Дали јадете брокула?

Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.383
Случка во супермаркет денес, мајка прашува 6-7 годишно момче

- Сакаш ли брокулу?
- Нејќу.
- Сакаш, сакаш...

Што се мора, не е тешко.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Ja pa ne znam zaso tolku mnogu hejtaat brokula, mozda ne znaat da ja spremat, sveza najubava e ima nekoj neutralen vkus a koga se gotvi ima bas neprijatna mirizba...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Ја обожавам особено кога ќе си направам микс брокула, печурки, пиперки. Не ги сфаќам тие што им е гадна, мене ептен неутрален вкус ми има некој, ко марула или зелка да јадам. :unsure:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Ja pa ne znam zaso tolku mnogu hejtaat brokula, mozda ne znaat da ja spremat, sveza najubava e ima nekoj neutralen vkus a koga se gotvi ima bas neprijatna mirizba...
Зашто најпаметните и најбољите луѓе хејтаат македонска поп музика, турбо фолк, француски коли, брокула, филмот Три Бои Плаво, Црвено, Помаранџасто..?

- Затоа што е тоа све срање.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Ако се вари кратко на 60c, станува неколку пати поздрава.
Али ваљда вкусот е горе долу ист како свежа, во споредба со подолго варење? Никогаш не сум пробал варена брокула, можда е гадна, али хејтот кон свежата е потполно неоснован.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Обожавам брокула, исто и јас ја варам на минута, максимум две, еветуално ја оставам да отстои во зовриена вода, ама тргната од оган. И обавезно малку морска сол. :X3: Горе долу во секаква комбинација ми иде. :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.796
Мојот пристап кон многу работи е секогаш во обратен правец, па би рекла зошто ја избегавам брокулата иако е многу корисна според нејзиниот состав и нејзиното делување во човечкиот организам....
... покрај многу особини на делување на брокулата е и стимулирање на производство на жолчка и спречување на стагнација во самото жолчно ќесе и жолчните канали, што конкретно при нејзина примена дефинитивно би ми испровоцирала размрдување на камчето што го имам во жолчното ќесе и би ми направила таков жолчен напад што нејзините бенифити веќе не би ми биле важни ...
... и друго, јас би ја забранила брокулата да се користи КАЈ НАС, оти во исхраната посебно кај женскиот пол- како што сме едемско подрачје сиромашно со ЈОД, жените се на удар со проблеми со штитна жлезда, оти исхраната со брокула само ќе ни го оневозможи и тој малку јод што го внесуваме да се инактивира и блокира, така да тие што имаат проблеми со штитна жлезда - хипотироидизам би требало да ја избегаваат како што правам јас, ете уште една добра причина зошто ја избегавам и не ја јадам брокулата :)



инаку брокулата е малку незгодна не трпи термички третман, оти сите витамини и елементи ќе бидат уништени, не се приготвува во микробранова печка, може некоја минутка да се вари во солена вода или да се пече малку во рерна , од брокула не се препорачува да се приготвува супа и како таква да се конзумира и не смее да се чува во фрижидер повеќе од 7 дена...
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
леле докторкава, дај бе запри...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
... покрај многу особини на делување на брокулата е и стимулирање на производство на жолчка и спречување на стагнација во самото жолчно ќесе и жолчните канали, што конкретно при нејзина примена дефинитивно би ми испровоцирала размрдување на камчето што го имам во жолчното ќесе и би ми направила таков жолчен напад што нејзините бенифити веќе не би ми биле важни ...
Истото го викаат за турмерик/куркума, али во реалноста не работи баш така, почни со мали дози и зголеми го постепено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom