Дали јогата е религија?

Dali yogata e religija?


  • Вкупно гласачи
    98

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ме разочаруваш...дури сега го сФати тоа?...те мислев по интелигентан...
Не е ни чудо, уште си ниско на скалата....
Гурџи, со оглед на тоа што јас сум само втор степен, ќе морам да те прашам неколку работи, еве за јогата, не за друго. Иницијанти од 8-ми степен има на прсти да ги броиш...Буквално! Јас лично се имам запознаено само со двајца што се над тој степен.
Е сега! Дај поучи ме, каква асана најчесто користиш? Колку време поминуваш во дарана?
Со кој интензитет и ритам ти е пранајамата?
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Гурџи, со оглед на тоа што јас сум само втор степен, ќе морам да те прашам неколку работи, еве за јогата, не за друго, иницијанти од 8-ми степен има на прсти да ги броеш...Буквално! Јас лично се имам запознаено само со двајца што се над тој степен.
Е сега! Дај поучи ме, каква асана најчесто користиш? Колку време поминуваш во дарана?
Со кој интензитет и ритам ти е пранајамата?
Хахахаха...ни меморија немаш, резултат на слаба свест.
Ти реков ...не користам повеќе јога, користам само медитација.
Гледаш дека си заспан, цело време ти стоев на располаѓање, ама ти сакаше само да се правиш паметен....хе хе
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Хахахаха...ни меморија немаш, резултат на слаба свест.
Ти реков ...не користам повеќе јога, користам само медитација.
Гледаш дека си заспан, цело време ти стоев на располаѓање, ама ти сакаше само да се правиш паметен....хе хе
Гурџи бе....да кажеш дека не користиш јога, туку медитација, е исто како да кажеш дека не пиеш алкохол, туку само ракија!:pos:
Медитацијата е дел од јогата, или позната како дарана.....
Ништо, ме разочара! Јас мислев осмица имам за дискутант.....:sramezliv:
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Гурџи бе....да кажеш дека не користиш јога, туку медитација, е исто како да кажеш дека не пиеш алкохол, туку само ракија!:pos:
Медитацијата е дел од јогата, или позната како дарана.....
Ништо, ме разочара! Јас мислев осмица имам за дискутант.....:sramezliv:
Ипси, не се брукај, молам ти се.Немој така, смешни ти се компарациите.Обично незнајковците прават такви несоодветни компарации, за да се прават пред другите дека чуле нешто ама не разбрале.
Ти реков, на низок степен си, кога ќе научиш што е тоа медитација...јави ми се.
Ништо од тебе, а мислев да ти помогнам....после се лутите кога прекинам да ви давам лекции, и тоа џабе, а не да плаќате како во сектата.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ипси, не се брукај, молам ти се.Немој така, смешни ти се компарациите.Обично незнајковците прават такви несоодветни компарации, за да се прават пред другите дека чуле нешто ама не разбрале.
Ти реков, на низок степен си, кога ќе научиш што е тоа медитација...јави ми се.
Ништо од тебе, а мислев да ти помогнам....после се лутите кога прекинам да ви давам лекции, и тоа џабе, а не да плаќате како во сектата.
Така е Гурџи, што знаат оние што цел живот ја практикуваат и проучуваат јогата, затоа си ти тука да им кажеш дека белото е црно а црното бело. Значи дараната ја измислиле за инат твој. Среќа наша што те имаме овде да не останеме заспани!:LOL:
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Така е Гурџи, што знаат оние што цел живот ја практикуваат и проучуваат јогата, затоа си ти тука да им кажеш дека белото е црно а црното бело. Значи дараната ја измислиле за инат твој. Среќа наша што те имаме овде да не останеме заспани!:LOL:
Еве само да размислиш малку, да ја чукнеш тоа лејката...
И Сидарта станал од под дрвото после 7г......оди па давај пари за да научиш нешто.
А знаеш ли зошто ви наплаќаат во сектата??
Еве ти и одговор, оти најверојатно не го знаеш:
За да го „цените“ тоа што ви ја продаваат јогата, ако ви ја дават џабе, ќе ја изгуби вредноста во вашите очи!
На Буда кој му продавал јога???
И ај доста за вечерва.....ќе и дојде многу на твојата интелигенција....за денес доста лекции...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.625
Поени од реакции
7.661
Гурџи, со оглед на тоа што јас сум само втор степен, ќе морам да те прашам неколку работи, еве за јогата, не за друго. Иницијанти од 8-ми степен има на прсти да ги броиш...Буквално! Јас лично се имам запознаено само со двајца што се над тој степен.
Е сега! Дај поучи ме, каква асана најчесто користиш? Колку време поминуваш во дарана?
Со кој интензитет и ритам ти е пранајамата?
Koлку време поминуваш во sukha, колку во dukha, а колку во аnandam и со колкав интензитет ги доживуваш:sneaky:?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Koлку време поминуваш во sukha, колку во dukha, а колку во аnandam и со колкав интензитет ги доживуваш:sneaky:?
Јас си ја преферирам хата јога, најчесто кога имам слободен ден, значи еден до два дена неделно. Што се однесува до терминиве што си ги изгуглал, или си во едната или во другата состојба, двете се спротивни една на друга. Едната значи среќа, благосостојба или блаженство, додека другата е нејзина спротивност. Претпоставувам дека вие најмногу би се идентификувале со Nishtha, со оглед на тоа дека сте опседнати со спасување и ослободување....иако не сум баш сигурен дека контекстот во тој случај е онаков каков што вие го замислувате.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ако се гледа према вистинско значење на зборот: јога - соединување, односно повторно соединување на индивидуалната свест со универзалната свест;
ре-лигија во суштина значи исто. Во тој случај Јогата е религија. Али према уобучаени сфакања и со оглед на тоа каква е вистинската слика на доминантните "религии" кои само служат како етикета у тај случај јогата не само што не е религија, туку е нешто бескрајно изнад религијата, разлика у светлосни години. У суштина ЈОГА не е у етикетирањето: "јас вежбам таква и таква јога, према таа и таа школа" туку е внатрешен процес на само-развој, само-откривање. Ако човек се развива и се спознава сам себе, ако биде у склад со себе и природата, ако биде ЧОВЕК у вистинска смисла на зборот, здраво-разумен и сочуствителен према сите други живи створења и целата креација - тоа е Јога.
Можеме да бидеме класичен верник или не, тоа не е битно, битни се нашите мисли, зборови и дела (и мотивот со кој ги правиме делата) , значи како се понашаме у општа смисла. Како шо гледаме во природата се е уникатно, единствено. Нема копији, има само сличности. Така да и секој човек е единствен и он самиот ке си избере на кој начин , со каква алатка ке се развива себе. Така да смешни се препукувањата на христијанските етикетирани "верници". На крај краишта дали е нешто божанско или ѓаволско зависи од начинот на употреба, со каква намена и цел го користеме. Може човек да е потпуно не-духовен и да не верува у виша сила , да не е етикетиран никако, а практично да е ангелски човек и обратно.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
За кого како... за владиката е источно паганска пракса која води во пекол, за некого е предизвик чии резултат води до екстаза хаха. За некого дури алатка за подобри кондициони перформанси.

"WHEN YOU CONTROL YOUR BREATH, YOU CAN CONTROL YOURSELF!"

Човекот е Црвено-црн појас во Бразилско Џиу Џитсу со досега ниту една изгубена борба. :чда:
 
Член од
6 август 2015
Мислења
6
Поени од реакции
10
Тенка е границата измеѓу тоа да се кажи дали јогата е религија или само дисциплина, но сепак јогата се бави со:
-душата
-телото

Оние што повеќе се занимаваат со јога-физичките вежби ја нарекуваат јогата дисциплина, додека јогата има и дел што се бави со “душата“ поточно душевниот мир на човекот и хармонија.
Со самото тоа се добива религиозен контекст, но ако споредиме малце поубав со сите останати религии заклучуваме:

-Според религијата,патот што го налага, е за СИТЕ ИСТ, и сите мора да го практикуваат истото
-Човекот добива рај или пекол зависно од тоа што заслужил, но доколку богот (од рандом религија) стани милозлив може да добие и рај.
-Религијата има кодекс на однесувања и правила и важат за сите луѓе.

Разликата во овај дел со јогата е очигледен. Јогата има дисциплини за телото, и за душата.
Доколку ја проучиш убаво, особено тој дел, ќе сфатиш дека:

-Јогата ги разграничува делата на ДОБРИ И ЛОШИ
-За истите дела добиваш ДОБРА ИЛИ ЛОША КАРМА, што во превод не ја претставува како ентитет кој запишува гревови, туку ја претставува дека со секој акт човекот користи посебна енергија (позитивна или негативна) и со самио акт тој испраќа таква енергија кон универзумот кој како огледало му ја враќа.
-Во јогата секој треба да се пронајди, што значи патот за секој е различен. Доколку некој го исполнува медитирање во природа би требало тоа да го прави, додека друг ако го исполнува трчање, би требало да трча. Патот и душевниот мир за сите е различен и секој го изведува самостално токму онака како што тој успева да се разоткрие себе си. Тоа е најголемата разлика помеѓу религијата и јогата. Јогата е еден вид на религија која ја едитираш по ТВОЈ ИЗБОР.
Исто како да симниш некој плеер, кој после тоа го едитираш по твој избор,скинови,еквилајзери итн..

И за крај, религијата дава патоказ, за соединување со бога после смртта. Јогата е патоказ за соединување со универзумот (природата,цело човештво,итн..) за време на животот и после него.
Јога значи соединување.
Ова е само едно гледиште на дел од некоја религија, т.е. свое гледиште што е религија и што не е. Од она лоша и добра карма и она што следеше понатаму е едно гледиште, еден концепт на религија, кое го има и во христијанството(со многу подконцепти) го има и во исламот итн. Ако праќаме енергија до универзумот и тој ни ја враќа како огледало, што е универзумот? А во христијанството го имаме Бог, овде е заманет со универзум кој ако би враќал енергија на секому онаква каква што пратил би требало да има интелигенција што пак универзумот го прави личност.[DOUBLEPOST=1443279594][/DOUBLEPOST]
Авторот на темава првин нека научи што значи религија, па после нека отвора теми.
А вие научете од каде доаѓа и од каде потекнува јогата па потоа коментирајте.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
6
Поени од реакции
10
Да се надмудруваме можеме довека, ама се знае од каде произлегува јогата.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ова е
А вие научете од каде доаѓа и од каде потекнува јогата па потоа коментирајте.
А од кај потекнува рисјантвото?[DOUBLEPOST=1443282675][/DOUBLEPOST]На крај краишта не е битно од кај шо потекнува, битно е какво влијание има на нас, како ни користи. Додека рисјанството и црквата 2000 год го заробуваат човештвото и држзат во духовен мрак, догми, цело време војни кланици, Јогата е нешто најчисто, најсветло на овај свет.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom