

Изборите се во среда, а лидер ќе биде оној кој ќе добие најмногу гласови без оглед на излезноста на студентите.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
562

Кликнете на сликата за поголема верзија.
ФОТО: Кирил Спироски со лавчето на ВМРО-ДПМНЕ

 • Објавено: пред 4 минути
 • Прочитано: 164
 • Печати
Сподели со твоите пријатели!
Задутре се одржуваат изборите за нов претседател на Студентскиот Парламент при универзитетот „Кирил и Методиј“.
„Плусинфо“ веќе пишуваше дека двајца од вкупно тројцата кандидати - Кирил Спироски и Трајче Митрев може да се забележат фотографирани со партиските симболи на ВМРО-ДПМНЕ и дека на социјалните мрежи манифестираат симпатии кон партијата на власт.
Дел од нивните програми вклучуваат лобирање за изградба на спортска сала и чет во живо еднаш месечно со студентите.
Денеска, повторно нови фотографии на кои е претставен Кирил Спироски со партиското лавче на ВМРО-ДПМНЕ пристигнаа во „Плусинфо“.
Пред неколку часа група студенти од „Студентски отпор“ протестираа пред канцелариите на СПУКМ изразувајќи го своето незадоволство од како што велат личните, но пред сè партиските интереси кои го креираат сценариото и однапред познатиот исход на изборите.
Организаторите ги повикаа студентите да ги бојкотираат изборите в среда и на тој начин да покажат дека сакаат вистински реформи во студентското организирање.
Интересно е што сите кандидати морале како дел од условите да поднесат изјава дека не се членови на ниедна политичка партија.
Фото: Еден од кандидатите за студентски лидер, Кирил Спироски (втор од лево).
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ovoj Sheval Nuredin na plakatot si pishal po imeto - Sheki.

Aloooo, za studentski lider li se kandidiras ili za lider na cirkuski odbor? Koga ke vidam vakvo nesto creva mi se krevaat.
Умрев од смеење кога го видов на први спрат на ФЕИТ/МФ кај 213/214. :icon_lol:

Инаку нели е предизборен молк, што го потат Курир, Плус Инфо и остали со тоа кој протестирал и кој чив кандидат е?
Друго... ај тоа што им е наредено и тие ги пребројуваат гласовите и наредена е веќе кој ќе биде претседател, уште не ми се јасни зошто им се јавуваат на луѓето по телефони за да гласаат? Синоќа околу 23.00 им се јавија на неколку другари и другарки, како потсетување дека во среда има избори и да не заборават на гласаат за Трајче. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom